Wielkimi krokami zbliża się otwarcie sezonu narciarskiego i snowboardowego. Miłośnicy białego puchu rozpoczynają zatem przygotowania, które pozwolą na bezpieczne, sprawne i ekscytujące zjazdy, bez ryzyka awarii lub nieprzewidzianych incydentów. W bieżącej publikacji przedstawiamy szereg kluczowych porad na temat profesjonalnej organizacji sprzętu zimowego. Zapraszamy do lektury!
Serwis ekwipunku
Pierwszym krokiem jest kompleksowy i dokładny serwis posiadanego wyposażenia. Przed rozpoczęciem dalszych czynności konieczne jest przemycie naszej deski snowboardowej z widocznych zabrudzeń oraz pozostałości po starym smarze. Cała powierzchnia powinna zatem zostać oczyszczona za pomocą specjalnych środków odtłuszczających, a ubytki uzupełnione. Eksperci zalecają również przetarcie ślizgu papierem ściernym o niezwykle drobnej gramaturze.
Krawędź deski
Kolejnym punktem realizacji podczas prac renowacyjnych sprzętu snowboardowego jest sama krawędź. To bowiem te elementy mają ogromne przełożenie na doznania w trakcie jazdy i satysfakcję użytkownika już po zakończeniu zabawy. Jednak, sam mechanizm ostrzenia krawędzi powinien być jednocześnie uzależniony od preferowanego stylu poruszania się po stoku. Początkowi adepci białego szaleństwa mogą rozpocząć od bardzo delikatnych kątów ostrzenia, co poprawi stabilność w ciągu przejażdżki i ułatwi samo prowadzenie sprzętu.
Zwiększanie tych kątów powinno być uzależnione od zdobywanego doświadczenia oraz umiejętności. Ostry kąt bocznej płaszczyzny sprzyja bowiem dynamicznej i żywiołowej jeździe, ale wymaga również odpowiednich kompetencji. Bez względu na wybór w tym zakresie, użytkownicy muszą korzystać z profesjonalnych i sprawdzonych narzędzi piłujących oraz polerujących.
Smarowanie i inne czynności
Tak spreparowane deski snowboardowe są gotowe na końcowy etap całego procesu, czyli smarowanie samej powierzchni. W tym punkcie warto zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej temperatury smarowania tak, aby substancja uległa roztopieniu, ale nie przypaleniu. Preparat musi zostać rozłożony w sposób równomierny i precyzyjny, co zapewni fantastyczne właściwości jezdne.
Do pozostałych czynności zalicza się również sprawdzenie stanu technicznego naszych wiązań, wybór odpowiedniej odzieży oraz akcesoriów. Dopasowanie sprzętu do prognozowanych warunków jazdy przyczyni się do zachowania bezpieczeństwa, ale także wydajności i płynności poruszania się.