Gladiatory 2023 PGNiG Superligi Kobiet przyznane! [Lista zwyciężczyń]

W niedzielę 14 maja dobiegł końca sezon 2022/23 PGNiG Superligi Kobiet. Ligowe zmagania piłkarek ręcznych po raz trzeci pod rząd wygrał zespół Zagłębia Lubin, który tym razem nie stracił nawet jednego punktu!!! Poznaliśmy również najlepsze zawodniczki minionych już zmagań, czyli rozstrzygnięcia w plebiscycie „Gladiatory”.

PGNiG Superliga Kobiet: Laureatki Gladiatorów 2023

PGNiG Superliga Kobiet: Gladiatory 2023

Jak wybrano najlepsze zawodniczki sezonu 2022/23 PGNiG Superligi Kobiet? Kapituła złożona z dziennikarzy sportowych oraz ekspertów wyłoniła najlepsze szczypiornistki, które otrzymały nominacje do Gladiatorów. Następnie wybór zwyciężczyń wkroczył w decydującą fazę. W każdej z kategorii o zwycięstwie decydowali kibice oraz same zawodniczki i sztaby szkoleniowe klubów PGNiG Superligi Kobiet. Wyjątkową kategorią był natomiast Wybór Sezonu – nominowane były w niej szczypiornistki, które najczęściej wygrywały tytuł Zawodniczki Tygodnia. Tu o zwycięstwie zdecydowali wyłącznie kibice. Gladiator dla królowej strzelczyń trafił do zawodniczki, która w trakcie sezonu rzuciła najwięcej bramek. 

Mistrzynie Polski z największą liczbą Gladiatorów

Aż pięć statuetek padło łupem reprezentantek MKS Zagłębia Lubin. Dwa Gladiatory powędrowały do Karoliny Kochaniak-Sali. Reprezentantka „Miedziowych”, podobnie jak rok temu, zwyciężyła w kategorii Boczna Rozgrywająca Sezonu oraz w tej najbardziej prestiżowej – Zawodniczka Sezonu. Dwie statuetki są zwieńczeniem kolejnego świetnego sezonu w wykonaniu Kochaniak-Sali, która była motorem napędowym drużyny w drodze do trzeciego mistrzostwa Polski w ciągu trzech lat. 

Po raz czwarty z rzędu najlepszą bramkarką została Monika Maliczkiewicz. Na uwagę zasługują jej efektowane parady, świetne ustawienie w bramce i równa forma prezentowana podczas całego sezonu. 

Również po raz czwarty Środkową Rozgrywającą Sezonu została Patricia Matieli. Reprezentantka Brazyli imponowała finezją i lekkością gry. Zawodniczka „Miedziowych” nie tylko potrafi stwarzać świetne sytuacje rzutowe, ale również doskonale asystuje i czyta grę. 

MKS Zagłębie Lubin zdeklasowało rywalki, wygrywając wszystkie 28 spotkań w PGNiG Superlidze Kobiet i kończąc sezon 2022/2023 z kompletem 84 punktów. Wielka w tym zasługa Bożeny Karkut, która w Lubinie zbudowała prawdziwą maszynę do wygrywania. Praca sterniczki klubu w tym roku została doceniona Gladiatorem w kategorii Trener Sezonu. 

Superbet
3754 PLNKOD: BETONLINE
  • 3500 PLN bez ryzyka
  • 200 PLN w bonusach
  • 54 PLN freebety
STS
1660 PLN KOD: BETONLINE
  • 1500 PLN w bonusach
  • 100 PLN bez ryzyka
  • 60 PLN za zadania

KPR Gminy Kobierzyce z trzema wyróżnieniami

Trzy Gladiatory powędrowały w tym sezonie do Kobierzyc, a dwie z nich trafią do gabloty Aleksandy Olek – świeżo upieczonej Obrończyni i Obrotowej Sezonu. 22-latka ma za sobą świetny sezon z równą dyspozycją zarówno w obronie jak i ataku, co czyni ją niezwykle uniwersalną obrotową. Olek coraz większą rolę odkrywa również w Reprezentacji Polski, w której zadebiutowała we wrześniu 2022. To jednak ostatni sezon Olek w Kobierzycach. Zawodniczka wraca do MKS FunFloor Lublin z którego przyszła do KPR-u. 

Skrzydłową Sezonu została Mariola Wiertelak. Wychowanka klubu z Kobierzyc była prawdziwym motorem napędowym drużyny, co dostrzegli również eksperci i kibice. Wiertelak dwukrotnie została wybrana zawodniczką tygodnia w PGNiG Superlidze oraz najlepszą zawodniczką miesiąca (grudzień 2022). 

Diana Dmytryshyn ustrzeliła dublet

21-letnia reprezentantka Ukrainy otrzymała dwie statuetki. Zawodniczka Galiczanki Lwów zwyciężyła w kategorii Odkrycie Sezonu oraz Królowa Strzelczyń. Dmytryshyn w tym sezonie rzuciła astronomiczną liczbę 175 bramek, o jedno trafienie poprawiając dotychczasowy rekord PGNiG Superligi Kobiet (174 bramki Magdy Balsam w sezonie 2021/2022). Zawodniczka, podobnie jak cały zespół Galiczanki Lwów, weszła do rozgrywek bez kompleksów, pokazując swój ogromny potencjał. 

Wybór sezonu? Karolina Jureńczyk!

Na parkietach PGNiG Superligi Kobiet zasłynęła z widowiskowych rzutów z dystansu. 21-letnia Jureńczyk została doceniona przez kibiców Gladiatorem w kategorii Wybór Sezonu. Zawodniczka MKS Piotrcovii Piotrków Trybunalski przez cały sezon imponowała formą na boisku, co zostało zauważone przez Mistrzynie Polski – Jureńczyk w przyszłym sezonie zobaczymy bowiem w miedziowych barwach. 

Super Gladiator dla Marty Gęgi

Wieloletnia gra na najwyższym szczeblu rozgrywek w połączeniu z imponującymi sukcesami zaowocowała przyznaniem Super Gladiatora dla Marty Gęgi, która zdecydowała się zakończyć profesjonalną karierę. Gęga to sześciokrotna Mistrzyni Polski i reprezentantka kraju. Zawodniczka przez wiele lat była filarem zespołu z Lublina, a ostatni sezon rozegrała w barwach EKS Startu Elbląg. Superliga postanowiła nagrodzić bogatą karierę zawodniczki specjalnym Gladiatorem za całokształt dokonań. 

Gladiatory 2023 PGNiG Superligi Kobiet (Galeria)

Źródło: PGNiG Superliga Kobiet (materiały prasowe)/Własne

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button