W piątek 27 marca 2020 roku odbyła się wideokonferencja Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniewa Bońka oraz Sekretarza Generalnego PZPN Macieja Sawickiego z Członkami Zarządu PZPN, której tematem była pomoc polskim klubom w czasach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Federacja przygotowała „pakiet pomocowy”, którego wartość oszacowano na zawrotną kwotę 116 milionów złotych!
PZPN przekaże ponad 100 milionów klubom
Tak zwany „pakiet pomocowy PZPN” trafi na wszystkie szczeble rozgrywkowe. Składa się na niego nie tylko żywa gotówka, ale też zwolnienie z części opłat, a także zmiany licencyjne, które pozwolą klubom złapać głębszy oddech w czasach kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa.
„W trosce o całą polską rodzinę piłkarską, a w szczególności o zapewnienie integralności oraz ciągłości rozgrywek piłkarskich w Polsce, Zarząd PZPN zainicjował prace nad wprowadzeniem pakietu pomocowego, obejmującego wszelkie aspekty działalności piłkarskiej. Wymienione poniżej projekty mają na celu w szczególności ułatwić klubom piłkarskim zrzeszonym w PZPN funkcjonowanie w aktualnej sytuacji, ale również umożliwić właściwe dostosowanie się do nieuchronnych zmian w nadchodzącej piłkarskiej rzeczywistości” – napisano w oficjalnym komunikacie prasowym związku na stronie internetowej (pzpn.pl). |
Na co konkretnie mogą liczyć kluby? Zacznijmy od najwyższego szczebla, czyli PKO Ekstraklasy, która nie podlega bezpośrednio PZPN-owi, jak to ma miejsce w przypadku Fortuna 1.Ligi, II czy III ligi:
- w bieżącym sezonie PZPN utrzyma projekt Pro Junior System na dotychczasowym poziomie i wypłaci klubom nagrody w pełnej wysokości, pomimo nierozegrania pełnego sezonu (2,5 mln złotych);
- w sezonie 2020/2021 kluby otrzymają do podziału 30 milionów złotych, które mają zapewnić ciągłość szkoleniową zwłaszcza w drużynach młodzieżowych;
- kontynuowany w niezmienionej formie zostanie również program PJS;
- PZPN utrzyma także wprowadzone w 2018 roku całkowite zwolnienie klubów z obowiązku ponoszenia opłat związanych z uczestnictwem w rozgrywkach juniorskich.
W przypadku niższych lig wprowadzono dodatkowo wsparcie solidarnościowe dla klubów, które nie będą partycypować w podziale nagród z Pro Junior System, a także zniesiono wszelkie płaty związkowe dla klubów z III ligi i niższych klas rozgrywkowych.
Na solidne wsparcie będzie mogła też liczyć piłka kobieca, na rozwój której zaplanowano blisko 8 milionów złotych, co warto odnotować, bo mało które media wspominały o tym podczas spekulacji.
Większe nagrody w PP i zmiany licencyjne
Zwiększeniu ulegnie też pula nagród w przyszłej edycji Totolotek Pucharu Polski. Wzrośnie ona mniej więcej 50% na każdym etapie, aż do 10 milionów złotych łącznie. Nie ma jednak nic za darmo. W zamian kluby będą musiały wystawiać nie jednego a dwóch młodzieżowców.
Po zatwierdzeniu tych rozwiązań czekają nas też zmiany w procesie licencyjnym, który będzie bardziej łaskawy dla klubów. Oto one:
1. Przesunięcie przez PZPN terminu spłaty zobowiązań licencyjnych do 30 kwietnia 2020 roku (dot. zobowiązań powstałych do 31 grudnia 2019 roku). 2. Przesunięcie terminu spłaty zobowiązań licencyjnych do 30 listopada 2020 roku (powstałych w okresie od dnia 1 stycznia 2020 roku do 30 czerwca 2020 roku). 3. W sezonach 2019/2020 i 2020/2021 jednostronne rozwiązanie kontraktu przez zawodnika będzie możliwe w sytuacji zwłoki w zapłacie kontraktu za 4 miesiące (nie jak dotychczas za dwa miesiące). 4. Wszelkie zobowiązania licencyjne będą nadal podlegały ochronie licencyjnej PZPN. |