Multimedalistka z Polski kończy karierę lekkoatletyczną

Fot. Twitter/ Joanna Jóźwik

Joanna Jóźwik to jedna z najpopularniejszych sportsmenek w Polsce. Dziś poinformowała o zakończeniu sportowej kariery. Jakie były jej największe sukcesy? Co osiągnęła, reprezentując nasz kraj? Co było powodem zakończenia kariery Jóźwik? Odpowiadamy w artykule.

Życiorys Joanny Jóźwik

Polska lekkoatletka urodziła się w 1991 roku w Wałbrzychu. Lata młodości spędziła w Kępiu Zaleszczańskim. Zaczęła uprawiać Lekkoatletykę od 15. roku życia. Ukończyła Liceum Ogólnokształcące w Stalowej Woli. Po zakończeniu tego etapu edukacji rozpoczęła studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Karierę juniorską zaczynała w klubie Victoria Stalowa Wola w 2006 roku. Jej pierwszym trenerem był Stanisław Anioł. Od 2013 do 2018 roku była zawodniczką AZS-AWF Warszawa, a od 2019 AZS-AWF Katowice. Jej ulubionym dystansem biegowym było 800 metrów.

Osiągnięcia polskiej biegaczki

Joanna Jóźwik brała udział w wielu krajowych i międzynarodowych imprezach mistrzowskich. Została 5-krotną mistrzynią Polski na stadionie. Okres dominacji na krajowym i światowym podwórku przypadł na lata 2013-16. W tym czasie dwukrotnie zwyciężyła indywidualnie w biegu na 800 metrów. Ponadto trzykrotnie zdobywała złote medale w tej imprezie podczas sztafety 4 x 400 metrów. Oczywiście Jóźwik zdobyła także wiele osiągnięć juniorskich. W 2010 roku doszła do finału Mistrzostw Świata Juniorów w Moncton. W ostatnim biegu upadła, przez co zajęła ostatnie miejsce.

Wracając do okresu pomiędzy sezonami 2013-2016 Jóźwik zgarnęła dwukrotnie brąz w europejskich czempionatach na swoim ulubionym dystansie. Później między innymi przez liczne kontuzje kariera wyhamowała. Forma wróciła w 2021 roku, kiedy to Polka dokonała największego osiągnięcia w swoim sportowym życiu. Na Halowych Mistrzostwach Europy w Toruniu wyszarpała z rąk i nóg rywalek pierwsze i ostatnie w karierze srebro.

Jej osobisty rekord na 800 metrów to 1:57,37. Ustanowiła go na bieżni w Rio De Janeiro podczas igrzysk olimpijskich w 2016 roku. W czasie tej imprezy doszła do finału, w którym zajęła wysokie 5. miejsce. Ten wynik dał jej najlepszą lokatę wśród zawodniczek z Europy na tym dystansie.

Wypowiedzi Joanny Jóźwik po zakończeniu kariery

Polska biegaczka w wywiadzie dla TVP Sport oznajmiła, że czas odwiesić buty na kołku.

– Chciałam zacząć na sto procent robić coś innego. Sport zawodowy pochłania całe życie. Nie byłam w stanie działać na innych płaszczyznach. Czułam, że organizm nie był w stanie osiągać tak dobrych wyników, o jakich myślałam. Wiem, że nie pobiłabym już „życiówek”… Byłam na wielu fajnych imprezach. Reprezentowałam godnie nasz kraj na międzynarodowym tle. Nie mam sobie nic do zarzucenia – skomentowała swoją decyzję 32-latka.

Jednak czy nie była to łatwa decyzja?

– Od czasu do czasu pojawiają się myśli typu: „Kurczę, a może mogłabym jeszcze coś zdziałać…”. Potem przychodzi czas na refleksję. To już bez większego sensu. Trzeba iść dalej – wyjaśniła Joanna Jóźwik.

5 / 5. Ocen: 1

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x