Zespół ze Lwowa zagra w siatkarskiej PlusLidze!

To już przesądzone! Rada Nadzorcza Polskiej Ligi Siatkówki jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie dopuszczenia do udziału w rozgrywkach PlusLigi ukraińskiego klubu Volley Club Barkom Lwów w sezonie 2022/2023 oraz mistrza TAURON 1 Ligi BBTS-u Bielsko-Biała.

Zespół ze Lwowa zagra w siatkarskiej PlusLidze! (Fot.: PLS/materiały prasowe)

Ukraiński klub zagra w sezonie 2022/2023 PlusLigi

To już nie tylko spekulacje medialne a oficjalna informacja, klub ze Lwowa zagra w najbliższym sezonie Plusligi, która od 2014 roku cieszy się mianem ligi mistrzów świata i uchodzi obok ligi włoskiej za najmocniejszą na świecie.

Według mnie to historyczna data dla siatkówki. Dużo pracy wykonano po obu stronach, polska siatkarska społeczność zrobiła naprawdę wiele, byśmy mogli zagrać w PlusLidze. Bardzo dziękuję Polskiej Lidze Siatkówki, ale także PZPS, władzom miasta Krakowa czy Ministerstwa Sportu i Turystyki, za pomoc w przeprowadzeniu tej skomplikowanej akcji. Dla Ukrainy to ważna sprawa. Każda informacja o sporcie dzisiaj przyjmuje się oczywiście ciszej niż w normalnych czasach, gdy nie było wojny, ale nie zmienia to jednak faktu, że z pewnością nasza gra w PlusLidze będzie dobra dla całego ukraińskiego sportu. Chcemy także podtrzymywać naszego ducha walki, liczymy że wojna pójdzie w dobrym kierunku. Musimy na boisku i wokół niego robić wszystko, by pomóc w tym zwycięstwie. Jak nie uda nam się już w tym sezonie być wysoko w PlusLidze to spróbujemy być w czołówce w następnych. Chcemy być orzechem włoskim, na którym łamać sobie będą zęby inne zespoły. Będziemy walczyć, właśnie po to kibice oglądają siatkówkę, żeby oglądać rywalizację i przeżywać emocje – cieszy się Oleg Baran, prezes Volley Club Barkom Lwów.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Według ustalonych wcześniej zasad, Volley Club Barkom Lwów będzie mógł powalczyć o medale mistrzostwa Polski, jednocześnie tak samo opuści PlusLigę, jeśli zajmie ostatnie miejsce na koniec fazy zasadniczej. Ograniczona jest za to możliwość gry w europejskich pucharach. W tym przypadku Barkom nie będzie brany pod uwagę, nawet jeśli zajmie miejsce premiowane awansem do rozgrywek pod egidą CEV. Poza tym w zespole Barkomu Ukraińcy grają na takich zasadach jak Polacy w PlusLidze, czyli minimum trzech musi znajdować się jednocześnie na boisku, pozostali gracze, w tym również Polacy, są traktowani jak obcokrajowcy.

To dla nas duża sprawa, przyjęcie zespołu ze Lwowa to odważny ale przemyślany ruch. Liczymy na to, że Barkom przyciągnie na trybuny wielu nowych kibiców, pokaże siatkówkę Ukraińcom, a także będzie symbolem współpracy pomiędzy naszymi narodami. Cieszymy się, że klub znalazł tak dobrych partnerów w naszym kraju, zagra w historycznym dla polskiej siatkówki mieście – Krakowie. A już w pierwszej kolejce pojedzie do Gdańska zmierzyć się z drużyną Trefla. Biorąc pod uwagę, że Lwów i Gdańsk to partnerskie miasta, zapewne będziemy świadkami wyjątkowego widowiska. – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.

Dobrym pomysłem wydaje się rozgrywanie meczów domowych Barkomu właśnie w stolicy Małopolski. W samym tylko Krakowie po nr PESEL wystąpiło 650 tysięcy obywateli Ukrainy, w tym ponad pół miliona młodzieży.

Poprzez program „Siatkówka łączy narody” pragniemy ułatwić zarówno tym młodym ludziom, jak i ich rodzicom, a głównie matkom nawiązanie relacji z naszym społeczeństwem. Nic lepiej temu nie będzie służyć, jak sport, a szczególnie siatkówka, która wzbudza wyłącznie pozytywne emocje. Wkrótce poinformujemy o szczegółach programu – mówi Janusz Uznański, wiceprezes Fundacji Polska Siatkówka.

Terminarz 1. kolejki PlusLigi 2022/2023

Klub Volley Club Barkom Lwów zadebiutuje w PlusLidze w pierwszy weekend października wyjazdowym meczem z Treflem Gdańsk w Ergo Arenie. W roli gospodarza ukraiński zespół powinien wystąpić tydzień później.

  • Jastrzębski Węgiel – GKS Katowice
  • Indykpol AZS Olsztyn – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
  • LUK Lublin – Cerrad Enea Czarni Radom
  • Aluron CMC Warta Zawiercie – PGE Skra Bełchatów
  • BBTS Bielsko-Biała – Cuprum Lubin
  • PSG Stal Nysa – Ślepsk Malow Suwałki
  • Trefl Gdańsk – Volley Club Barkom Lwów
  • Asseco Resovia Rzeszów – Projekt Warszawa

Przypominamy, że w sezonie 2022/2023, podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie mecze rozgrywek PlusLigi będzie można śledzić na sportowych antenach Telewizji Polsat. Na szczegółowy plan transmisji jeszcze za wcześniej, ale znamy już ramowy terminarz sezonu i zestaw par. Poniżej prezentujemy zestawienie dotyczącej inauguracyjnej kolejki:

Źródło: volley24.pl

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x