W środowe popołudnie na oficjalnej stronie Ministerstwa Sportu ogłoszono rozstrzygnięcie „Programu rozwoju infrastruktury piłkarskiej – edycja 2022”, który jest jednym z komponentów Programu Wsparcia Mistrzów. Celem jest rozwój infrastruktury piłkarskiej klubów PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz Fortuna 1. ligi. Łącznie na konta blisko trzydziestu klubów może wpłynąć niespełna 115 milionów złotych!!!
Hojne dotacje Ministerstwa Sportu dla klubów piłkarskich
Program Wsparcia Mistrzów został ogłoszony w minionym roku i składa się z dwóch część – „Pucharowicze” oraz „Infrastruktura”. W ramach drugiego ze wspomnianych komponentów kładzie się nacisk na wsparcie obiektów mających służyć akademiom i szkółkom piłkarskim klubów Ekstraklasy oraz I ligi, czyli na infrastrukturę szczególnie atrakcyjną i istotną dla dzieci i młodzieży, chcących rozwijać swoje umiejętności sportowe.
Czytaj też: Plaga kontuzji w reprezentacji Polski przed meczem z Czechami
Jak wspomniano w oficjalnym komunikacie prasowym Ministerstwa Sportu, u podstaw programu leży założenie, oparte o wcześniejsze doświadczenia resortu w zakresie realizacji programów dedykowanych konkretnemu rodzajowi infrastruktury sportowej, iż bodźce w postaci dotacji ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, skutecznie zachęcają inwestorów do rozwoju bazy sportowej i przekładają się na wzrost liczby danych obiektów, a co za tym idzie – na wzrost liczby ich użytkowników.
„Wsparciem objęta zostanie w szczególności baza szkoleniowo-treningowa, niezbędne zaplecza oraz obiekty o charakterze badawczo-rozwojowym w obszarze piłki nożnej. Zapewnienie nowoczesnej oraz odpowiadającej najwyższym standardom infrastruktury sportowej, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, ma służyć podnoszeniu ogólnego poziomu piłki nożnej w Polsce” – mówi minister Kamil Bortniczuk, który sam jest pasjonatem piłki nożnej i doskonale rozumie potrzeby tej dyscypliny sportu.
Przedstawiona na stronie internetowej resortu lista wniosków inwestycyjnych, jest listą inwestycji wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania. Wartości dofinansowania wyliczone zostały zgodnie z założeniami programu. W chwili obecnej finalizowana jest ocena merytoryczna (techniczna i ekonomiczna) każdego ze złożonych wniosków, która ostatecznie potwierdzi kwoty dofinansowań w ciągu najbliższych tygodni.
Najwyższe propozycje dofinansowania ze strony ministerstwa otrzymały projekty dwóch dolnośląskich klubów, KGHM Zagłębia Lubin i Śląska Wrocław. Każdy z nich może liczyć na wsparcie w wysokości aż 10 milionów złotych!!!
Klub ze stolicy Dolnego Śląska wnioskował o dofinansowanie na Wrocławskie Centrum Sportu – etap I: budowa zadaszonego boiska piłkarskiego (D1) wraz z budynkiem szatniowo-technicznym (D2), a ten z Zagłębia Miedziowego na budowę Stadionu Górniczego. Inwestycje te mają pochłonąć blisko 19 i niespełna 24 miliony złotych.
Pełna lista wniosków, które otrzymały wstępnie pozytywną decyzję urzędników ministerstwa można znaleźć na rządowej domenie -> https://www.gov.pl/web/sport/rozstrzygamy-program-rozwoju-infrastruktury-pilkarskiej–edycja-2022.
Źródło: meczyki.org/Ministerstwo Sportu