Górnik Zabrze zakontraktował młody talent i rusza na zgrupowanie!

Piątek 14 stycznia był szalenie interesującym dniem dla kibiców 14-krotnych Mistrzów Polski. Włodarze Górnika Zabrze dokonali pierwszego transferu w zimowym oknie, a sztab szkoleniowy ogłosił kadrę na zgrupowanie w tureckim Belek, które potrwa do 27 stycznia.

Górnik Zabrze zakontraktował młody talent i rusza na zgrupowanie! [Fot.: Ekstraklasa SA/materiały prasowe]

Młody talent z Podbeskidzia zagra w Górniku Zabrze

Równe dwa tygodnie musieli czekać kibice Górnika Zabrze na pierwszy transfer do klubu tej zimy, ale w końcu się doczekali, choć zapewne nie o taki kaliber im chodziło. 14-krotni Mistrzowie Polski dopięli przenosiny osiemnastoletniego napastnika Jana Ciućki, który przenosi się do „Trójkolorowych” z Rekordu Bielsko–Biała na mocy transferu definitywnego. Umowa z szalenie utalentowanym i perspektywicznym zawodnikiem będzie obowiązywała do końca czerwca 2024 roku z opcją przedłużenia. Co wiemy o najnowszym nabytku „Klubu Kibiców Śląskich Miast”?

„Jan Ciućka urodził się 19 czerwca 2003 roku w Żywcu. To właśnie w rodzinnej miejscowości stawiał pierwsze piłkarskie kroki w ekipie Górala – Czarnych. Następnie talent młodzieżowca szlifowany był w ŻAPN Żywiec oraz Stadionie Śląskim Chorzów. Kolejnym etapem w krótkiej przygodzie z piłką Janka był właśnie Rekord Bielsko – Biała. Tam szybko przebił się do kadry pierwszej drużyny. Ciućka jest ofensywnym, bardzo bramkostrzelnym piłkarzem, co potwierdził na trzecioligowym froncie w trudnej III grupie. W sezonie 2020/21 w 21 meczach zdobył 10 bramek. W kilku meczach zdobył po dwa gole, a w potyczce z rezerwami Zagłębia Lubin ustrzelił hattricka. Wysoką dyspozycję potwierdził w bieżącym sezonie, strzelając jesienią 8 goli w 11 spotkaniach.” – napisano w oficjalnym komunikacie prasowym (via gornikzabrze.pl).

Zdolny junior w czwartek przeszedł testy medyczne, poddawany był między innymi sprawdzianom mocy oraz siły. Tradycyjnie oceniano również prawidłowość pracy stawów i zachowanie organizmu podczas obciążeń. Dodatkowo nowy piłkarz Górnika przeszedł badania kardiologiczne. Wszystkie wypadły pomyślne, co umożliwiło parafowanie wcześniej przygotowanej umowy.

„Sięgamy po kolejnego młodego piłkarza, bo jest to ważnym elementem polityki kadrowej Górnika. Przed Janem jeszcze bardzo dużo pracy, by trafić do pierwszej drużyny, ale podobnie było z wieloma jego poprzednikami, którzy dzięki pracy, wytrwałości i zaangażowaniu sztabu szkoleniowego przebili się do kadry meczowej. Pokazuje to dobitnie również bieżący sezon. Liczymy, że kariera Janka potoczy się podobnym torem, jak chociażby Krzysztofa Kubicy. Powołuję się na jego przykład nieprzypadkowo, bowiem obu zawodników łączy miejsce urodzenia i to, że ich talent szlifowany był w tej samej drużynie, Czarnych – Góralu Żywiec. Jego przyjście do Zabrza bardzo nas cieszy, bowiem młody piłkarz już dziś budzi spore zainteresowanie na rynku transferowym. Ponadto dowodzi, że obrany kurs jest nadal aktualny i dalej chcemy pracować z młodymi piłkarzami. Wierzę, że Ciućka systematycznie będzie się rozwijał, a w przyszłości Górnik będzie miał z niego wiele pożytku.” – mówi Roman Kaczorek, szef skautingu Górnika Zabrze, odpowiedzialny za transfery po odejściu Artura Płatka.

Kadra Górnika Zabrze na zgrupowanie w Turcji

Patrząc na poniższą listę łatwo dojść do wniosku, że w Zabrzu stawiają na stabilizację. Z jednej strony, według doniesień medialnych, klub odrzuca oferty za zawodników, którym umowy wygasają już 30 czerwca, bo nie chce się osłabiać. Z drugiej, nie ma wielkich planów transferowych, bo obecna kadra zwłaszcza pod koniec rundy jesiennej pokazała, że może powalczyć nawet o europejskie puchary.

Do Belek z zespołem nie polecą Serb Filip Bainović i Macedończyk David Toshevski, którzy dostali wolną rękę w poszukiwaniu nowych klubów. Są natomiast młodzi-zdolni: Kacper Michalski, Jakub Szymański, Krzysztof Winglarek, Adrian Dziedzic, Krzysztof Kubica, Dariusz Stalmach, Nikodem Zielonka i świeżo pozyskany Jan Ciućka.

Nie zabraknie też Łukasza Podolskiego, Jesusa Jimeneza, Adriana Gryszkiewicza czy Przemysława Wiśniewskiego oraz innych liderów górniczej jedenastki. Trzech ostatnich zamieni Górny Śląsk na jedną z zagranicznych lig, ale najprawdopodobniej dopiero latem.

Przypominamy, że zajmujący po rundzie jesiennej siódme miejsce w tabeli Górnik Zabrze rundę wiosenną sezonu 2021/2022 PKO Bank Polski Ekstraklasy zainauguruje wyjazdowym meczem ze Stalą Mielec, który zaplanowano na godzinę 15:00 w sobotę 5 lutego.

5 / 5. Ocen: 2

Najnowsze wiadomości

Back to top button

200 PLN za min. 5 punktów Sochana!

X