Dla wielu osób to zdumiewające, że są sytuacje, w których bukmacherzy bez podatku mogą być nielegalnym procederem, a innym razem w pełni legalną rozrywką. Jak to wszystko wygląda w rzeczywistości? Odpowiadamy poniżej.
Bukmacherzy bez podatku — legalni bukmacherzy
Wspomnieliśmy już w pierwszych zdaniach artykułu, że w wielu przypadkach gra bez konieczności płacenia podatku jest legalna. Oczywiście chodzi tu o niepłacenie podatku z własnej kieszeni, bo pieniądze trafiają do budżetu państwa, uszczuplając portfel firmy oferującej zakład. Sprawdź kompletne porównanie oferty najlepszych polskich bukmacherów bez podatku: najlepsibukmacherzy.com/bez-podatku/.
Jak to możliwe, że firma płaci podatek za gracza? To proste. Aby to lepiej zrozumieć, należy wyjaśnić, jak działa podatek w zakładach bukmacherskich. Właściwie to dwa podatki. Bo pierwszy jest pobierany od każdego kuponu, drugi zaś w momencie, gdy gracz szczęśliwie wytypuje wyniki meczów na swoim kuponie. Ale ten drugi podatek jest pobierany tylko i wyłącznie gdy sporo wygra. Znacznie powyżej 2000 złotych. Oczywiście życzymy każdej osobie tak obfitych zwycięstw!
Wysokość obu podatków wynosi odpowiednio: 12% w przypadku każdego zakładu, 10% w momencie, gdy gracz trafi kupon. Mając te informacje, możemy przejść do wyjaśnienia istoty funkcjonowania legalnych bukmacherów bez podatku.
Tak więc, gdy gracz widzi w internecie informację “bukmacherzy bez podatku” od razu musi mieć świadomość, że ma do czynienia z promocją — zakłada ona, że firma bukmacherska płaci podatki za niego. Tym samym może on cieszyć się wyższą wygraną.
Aby mieć pewność, że faktycznie promocję organizują legalni bukmacherzy bez podatku, musi zweryfikować podmiot w wykazie firm posiadających uprawnienia do oferowania zakładów.
Może się zdarzyć, że typer trafił na ofertę firmy działającej nielegalnie. Wtedy pod żadnym pozorem nie należy uczestniczyć w takich zakładach. Uczestnictwo jest czynem surowo zabronionym.
Polscy bukmacherzy bez podatku w świetle prawa
Aby mieć pewność, że każda osoba czytająca ten artykuł, rozumie temat podatków w bukmacherce, warto wspomnieć o regulacjach prawnych dotyczących podatków w zakładach. Kwestie podatkowe w odniesieniu do gier hazardowych i zakładów bukmacherskich są regulowane przez ustawę z dnia 19 listopada 2009 roku — zwaną potocznie Ustawą Hazardową.
W świetle prawa to organizator zakładów jest płatnikiem podatku. Oczywiście w praktyce ten podatek przenosi na swojego klienta. Z tego faktu wynika pomniejszanie wartości kuponu o 12%. Wysokość tego podatku na tle pozostałych danin związanych z grami losowymi wypada przeciętnie — w przypadku loterii pieniężnej wynosi on aż 15%, jeśli zaś chodzi o loterie fantowe, wysokość daniny plasuje się na poziomie 10%.
Bukmacher bez podatku — nielegalnie działające podmioty
Czas przejść do ważniejszej części artykułu — do zagadnień poświęconych bukmacherom w Polsce bez podatku, którzy nie prowadzą swojej działalności w sposób legalny. Teoretycznie do tej grupy należy każda firma, która oferuje zakłady, ale nie ma licencji przyznawanej przez rządową agencję w Ministerstwie Finansów.
Zgodnie z powyższym, legalnie działający za granicą bukmacherzy, w Polsce bez podatku działają nielegalnie. A więc najrozsądniej jest każdorazowo sprawdzać, czy firma, którą poznajemy, ma wszelkie zgody na organizowanie zakładów w naszym kraju.
Dodatkowo można czasem trafić na strony, które oferują obstawianie meczów piłkarskich w szarej strefie. Nie mają one uprawnień do organizowania zakładów w żadnym kraju. W takim wypadku nawet jeśli będziemy płatnikami podatków w dowolnym państwie, gra na tego typu witrynach będzie przestępstwem.
Rządy państw Unii Europejskiej prowadzą wzmożone wysiłki, aby uniemożliwiać obywatelom dostęp do takich adresów. Niestety jest to walka z wiatrakami w przypadku bardziej doświadczonych miłośników zakładów bukmacherskich. Wynika to z faktu, że takie osoby doskonale wiedzą, jak obejść nakładane przez władze ograniczenia. Z pomocą tutaj przychodzą prywatne sieci VPN. To dzięki tej technologii można ominąć blokady nakładane na strony lokalnie, na poziomie poszczególnych krajów.
Jeśli korzystamy z sieci VPN, warto na czas szukania stron z zakładami wyłączyć sieć prywatną. W przeciwnym razie może się okazać, że trafimy na stronę znajdującą się w wykazie podmiotów nielegalnie oferujących zakłady. Urzędu skarbowego nie będzie to obchodzić, że nie znaliśmy statusu podmiotu oferującego nam nielegalne zakłady. Oczywiście funkcjonuje w polskim prawie instytucja czynnego żalu, ale nie wiadomo, w jaki sposób urząd i być może sąd, odniósłby się do naszej sytuacji. Lepiej się o tym nie przekonywać, zamiast tego — korzystać z oferty, którą przygotowali dla nas legalnie działający polscy bukmacherzy bez podatku.
Elementarz typera chcącego legalnie obstawiać u bukmacherów bez podatku
Już wyjaśniliśmy, że wszystkie firmy, które są postrzegane jako zagraniczni bukmacherzy bez podatku, powinny być automatycznie ignorowane. W przypadku gry za ich pośrednictwem narażamy się na ogromną karę.
Jeśli urząd skarbowy dowie się, że uczestniczymy w nielegalnych grach, konsekwencje naszych działań będą nieproporcjonalnie wyższe niż niewielka kwota podatku, którą bukmacher pobiera od nas za każdy zakład.
Czy obstawianie u bukmachera bez podatku jest legalne? — ostateczna odpowiedź
Konkludując, obstawianie zakładów na stronach polskich bukmacherów bez podatku — którzy mają aktualną licencję ministra finansów — jest w 100% legalnym zajęciem. W dodatku bardzo opłacalnym.
Trzeba jednak pamiętać, aby za każdym razem weryfikować, czy firma posiada wspomnianą licencję. Teoretycznie może się okazać, że licencja wygasła i z jakiegoś powodu nie została odnowiona, wtedy w myśl zasady: nieznajomość prawa szkodzi, będziemy winni popełnienia przestępstwa skarbowego. Z drugiej strony absurdalnym wydaje się sprawdzanie tych informacji przed każdą wizytą na stronie legalnych bukmacherów bez podatku.