Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) zareagowała na skandal związany z wpuszczeniem nieuprawnionej osoby, tureckiego kucharza o pseudonimie Salt Bae, na boisko, na którym rozgrywane będą Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022 w Katarze, i wszczęła wewnętrzne dochodzenie.
Kim jest i skąd się wziął na mundialu Nusret Gokce (Salt Bae)
Celem dochodzenia było wyjaśnienie kwestii, w jaki sposób turecki kucharz Nusret Gokce dostał się na boisko po zakończeniu meczu finałowego Mistrzostw Świata pomiędzy reprezentacjami Argentyny i Francji i uzyskał dostęp do pucharu. Wiele osób zauważyło jego zachowanie.
„Po zwycięskim meczu z Francuzami molestował piłkarzy, prosił o autografy, a nawet udało mu się zrobić zdjęcie z trofeum”
Zgodnie z przepisami FIFA osoby postronne nie mają prawa wstępu na boisko i do pucharu zwycięstwa: tylko zwycięzcy turnieju, urzędnicy FIFA i głowy państw mogą dotykać trofeum.
Tymczasem turecki kucharz, mimo ograniczeń, zdołał nie tylko dotknąć pucharu, ale także zdobyć zdjęcia w swoim osobistym archiwum, w tym z legendą turnieju – kapitanem reprezentacji Argentyny Lionelem Messim.
Eksperci uważają, że jego przyjacielskie więzi z prezydentem FIFA Gianni Infantino mogłyby prawdopodobnie pomóc szefowi kuchni w wejściu na boisko.
Należy zauważyć, że w przeddzień finału Mistrzostw Świata szef kuchni nie był jedyną osobą, która marzyła o wejściu na boisko. Przed rozpoczęciem meczu Francja-Argentyna siły bezpieczeństwa w Katarze zatrzymały aktywistów z grupy Pussy Riot, którzy zamierzali wbiec na boisko i przeprowadzić wiec przeciwko wojskowej operacji specjalnej na terytorium Ukrainy. Czujna ochrona stadionu zatrzymała Rosjan, po czym zostali oni aresztowani. Następnie zostali zwolnieni.
Przypomnijmy, że podczas finałów Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 w Moskwie aktywistom tej grupy, ubranym w stroje policyjne, udało się wejść na boisko i dostać do obiektywów wszystkich telewizji na świecie. Następnie działacze zostali skazani na 15 dni aresztu na podstawie części 3 artykułu 20.31 Kodeksu wykroczeń administracyjnych (rażące naruszenie zasad zachowania się widzów podczas oficjalnych zawodów sportowych) oraz zakaz uczestniczenia w zawodach sportowych przez trzy lata.