Mistrzostwa Świata Juniorów w Narciarstwie Klasycznym w 2023 w Kanadzie już zapisały się w historii polskiego sportu złotymi zgłoskami. A to wszystko za sprawą Jana Habasa. Zawodnik urodzony w Bielsko-Białej zdobył brązowy medal na czempionacie globu dla młodzieży.
Gigantyczny sukces polskiej młodzieży w Whistler
Nad ranem dotarły do nas informacje o znakomitym konkursie polskich skoczków na Skoczni Olimpijskiej w Whistler. Po 1. serii skaczący w bardzo trudnych warunkach zaledwie 16-letni Kacper Tomasik osiągnął 92,5 metra. Polak otrzymał rekompensatę w postaci aż 15 punktów. 16-latek prowadził przez pewien czas w konkursie, ale zepchnął go z fotela lidera nie kto inny jak Jan Habdas. Zawodnik LKS Klimczok Bystra skoczył 96 metrów i wyraźnie wyprzedził rodaka. Poza wyżej wymienioną dwójką, w pierwszej jedenastce znalazło się jeszcze dwóch Polaków. Mowa o Marcinie Wróblu i Klemensie Joniaku, którzy byli kolejno na 9. i 11. miejscu.
W drugiej serii Habdas i Tomasik walczyli dzielnie, ale po skokach na 94,5 metra w obu przypadkach nie udało im się utrzymać pozycji po 1. rundzie. Tomasik wypadł nieszczęśliwie poza podium, ale 19-letni zawodnik z Bielsko-Białej zajął najniższy stopień podium. Strata do zwycięzcy była niewielka, bo wyniosła jedynie 1,6 punktu. 18-letni Marcin Wróbel utrzymał 9. miejsce w całym konkursie. Klemens Joniak był 16.
Przed Habdasem teraz czas na udowodnienie swojej wartości w Pucharze Świata. Obecnie Polak zajmuje 50. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Zdobył 10 punktów w 6 występach. Pełne zestawienie klasyfikacji generalnej możecie sprawdzić w artykule na sport1.pl.
To pierwszy medal dla Polski w Mistrzostwach Świata Juniorów od 2014 roku
Medal Habdasa to pierwszy krążek dla Polski w tej imprezie od edycji w 2014 roku rozgrywanej we włoskim Val Di Fiemme. Wtedy sukces osiągnęła polska druzyna w składzie: Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł, Krzysztof Biegun i Jakub Wolny. Zawodnicy zdobyli wtedy razem medal z najcenniejszego kruszcu. Indywidualnie po złoto sięgnął wtedy także ten ostatni. Wszyscy zrobili później karierę w zawodach Pucharu Świata, notując nawet zwycięstwa w konkursach.
Sekret skupienia Jana Habdasa to kostka rubika. Wypowiedzi zawodnika po medalowym starcie
– Poranek był dla mnie trudnym momentem, bo już po przebudzeniu się zacząłem czuć stres. Dlatego starałem się zająć czymś innym. Uwielbiam na ten przykład kostkę Rubika. Starałem się nie myśleć o zawodach – powiedział Habdas po zakończeniu zawodów dla FIS.
– Moje skoki nie były takie świetne. Wszystkie były spóźnione i jestem z tego powodu niezadowolony. Ale tylko trochę, ponieważ i tak zdobyłem brązowy medal, z czego jestem szczęśliwy… Nie było zbyt wiele energii po wybiciu z progu. Od razu straciłem trochę prędkości w powietrzu. Dlatego to nie były dobre skoki. – dodał Polski medalista.
Kto wygrał Mistrzostwa Świata Juniorów?
Triumf przypieczętowała skacząca w innej lidze nadzieja fińskich skoków – Vilho Palosaari. Zawodnik z nordyckiego kraju nie miał sobie równych w Kanadzie podczas treningów, serii próbnych, kwalifikacji i w obu seriach. W pierwszej rundzie konkursu oddał skok na najdalszą odległość w całych zawodach. 18-letni skoczek zanotował wynik 98 metrów, co przełożyło się na 127,4 punktu. W drugiej serii Fin już tylko kontrolował przewagę, skacząc 95 metrów.
Natomiast w finałowej rundzie z 6. miejsca wyskoczył niespodziewanie Jonas Schuster z Austrii. Skoczył aż 98 metrów, wyrównując wynik Palosaariego z 1. skoku. Kto jeszcze zaskoczył podczas konkursu? W drugiej serii potocznie mówiąc „petardę” odpalił Szwajcar Remo Imhof. Mimo słabego pierwszego skoku na odległość 88 metrów, w drugiej próbie skoczył na 101 metr. Ta niesamowita próba pozwoliła awansować mu do pierwszej 10., a dokładnie na 8. miejsce.
Kiedy konkursy drużynowe Mistrzostw Świata Juniorów w Skokach Narciarskich?
4 lutego 2023 roku odbędą się konkursy drużyn męskich i damskim. Dzień później, 5 lutego mistrzostwa zamknie konkurs drużyn mieszanych, w którym Polska nie wystartuje, podobnie jak w zawodach zespołowych pań.