Tylko do poniedziałku 14 marca mogą zgłaszać się chętni do organizacji Mistrzostw Świata 2022 w piłce siatkowej mężczyzn – poinformowała FIVB w oficjalnym komunikacie prasowym. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej zdecydowała się również na zmianę formuły rozgrywek, które pierwotnie miały odbyć się w Rosji, ale wszystkie plany zniweczył bandycki napad Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę, który spotkał się również ze sprzeciwem i sankcjami w świecie sportu, z odebraniem FIVB MŚ siatkarzy włącznie.
Siatkarskie Mistrzostwa Świata 2022: Polska jednym z gospodarzy?
W tegorocznych mistrzostwach świata siatkarzy reprezentacja Polski będzie bronić tytułu wywalczonego w 2018 roku. Również w 2014 roku to Biało-Czerwoni triumfowali w siatkarskim mundialu, a impreza zorganizowana wówczas w naszym kraju przeszła do historii również jako ogromny sukces organizacyjny.
W związku z tym nie dziwią apele, żeby to właśnie Polska postarała się o organizację mistrzowskiego turnieju. Choć wszyscy zdają sobie sprawę jak ogromny to wysiłek organizacyjny i finansowy. Zwłaszcza w kontekście potężnej fali uchodźców z Ukrainy, którymi zaopiekował się nasz kraju.
Pomimo tego minister Kamil Bortniczuk, który był gościem czwartkowego „Salonu politycznego Trójki” zadeklarował wstępną wolę podjęcia się tego wyzwania. Podobny głos popłynął z Polskiego Związku Piłki Siatkowej, który nie chce jednak wychodzić przed szereg.
Wspomniany polityk został wprost zapytany o turniej, który miał odbyć się w dniach 26 sierpnia – 11 września w dziesięciu rosyjskich miastach, a we wtorek odebrany pierwotnemu gospodarzowi ze względu na inwazję Rosji na Ukrainę. Co odpowiedział?
FIVB rozpoczęła już nadzwyczajną i przyspieszoną procedurę przetargową na organizację Mistrzostw Świata w piłce siatkowej mężczyzn 2022. Włodarze światowej federacji mają nadzieję, że nie zabraknie chętnych, by w trybie pilnym przejąć organizację siatkarskiego mundialu. Kandydatury można nadsyłać do 14 marca, więc czasu pozostało już naprawdę niewiele.
Pewne jest już to, że zmieni się nieco formuła rywalizacji. Z 24 zakwalifikowanych drużyn, które rywalizować będą w sześciu grupach, awans do fazy play-off wywalczy szesnaście reprezentacji, po dwie najlepsze z każdej grupy i cztery z trzecich miejsc. Następnie czekają nas mecze 1/8, 1/4, 1/2 finału i spotkania o medale. Łącznie rozegrane zostaną 52 mecze.
Przypominamy, że Polska wspólnie z Holandią zorganizuje w bieżącym roku Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej kobiet. Turniej ten odbędzie się jednak znacznie później niż zmagania siatkarzy, dokładnie w dniach 23 września – 15 października.
Źródło: volley24.pl