Polscy medaliści paraolimpijscy z Tokio nie przeszli badań pod kątem stosowania dopingu. W próbkach pobranych od Marcina Polaka oraz Michała Ładosza wykryto obecność zabronionej substacji.
Medal zostanie Polakom zabrany?
Polak oraz Łudosz podczas igrzysk w Tokio zdobyli brązowy medal w wyścigu na dystansie 4000 metrów. Wielu kibiców mogło zapamiętać ten fakt ze względu na to, iż był to jednocześnie pierwszy krążek wywalczony przez naszych reprezentantów na tej imprezie.
Niestety, wiele wskazuje na to, że brąz zostanie Polakom zabrany. Samym zawodnikom grozi też dyskwalifikacja, a tym samym zakaz brania udziału w jakichkolwiek oficjalnych zawodach. Żeby tak się stało, analiza kolejnych próbek musi po raz kolejny wykazać stosowanie zakazanych środków przez kolarzy.
W przypadku, gdy nie będzie wątpliwości o winie sportowców, na podstawie oficjalnej decyzji zostanie nałożona na Polaka i Łudosza odpowiednia kara. W tym przypadku mówi się zarówno o utracie medali, jak i czteroletnim zakazie występów.
Doping u polskich paraolimpijczyków
„Informujemy o podejrzeniu naruszenia przepisów antydopingowych przez zawodników kolarskiego tandemu, brązowych medalistów Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio: Marcina Polaka oraz Michała Ładosza. Na podstawie długofalowego tworzenia profilu zawodników poprzez wykonywanie kontroli antydopingowych i wyników laboratoryjnych, a także na podstawie prowadzonego śledztwa przez Polską Agencję Antydopingową stwierdzono obecność zabronionej substancji w próbkach pobranych od obu sportowców” – brzmi oficjalny komunikat wydany w tej sprawie przez Polską Agencję Antydopingową.
Badania analizowane były w dwóch laboratoriach – jednym w Polsce oraz jednym w Tokio. Kolarze zostali już poinformowani o wynikach. Na razie nie postanowili w żaden sposób odnieść się do całej sytuacji.
W organizmach polskich paraolimpijczyków wykryto erytropoetynę. Według Michała Rynkowskiego, dyrektora POLADA, zawodnicy musieli być świadomi tego, z jakich środków korzystają i robili to celowo. „W sporcie nie ma miejsca na takie haniebne praktyki, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu oraz barw narodowych” – dodał.
Paraolimpiada w Tokio. Jak idzie Polsce?
Reprezentacja Polski zajmuje 31. miejsce w klasyfikacji medalowej igrzysk paraolimpijskich. Jak na razie Biało-Czerwonym udało się podczas tego wydarzenia zdobyć jeden srebrny oraz dwa brązowe medale. Cały czas czekamy na krążek z najcenniejszego kruszcu.
Pozostaje czekać na dalsze informacje w sprawie naszych kolarzy torowych. Na pewno w tej sprawie pojawią się wkrótce kolejne dane.