Kornelia Olkucka, jedna z nielicznych kobiet na świecie ścigających się w Formule 4, od 14. roku życia jest profesjonalnym kierowcą wyścigowym. Jej kariera sportowa rozpoczęła się od fascynacji Formułą 1, którą dzieliła z zagorzałym fanem tego sportu – jej ojcem. Dziś Kornelia łączy swoje sportowe pasje z nauką, studiując psychologię ze specjalizacją psychologii sportu. – Biologia nie powstrzyma mnie przed pokonywaniem mężczyzn – mówi z uśmiechem w wywiadzie dla TVPSPORT.PL.
Najważniejsze informacje:
- Kornelia Olkucka jest jedną z nielicznych kobiet w Formule 4.
- Zaczęła ścigać się od 14. roku życia, aktualnie w teamie Maffi Racing.
- Studiuje psychologię, zamierzając zostać psychologiem sportowym.
- Pierwszy kontakt z kartingiem miała w Monaco na wakacjach.
- Doświadczenia zdobywane w szkółce gokartowej przekłuła w profesjonalną karierę.
- Ambicje sięgają Formuły 1 poprzez F1 Academy.
- Napotkała wiele trudności jako kobieta w męskim sporcie, ale nie daje się złamać.
- Budżet na starty w profesjonalnych wyścigach sięga pół miliona do miliona złotych.
- Dbałość o sferę mentalną to kluczowy aspekt jej podejścia do sportu.
Początki kariery Kornelii Olkuckiej: Od Formuły 1 do kartingu
Kornelia Olkucka już jako dziecko była zafascynowana Formułą 1. Ze swoim ojcem, zagorzałym fanem Schumachera i Vettela, oglądanie wyścigów stało się w jej domu rytuałem. Codziennie wspólnie kibicowali, marząc o tym, by kiedyś zobaczyć te zmagania na żywo.
„Czas wyścigu F1 szybko stał się w naszym domu 'świętym’ czasem. Nie pozwalałam nikomu przełączyć nawet na chwilę!” – Kornelia Olkucka
Podczas wspomnianych wakacji w Monaco, Kornelia po raz pierwszy miała okazję spróbować swoich sił w gokartach.
„Byłam ubrana w spódniczkę, dziewczęcą koszulkę, a obok mnie stali sporo starsi chłopcy. Kiedy wsiadłam do pojazdu, błyskawicznie zaczęłam ich wyprzedzać.”
Podjęcie decyzji o przejściu do profesjonalnego kartingu okazało się przepustką do dalszej kariery.
Główne kroki w karierze Kornelii:
- Wiek 12 lat: Zapisanie do szkółki gokartowej.
- Wiek 14 lat: Profesjonalny debiut w wyścigach.
- Aktualna kariera: Zawodniczka Formuły 4, występująca dla szwajcarskiego teamu Maffi Racing.
Wyzwania i aspiracje
Kornelia podkreśla, że jedną z największych barier są kwestie biologiczne. Starty w trudnych warunkach, zmagania się z okolicznościami jak miesiączka oraz upały sięgające 60 stopni w kokpicie pokazują, jak wymagająca jest ta dyscyplina.
„Pod względem biologicznym jest to oczywiście trudniejsze. Mężczyźni nie mają okresu, a ja wiele razy startowałam mając 'te dni’.”
Jednak mimo wszystkich trudności, Kornelia nie zamierza się poddawać. Marzy o awansie do F1 Academy, a następnie do samej Formuły 1.
Kornelia łączy swoją karierę z nauką. Studiuje psychologię na trzecim roku, specjalizując się w psychologii sportu. Planuje wykorzystać swoje studia do wsparcia mentalnego przyszłych zawodników.
„Obecnie idę na trzeci rok psychologii ze specjalnością psycholog sportu. Jeśli z pewnych przyczyn nie będę miała możliwości jeździć w motorsporcie, chciałabym pracować jako psycholog sportu z kierowcami wyścigowymi.”
Najniebezpieczniejsze chwile na torze
Każdy sport kontaktowy niesie ze sobą ryzyko. Kornelia na własnej skórze doświadczyła niebezpieczeństwa związanych z wyścigami.
„Po jednej została mi duża blizna na nodze. Miało to miejsce podczas treningu w Bydgoszczy przed mistrzostwami Polski.”
Jednak najstraszniejsza sytuacja miała miejsce w tym sezonie, kiedy jej koledzy z F4 ulegli poważnemu wypadkowi na torze.
Źródło: TVPsport.pl