Czesław Michniewicz – kim jest nowy selekcjoner reprezentacji Polski?

Reprezentacja Polski ma nowego selekcjonera, a jego wybór wywołał ogromne emocje wśród fanów piłki nożnej i nie tylko. Do ostatnich chwil nie było wiadomo, kto zostanie nowym trenerem po niespodziewanym i wyjątkowo kontrowersyjnym odejściu Paulo Sousy. Ostatecznie Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie poinformował na swojej stronie internetowej, że rolę tę obejmie od 31 stycznia 2021 roku Czesław Michniewicz. 

Czesław Michniewicz – kim jest nowy selekcjoner reprezentacji Polski?

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez prezesa PZPN, Cezarego Kuleszę, kontrakt z selekcjonerem został podpisany do końca roku, zastrzeżono jednak możliwość jego przedłużenia. Kim jednak jest nowy trener i jakie czekają na niego wyzwania w najbliższym czasie?

Czesław Michniewicz nowym trenerem Biało–czerwonych

Cezary Kulesza ogłosił nowe nazwisko selekcjonera, deklarując, że przekonał on do siebie PZPN „konkretnym planem”. Prezes związku zaznaczył również, iż wierzy, że decyzja ta jest „najlepszą z możliwych w obecnych warunkach”. Zgodnie z jego argumentacją, reprezentacja naszego kraju została bez trenera i sztabu w problematycznej chwili, gdy na rynku nie było zbyt wielu trenerów gotowych podjąć się tak odpowiedzialnego zadania, jak prowadzenie Biało–czerwonych. Właśnie dlatego konieczne w tym momencie było „odłożenie emocji na bok i bardzo dokładne przeprowadzenie całego procesu”. 

Przypomnijmy, że poprzedni trener, Paulo Sousa poinformował PZPN o chęci odejścia z reprezentacji pod koniec grudnia. Motywował to atrakcyjną finansowo propozycją, którą otrzymał od brazylijskiego klubu. Kulesza zaznaczył, że wybór nowego trenera musiał być przemyślany, by kolejny raz nie doszło do tak zaskakującej i oburzającej sytuacji. Jeszcze przed wyborem Michniewicza, prowadzić miał negocjacje oraz rozmowy z kilkoma selekcjonerami z Polski i zagranicy, a na podjęcie ostatecznej decyzji wypłynąć miały „szczegóły”. 

Najbliższe mecze Polaków pod skrzydłami Michniewicza

Czesław Michniewicz wziął pod swoje skrzydła reprezentację Polski w bardzo trudnym momencie. Przed nami kluczowy mecz Eliminacji do Mistrzostw Świata, który rozegram y z Rosją. Play–off’y będą miały miejsce 24 marca 2022 roku, ale już wywołują ogromne emocje. Doskonale pokazują to zakłady bukmacherskie online: kursy są bardzo wyrównane, co zwykle jest zapowiedzią wspaniałego widowiska. W STS kurs na Rosję wynosi 2.47, a na Polskę niewiele więcej, bo 2.90. Przypomnijmy, że nasza drużyna znalazła się na drugim miejscu w Grupie I, a nasi przeciwnicy na tej samej pozycji w grupie H. 

24 marca dojdzie również do kilku innych spotkań eliminacyjnych. Ma to na celu wyłonienie wszystkich zespołów, które wezmą udział w Mistrzostwach Świata. Tego dnia oprócz Polski i Rosji (mecz o godzinie 18:00) zmierzą się o godzinie 20:45 także: 

  • Szkocja i Ukraina; 
  • Walia i Austria; 
  • Szwecja i Czechy; 
  • Włochy i Macedonia Północna; 
  • Portugalia i Turcja.

Jeśli nasz zespół pokona Rosję, nowy selekcjoner stanie przed walką z Czechami lub Szwecją.

Kim jest Czesław Michniewicz i czym zajmował się wcześniej?

W ostatnich dniach na temat Czesława Michniewicza rozpisuje się większość sportowych redakcji w naszym kraju, warto więc przybliżyć sylwetkę nowego selekcjonera. Szczególnie głośno zrobiło się o nim w kontekście afery korupcyjnej, związanej z postacią „Fryzjera”, z którym miał się on swego czasu kontaktować. Ostatecznie jednak prokuratura nie postawiła mu żadnego zarzutu. Wcześniej w środowisku piłkarskim znany był m.in. dzięki temu, że poprowadził do mistrzostwa Polski Zagłębie Lubin, a następnie do Pucharu Polski Lecha Poznań. We wrześniu 2020 roku został także trenerem Legii Warszawa, z którą udało mu się zdobyć mistrzostwo Polski w sezonie 2020/2021. Jego nazwisko było wymieniane w kontekście selekcjonera reprezentacji naszego kraju już po porażce na mundialu w Rosji, ale powołania doczekał się dopiero teraz. 

Czesław Michniewicz był także aktywnym sportowcem. Grał na pozycji bramkarza w kilku zespołach, m.in. Ossa Biskupiec Pomorski, Bałtyk Gdynia, Polonia Gdańsk czy Amica Wronki. Dziewięć razy występował w ekstraklasie w barwach ostatniego z wymienionych klubów. Pojawiał się także w meczach Pucharu Polski, Pucharu Ligi Polskiej i SuperPucharu Polski. Swoją piłkarską karierę zakończył w 2000 roku.

5 / 5. Ocen: 1

Jarosław

Redaktor naczelny Sport1.pl. W branży od ponad 15 lat, pasjonuje się nie tylko sportem i biznesem, ale także uwielbia astronomię i psychologię. Tutaj udziela się tylko jeśli w redakcji brakuje rąk do pracy :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button