Maksim S. zatrzymany przez ABW za szpiegostwo na rzecz Rosji

ABW (agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego) ogłosiła zatrzymanie rosyjskiego hokeisty na lodzie Maksima S., reprezentującego drużynę Zagłębia Sosnowiec, pod zarzutem szpiegostwa – poinformowali prokuratorzy w piątek. Określili go jako czternastą osobę aresztowaną w ramach jednej sieci szpiegowskiej.

abw maksim s
Maksim S. zatrzymany przez ABW za szpiegostwo na rzecz Rosji

Polska, będąca kluczowym węzłem dla zachodnich dostaw militarnych na Ukrainę, twierdzi, że stała się głównym celem rosyjskich szpiegów i oskarża Moskwę o próby destabilizacji kraju.

Minister Sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, napisał na Twitterze: „Rosyjscy szpiedzy jeden po drugim wpadają w sidła! Przyłapaliśmy szpiega działającego pod przykrywką sportowca. Ten Rosjanin był zawodnikiem klubu pierwszej ligi.”

Maksim S. – Zatrzymanie i zarzuty

Zatrzymanie miało miejsce w Sosnowcu, jak napisano w oświadczeniu prokuratury. Prokuratorzy podają, że Maksim Sergeev przybył do Polski w październiku 2021 roku.

Według prokuratorów, prowadził on działania mające na celu identyfikację kluczowej infrastruktury, za co otrzymywał wynagrodzenie. Zostanie on przetrzymywany w areszcie śledczym i może grozić mu do 10 lat więzienia.

Ambasada Rosji w Warszawie nie odpowiedziała natychmiast na żądanie o komentarz przesłane drogą mailową.

W marcu Polska poinformowała o rozbiciu rosyjskiej sieci szpiegowskiej działającej w kraju i zatrzymaniu dziewięciu osób, które miały przygotowywać akty sabotażu oraz monitorować trasy kolejowe do Ukrainy.

W kwietniu ogłoszono wprowadzenie tymczasowej strefy wykluczenia o promieniu 200 metrów wokół terminalu skroplonego gazu ziemnego w miejscowości Świnoujście, ze względu na obawy związane z rosyjskim szpiegostwem.

Walka ABW z Rosyjskimi szpiegami w Polsce

Polska decyzja o zatrzymaniu rosyjskiego hokeisty na lodzie pod zarzutem szpiegostwa jest kolejnym krokiem w zwalczaniu rosyjskiej działalności wywiadowczej na terenie kraju. Tego typu działania są konsekwencją rosnącego zagrożenia i podejrzeń dotyczących działań wywiadowczych ze strony Rosji.

Szczegóły dotyczące zatrzymanego hokeisty nie zostały jeszcze ujawnione publicznie. Polska prokuratura będzie prowadzić śledztwo w tej sprawie i podjąć dalsze kroki zgodnie z prawem.

Źródło: WP Sport.

4.3 / 5. Ocen: 6

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

20 PLN bez depozytu - darmowa rejestracja!

X
0
Dodaj swój komentarz.x