W czwartkowy wieczór w pierwszym spotkaniu 1/16 finału Pucharu CEV 2023/2024 Aluron CMC Wartę Zawiercie czeka starcie z aktualnym wicemistrzem Bułgarii, Hebarem Pazardżik. Co to za rywal?
Aluron CMC Warta Zawiercie – Hebar Pazardżik (23.11.2023)
Co wiemy o kolejnym rywalu „Jurajskich Rycerzy” w Pucharze CEV? Hebar to klub z Pazardżiku, miasta położonego w środkowej części Bułgarii w pobliżu Płowdiw. Mecze rozgrywa w hali sportowej im. Wasiła Lewskiego, rewolucjonisty, który mocno zapisał się w historii Bułgarii. Historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywek – podobnie jak Jurajscy Rycerze – Hebar wywalczył w 2017 roku. W swoim debiutanckim sezonie zajął 6. miejsce w tabeli i doszedł do półfinału Pucharu Bułgarii.
Rok później osiągnął jeszcze lepszy rezultat i zakończył rozgrywki na 2. miejscu, kwalifikując się do europejskich pucharów. W 2019 roku siatkarze z Pazardżiku zadebiutowali w Pucharze Challenge, a los zdecydował, że w 1/16 finału zmierzyli się z drużyną z Zawiercia, dla której to również były pierwsze mecze na międzynarodowej arenie. Dwukrotnie lepsi okazali się Jurajscy Rycerze (3:0 u siebie i 3:2 w Bułgarii) i to oni awansowali do kolejnej fazy.
Pierwsze mistrzostwo kraju Hebar zdobył w sezonie 2020/2021, ale to 2022 rok okazał się najlepszy w dotychczasowej historii klubu. Żółto-granatowi po raz pierwszy zagrali w Lidze Mistrzów. W grupie A trafili m.in. na Jastrzębski Węgiel, z którym dwukrotnie przegrali. Bułgarzy swoją przygodę z rozgrywkami zakończyli na fazie grupowej, ale z pewnością zostali zapamiętani przez polskich kibiców. To od ich rezultatu w ostatniej kolejce zależało, czy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zdoła awansować do ćwierćfinału bez względu na wynik swojego ostatniego meczu z Cucine Lube Civitanowa. Bułgarzy przegrywali już z Knackiem Roeselare 0:2, ale doprowadzili do tie-breaka. W decydującej partii przegrywali 12:14, ale ponownie odwrócili wynik, obronili dwie piłki meczowe i wygrali 16:14.
Dodatkowo, w sezonie 2021/2022 Hebar Pazardżik obronił mistrzostwo kraju, wygrywając wszystkie swoje spotkania i to zaledwie jedno po tie-breaku. W fazie zasadniczej bułgarskiej Superligi stracił tylko cztery sety, kolejne cztery w play-offach. W finale trzykrotnie pokonał 3:1 Neftochimik 2010 Burgas. Żółto-granatowi zdobyli także Puchar i Superpuchar Bułgarii. Kolejny sezon okazał się nieco mniej udany. W Lidze Mistrzów bułgarski klub trafił do grupy B, w której oprócz Jurajskich Rycerzy mierzył się też z Halkbankiem Ankara oraz Berlin Recycling Volleys. Zespół z Pazardżika nie wygrał ani jednego meczu i zakończył zmagania na ostatnim miejscu. Na krajowym podwórku powtórzył wprawdzie zwycięstwo w pucharze i superpucharze, ale w lidze musiał zadowolić się srebrnym medalem.
Obecne rozgrywki Hebar rozpoczął od zwycięstwa w półfinale Superpucharu Bułgarii 3:0 nad ekipą Dea Sport Burgas. W finale czterozespołowego turnieju Tygrysy uległy jednak 2:3 Lewskiemu Sofia. W lidze pozostają liderem dzięki czterem wygranym w pięciu meczach, ale ostatnio więcej niż o postawie na boisku, mówi się o problemach finansowych klubu z Pazardżika, które rozpoczęły się od zmiany władzy w wyborach samorządowych. Kontrakty rozwiązali już Włosi Michele Baranowicz i Giulio Sabbi oraz Bułgar Nikołaj Kyrtew, a do Polski nie przyleciał też Jacopo Massari. Pod nieobecność trenera Alberto Giulianiego (oficjalny powód absencji to problemy zdrowotne) drużynę w Sosnowcu poprowadzi Ventzislav Simeonov. To były wybitny siatkarz, który urodził się w Bułgarii, ale reprezentował Włochy, z którymi zdobył wicemistrzostwo olimpijskie w 2004 roku. Cztery lata później był finalistą Ligi Mistrzów, a Puchar CEV (jeszcze pod nazwą Puchar Zdobywców Pucharów i Puchar Top Teams) zdobywał aż trzykrotnie.
Do najbardziej znanych siatkarzy Hebaru należą natomiast byli i obecni reprezentanci Bułgarii, między innymi libero Teodor Sałparow (trzykrotny zwycięzca Ligi Mistrzów i brązowy medalista mistrzostw świata w 2006 roku), środkowy Wiktor Josifow (dwukrotnie wybierany najlepszym graczem na swojej pozycji na mistrzostwach Europy) czy przyjmujący Rozalin Penczew.
Strategicznym partnerem klubu Aluron CMC Warta Zawiercie jest Miasto Zawiercie. Występy Aluron CMC Warty w europejskich pucharach promują walory turystyczne jako część kampanii promującej Polskę poprzez sport w ramach projektu Poland.Travel, współtworzonego wraz z Polską Organizacją Turystyczną oraz Ministerstwem Sportu.
Źródło: Aluron CMC Warta Zawiercie (materiały prasowe)
Chcesz być na czasie i dowiedzieć się pierwszy o sporcie, typach i bonusach bukmacherskich? Obserwuj nas w Google News 💻 – dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco!