Biathlon: Rosyjscy zawodnicy nie wystąpią do końca sezonu

Rosyjski Związek Biathlonu poinformował, że reprezentanci tego kraju nie wezmą udziału w marcowych startach w Pucharze Świata oraz Pucharu IBU.

biathlon ZIO pekin 2022

To odpowiedź na zdaniem strony rosyjskiej bezprawne działania IBU uniemożliwiające start zawodnikom rosyjskim i białoruskim pod flagą tych krajów.

Stanowisko Międzynarodowej Unii Biathlonu (IBU) w sprawie agresji rosyjskiej na Ukrainę zajęło trzy dni. W sobotę po południu na stronie internetowej IBU opublikowano komunikat, w którym stanowczo potępiono rosyjski atak i wyrażono najgłębsze współczucie dla wszystkich poszkodowanych. Światowa federacja poinformowała o ofercie praktycznego wsparcia dla ukraińskiego biathlonu.

W przeciwieństwie do flag Rosji i Białorusi. Druga część komunikatu dotyczyła ograniczeń związanych ze startami reprezentacji krajów, które dopuściły się bezprawnej agresji. Zarząd IBU zdecydował, że biathloniści rosyjscy i białoruscy będą mogli wystartować w nadchodzących zawodach Pucharu Świata jako zawodnicy neutralni. Oznacza to, że zawodnicy tych państw startowaliby bez narodowej symboliki, w strojach neutralnych pod względem kolorów i wzorów. Postanowiono nie odgrywać hymnów narodowych tych państw i nie uwzględniać rezultatów do klasyfikacji drużynowych.

Dodatkowo poinformowano, że poszczególni gospodarze mogą wprowadzać swoje ograniczenia związane z dopuszczeniem sportowców rosyjskich i białoruskich. Do tej pory na zakaz startu zawodników z tych dwóch państw zdecydował się estoński rząd – Otepaa będzie gościć zawody Pucharu Świata w drugi weekend marca.  Zarząd IBU zaakceptował tę decyzję i zapowiedział, że zrobi podobnie gdyby pozostali gospodarze wprowadzili podobne ograniczenia. Do końca sezonu zaplanowano jeszcze zawody PŚ w fińskim Kontiolahti i stolicy Norwegii Oslo oraz zawody Pucharu IBU w szwajcarskim Lenzerheide i włoskim Ridnaun.

Rosyjski Związek Biathlonu zakwestionował bezprawne ich zdaniem działania IBU i zapowiedział pozwy sądowe. Jednocześnie poinformowano, że biathloniści tego kraju nie pojawią się już w tym sezonie na biathlonowych arenach.

Działania IBU dotyczące wprowadzenia neutralnego statusu rosyjskich biathlonistów w pozostałych etapach Pucharu Świata i Pucharu IBU uważamy za nielegalne, nieuzasadnione i kategorycznie niedopuszczalne” – można przeczytać w oświadczeniu władz rosyjskiej federacji biathlonowej.

Nie naruszyliśmy żadnego zapisu statutu ani innych zasad IBU, które pozbawiają rosyjskich sportowców prawa do współzawodnictwa pod flagą narodową i hymnem. Decyzja IBU bezpośrednio narusza fundamentalne zasady olimpizmu i Karty Olimpijskiej. Jest to bezpośrednia dyskryminacja naszego kraju i rosyjskich sportowców, niezgodna z członkostwem w ruchu olimpijskim. Jesteśmy oburzeni tymi nielegalnymi działaniami IBU i będziemy bronić w sądzie praw naszych sportowców oraz praw Rosji jako członka IBU. Aby nie narażać rosyjskich sportowców na ryzyko upokorzenia i wyeliminować zagrożenie dla ich bezpieczeństwa nie weźmiemy udziału w pozostałych etapach Pucharu Świata i Pucharu IBU” – poinformował Rosyjski Związek Biathlonu.

Nie wiadomo jeszcze czy podobną decyzję, co Rosja podejmie białoruska federacja biathlonowa, którą również dotyczą sankcje nałożone przez IBU.

5 / 5. Ocen: 1

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

300 PLN za gola Legii lub Rakowa!

X
0
Dodaj swój komentarz.x