Fifa rozważa nową „zasadę miłosierdzia” po porażce United 7-0 z Liverpoolem

FIFA rozważa wprowadzenie nowej zasady, która pomogłaby drużynom upokarzanym przez przeciwników, po tym jak Manchester United przegrał z Liverpoolem 7-0.

Pierluigi Collina
Fifa rozważa nową „zasadę miłosierdzia” po porażce United 7-0 z Liverpoolem

Szef sędziów Fifa Pierluigi Collina zakwestionował decyzję Andy’ego Madleya o doliczeniu tylko trzech minut czasu gry podczas meczu na Anfield. Jednak później przyznał, że FIFA może wprowadzić w takich sytuacjach „zasadę miłosierdzia”.

Madley doliczył tylko trzy minuty na zakończenie wielkiego zwycięstwa Liverpoolu, mimo że strzelono sześć bramek i dokonano 10 zmian.

FIFA naciska na wydłużenie czasu przerwy, tak jak to miało miejsce na Mistrzostwach Świata. Jednak Premier League jeszcze tego nie przyjęła.

Collina: Sędzia użył „zdrowego rozsądku”, aby pomóc Man Utd

Collina uważa, że sędziowie użyli „zdrowego rozsądku”, aby pomóc Man Utd i West Hamowi w weekend.

„W miniony weekend w Premier League rozegrano dziesięć meczów, a cztery z nich przekroczyły łącznie 100 minut” – powiedział Collina. „Dwa z nich powinny być wyższe tylko dlatego, że były to mecze 7-0 i 4-0 [Brighton kontra West Ham United] i sędzia prawdopodobnie postanowił nie uznać dokładnie dodatkowego czasu.

„W drugiej połowie [na Anfield] padło sześć bramek. Mogę zrozumieć, że przyznanie dość istotnej ilości dodatkowego czasu, gdy jest 7-0, jest trudne do zrozumienia w tym konkretnym meczu. Ale jeśli regulamin rozgrywek mówi, że cała różnica bramek ma znaczenie dla rankingu na końcu nawet jedna bramka strzelona lub nie strzelona może zrobić różnicę.”

FIFA rozważa wprowadzenie „zasady miłosierdzia”.

Jednak zamiast kierować się w takich sytuacjach „zdrowym rozsądkiem”, Collina uważa, że można by wprowadzić „zasadę miłosierdzia”.

„Być może w przyszłości rozważymy, że dodatkowy czas nie musi być podany na koniec meczu, jeśli między dwoma drużynami jest różnica większa niż X bramek, ale to byłoby w przepisach gry” – dodał Collina.

„Teraz jest to zdrowy rozsądek – ale zdrowy rozsądek nie jest zdrowym rozsądkiem, jeśli kogoś dotyczy. W meczu Hiszpania kontra Kostaryka na Mistrzostwach Świata, Hiszpania prowadziła 6-0 i przyznano osiem minut dodatkowego czasu gry. „W dodatkowym czasie Hiszpania strzeliła jeszcze jedną bramkę, a ta bramka mogła kosztować Hiszpanię lub Kostarykę utratę kwalifikacji do następnej rundy rozgrywek.

Prezes Fifa, Gianni Infantino, zasugerował niedawno, że ligi zaczną być monitorowane, aby upewnić się, że stosują metodę pomiaru czasu FIFA. Oznacza to, że w przyszłym sezonie możemy być świadkami meczów Premier League trwających ponad 100 minut, podobnie jak to miało miejsce podczas Mistrzostw Świata.

Kim jest szef sędziów Pierluigi Collina?

Pierluigi Collina to były włoski sędzia piłkarski, uważany za jednego z najlepszych w historii futbolu. Collina sędziował wiele ważnych meczów, w tym finał Mistrzostw Świata w 2002 roku, a jego imponująca kariera przyczyniła się do popularyzacji sędziowania na całym świecie.

Collina urodził się 13 lutego 1960 roku w Bolognii, we Włoszech. W wieku 16 lat rozpoczął swoją karierę sędziowską, a w wieku 29 lat sędziował swój pierwszy mecz w Serie A, włoskiej ekstraklasie. W ciągu kilku lat Collina stał się jednym z najlepszych sędziów we Włoszech, a w 1995 roku został uznany przez FIFA za międzynarodowego sędziego.

Collina szybko zyskał uznanie za swoją niezawodność i profesjonalizm na boisku. Był znany z tego, że zawsze traktował zawodników i trenerów z szacunkiem, a jego decyzje były zawsze podejmowane zgodnie z przepisami gry i w duchu fair play. To właśnie te cechy sprawiły, że Collina stał się jednym z najbardziej szanowanych sędziów na świecie.

Jego kariera osiągnęła szczyt w 2002 roku, kiedy to sędziował finał Mistrzostw Świata między Niemcami a Brazylią. Collina był podziwiany za swoje umiejętności, a także za to, że zawsze pozostawał opanowany i spokojny w trudnych sytuacjach na boisku.

Collina zakończył swoją karierę sędziowską w 2005 roku, ale nadal jest bardzo szanowany we włoskiej i międzynarodowej piłce nożnej. Od 2010 roku pełni funkcję przewodniczącego komitetu sędziowskiego UEFA, a także jest aktywnym komentatorem i analitykiem w telewizji.

Pierluigi Collina to były włoski sędzia piłkarski, który zyskał uznanie za swoje umiejętności, profesjonalizm i szacunek dla graczy. Jego kariera przyczyniła się do popularyzacji sędziowania na całym świecie, a jego imponujące osiągnięcia sprawiły, że stał się jednym z najlepszych sędziów w historii futbolu.

Źródło: Wiadomości sportowe

5 / 5. Ocen: 11

Jarosław

Redaktor naczelny Sport1.pl. W branży od ponad 15 lat, pasjonuje się nie tylko sportem i biznesem, ale także uwielbia astronomię i psychologię. Tutaj udziela się tylko jeśli w redakcji brakuje rąk do pracy :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x