PKO Ekstraklasa: Rekordowe przychody polskich klubów w sezonie 2021/2022! Sprawdź, ile zarobił Twój klub!

W sezonie 2021/2022 PKO Bank Polski Ekstraklasy przychody klubów z działalności operacyjnej osiągnęły najwyższą wartość w historii rankingów Deloitte – „Piłkarska Liga Finansowa”. Mowa o kwocie aż 715,1 miliona złotych, która jest wyższa o 87,9 mln zł niż w poprzednich rozgrywkach. W ciągu ostatniej dekady łączne przychody klubów PKO Ekstraklasy urosły ponad dwukrotnie, z 353 mln zł w 2012 roku. Warto jeszcze podkreślić, że tegoroczna kwota nie uwzględnia sum pozyskanych w wyniku dokonanych transferów, które w zakończonym w czerwcu sezonie sięgnęły dodatkowych 145,6 mln w polskiej walucie!!!

PKO Ekstraklasa: Rekordowe przychody polskich klubów w sezonie 2021/2022! (Fot.: Ekstraklasa SA/materiały prasowe)

Ile zarobiły kluby PKO Ekstraklasy w minionym sezonie?

Jak wynika z zaprezentowanego we wtorek 20 września 16. raportu Piłkarska Liga Finansowa, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z klubami PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz spółką Ekstraklasa SA, kluby najwyższej klasy rozgrywkowej zaksięgowały w sezonie 2021/22 ponad 321 mln zł wpływów z tytułu praw do transmisji. Element ten był największym źródłem przychodów klubów i stanowił blisko 45% ich łącznych wpływów. Co jeszcze złożyło się na rekordowy wynik finansowy? Powrót i obecność kibiców na stadionach przez cały sezon 2021/2022 PKO Bank Polski Ekstraklasy przełożyła się na uzyskanie przez kluby rekordowych 102,6 mln zł przychodów z dnia meczowego.

Szesnasty raport opiera się o dane w ujęciu sezonu ligowego (lipiec 2021 – czerwiec 2022). Wynika z niego, że łączne przychody klubów PKO Ekstraklasy z działalności operacyjnej osiągnęły najwyższą wartość w historii rankingów Deloitte – aż 715,1 mln zł. Jest to wynik o 87,9 mln zł wyższy niż w sezonie ubiegłym, a w ciągu 10 lat łączne przychody klubów urosły ponad dwukrotnie – z 353 mln zł w 2012 roku. Tegoroczna kwota nie uwzględnia sum pozyskanych w wyniku dokonanych transferów, które w zakończonym w czerwcu sezonie sięgnęły dodatkowych 145,6 mln zł. Według przewidywań Deloitte już w sezonie 2023/2024 możliwe jest osiągnięcie przez kluby Ekstraklasy powyżej 1 mld zł przychodów z uwzględnieniem transferów!!!

Który klub PKO Ekstraklasy zarobił najwięcej w sezonie 2021/22?

Sumaryczne zestawienie przychodów wszystkich klubów PKO Ekstraklasy poprzedniego sezonu pokazuje, że liga wciąż idzie do przodu, a jak wygląda to w przypadku poszczególnych klubów? Który klub może pochwalić się największymi przychodami w sezonie 2021/22?

Po raz jedenasty na pierwszym miejscu naszego rankingu uplasowała się Legia Warszawa z przychodami na poziomie 155,2 mln zł. Drugie miejsce zajął Lech Poznań, który choć osiągnął niemal dwukrotnie niższy wynik finansowy niż w ubiegłym sezonie – 79,1 mln zł – w sferze sportowej był górą, zdobywając Mistrzostwo Polski. Trzeci na podium stanął Raków Częstochowa z wynikiem 47,9 mln zł. Klub spod Jasnej Góry rokrocznie notuje stabilne i wysokie wzrosty przychodów. Od 2017 r., gdy zadebiutował w naszym zestawieniu, przychody zwiększyły się aż ośmiokrotnie – mówi Przemysław Zawadzki, partner associate, lider Sports Business Group, Deloitte.

Łącznie wzrost przychodów w stosunku do danych z sezonu 2020/2021 zanotowało aż 12 drużyn (część klubów w tym okresie rozgrywała swoje mecze w I lidze – przyp.). Najbardziej z tej grupy wyróżniają się Legia Warszawa, Radomiak Radom, Górnik Zabrze, Raków Częstochowa i Wisła Kraków, które łącznie powiększyły swoje przychody sportowe o 87 mln zł. Spadek odnotowało natomiast pięć klubów: Wisła Płock, Lechia Gdańsk, Cracovia, Piast Gliwice i KGHM Zagłębie Lubin.

Sezon 2021/2022 PKO Bank Polski Ekstraklasy był niezwykle emocjonujący pod względem sportowym oraz rekordowy pod względem finansowym. Mimo wciąż trwającej pandemii i ograniczeń mogliśmy cieszyć się obecnością kibiców na stadionach przez cały sezon. Dzięki ciężkiej pracy, dyscyplinie i sprawnym reagowaniu na zmiany – za które wszystkim zaangażowanym raz jeszcze dziękuję – rozgraliśmy sezon zgodnie z planem, bez większych zmian terminarzowych. Ekstraklasa utrzymuje trend wzrostowy w zakresie finansowym i rozwija się sportowo. Jestem przekonany, że coraz większe pieniądze, które zarabiają kluby, będą przekładać się na jeszcze ciekawsze widowiska sportowe na polskich i międzynarodowych stadionach w kolejnych sezonach – komentuje Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy.

Ile zarobiły polskie kluby na transferach zawodników?

Transfery piłkarzy w ostatnich latach stały się dla kibiców niemal równie ważne jak same mecze. Wokół nich toczą się gorące dyskusje w mediach społecznościowych, trwa też swoisty wyścig pomiędzy klubami, które regularnie biją swoje rekordy. Jak to wyglądało w liczbach na przestrzenie sezonu 2021/2022?

Przychody transferowe z roku na rok stają się coraz bardziej istotnym źródłem finansowania polskich klubów. Z kwoty 145,6 mln zł przychodów zaksięgowanych przez kluby Ekstraklasy w ten sposób w sezonie 2021/2022, 93 proc. stanowią transfery zagraniczne. Najwięcej przychodów transferowych zaksięgowała Pogoń Szczecin, bo aż 43,2 mln zł, głównie z powodu transferu Kacpra Kozłowskiego.

Według naszych przewidywań możliwe jest, aby kluby Ekstraklasy osiągnęły powyżej 1 miliarda zł przychodów z uwzględnieniem transferów już w sezonie 2023/2024. Jest to zależne od polityki transferowej oraz od ich obecności w fazie grupowej europejskich pucharów. Pozytywnie na finanse klubów powinien też zadziałać nowy kontrakt telewizyjny Ekstraklasy. Niewiadomą pozostaje na ten moment skala wpływów z Programu Wsparcia Mistrzów. Beneficjentami mają być przedstawiciele Polski w europejskich pucharach, ale oddzielna pula wsparcia ma być kierowana na dotacje celowe dotyczące rozwoju infrastruktury – mówi Karol Furmanek, starszy menedżer, ekspert Sports Business Group, Deloitte.

Ranking przychodów klubów PKO BP Ekstraklasy 2021/22

Raport Deloitte – „Piłkarska Liga Finansowa 2021/2022” do pobrania w całości pod tym linkiem.

Źródło: meczyki.org/Ekstraklasa SA (materiały prasowe)

5 / 5. Ocen: 3

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

Darmowe kody PPV na Fame Friday Arena 2!

X
0
Dodaj swój komentarz.x