Mistrzostwa Świata 2026 – nowy format, ile drużyn na mundialu?

Turniej Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2023 odbędzie się w USA, Kanadzie i Meksyku, a weźmie w nim udział więcej drużyn i zostanie rozegranych więcej meczów niż kiedykolwiek wcześniej.

mundial 2026
Piłkarskie Mistrzostwa Świata 2026 – nowy format, ile drużyn na mundialu?

Czego dokładnie możemy się spodziewać po rozszerzonych Mistrzostwach Świata w 2026 roku w USA, Kanadzie i Meksyku? Po wielu miesiącach dyskusji oto co postanowiła FIFA w związku z mundialem w 2026 roku.

Ile drużyn weźmie udział w Mistrzostwach Świata w 2026 roku?

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2026 roku będą kolejną edycją turnieju od czasu, gdy FIFA zatwierdziła znaczną rozbudowę. W kwalifikacjach do Kataru 2022 były 32 miejsca, ale w finałach w 2026 roku weźmie udział aż 48 krajów.

To samo w sobie wywołało wiele dyskusji. FIFA podkreśla, że większa liczba krajów, które mają szansę zakwalifikować się do Mistrzostw Świata, może być uznana za dobrą rzecz.

Najbardziej skorzystają na tym drużyny azjatyckie i afrykańskie, które otrzymają co najmniej siedem dodatkowych miejsc. CONCACAF dostanie przynajmniej dwa dodatkowe miejsca, podobnie jak kraje Ameryki Południowej.

Europa również skorzysta, choć nie proporcjonalnie. UEFA jest zdecydowanie najbardziej dominującą kontynentalną federacją piłkarską i już teraz ma 13 reprezentantów na Mistrzostwach Świata. W 2026 roku liczba ta zostanie zwiększona do 16.

Dla porównania kraje UEFA stanowiły 40% drużyn na Mistrzostwach Świata w 2022 roku, ale w 2026 roku ich udział spadnie do 33%. To wywołało złość UEFA, która twierdzi, że rozszerzenie nie jest dokonywane w sposób proporcjonalny.

Inni oczywiście zwracają uwagę na to, że 40% miejsc w kwalifikacjach do Mistrzostw Świata przypadających jednej federacji nigdy nie było proporcjonalne, a nowe plany są bardziej sprawiedliwe dla pozostałych.

Ten argument jest zasadny. 55 drużyn UEFA próbowało zakwalifikować się do 13 miejsc na Mistrzostwach Świata w 2022 roku. Dla porównania, 54 drużyny afrykańskie walczyły o zaledwie pięć.

Ile drużyn z każdego regionu zakwalifikuje się do Mistrzostw Świata w 2026 roku?

Biorąc pod uwagę, że są trzy kraje-gospodarze, pozostaje 45 miejsc kwalifikacyjnych do zdobycia. Zostaną one podzielone między federacje w następujący sposób w następujący sposób:

Federacja2022 Mundial2026 Mundial
AFC (Azja)5 (+ 1 gosp.)8
CAF (Afryka)59
CONCACAF (Ameryka Północna)43 (+3 Gosp.)
CONMEBOL (Ameryka Południowa)46
OFC (Oceania)1
UEFA (Europa)1316
Play-offy2

Ile grup będzie na Mistrzostwach Świata w 2026 roku?

Rozszerzenie turnieju z 32 do 48 drużyn przysporzyło FIFA trochę kłopotów. Jednak przewidują, że przyniesie to im dodatkowe 4 miliardy dolarów dochodu, więc jesteśmy pewni, że ból głowy jest do zniesienia.

Początkowo planowano, co było kontrowersyjne, podzielić 48 drużyn na 16 grup po trzy. To nigdy nie było dobrze widziane. Dlatego na Mistrzostwach Świata w 2026 roku utrzymany zostanie format czterech grup, co oznacza, że będzie ich 12. To o cztery więcej niż w ostatnich edycjach turnieju, co oznacza, że trzeba będzie wprowadzić jakiś rodzaj kryteriów „najlepszego wicemistrza”, aby wypełnić pierwszą fazę pucharową.

Victor Montagliani, szef konfederacji na Amerykę Północną, powiedział niedawno:

„Grupy po trzy drużyny brzmią świetnie, ale są pewne problemy”. „Czy to w porządku, że kwalifikujesz się do Mistrzostw Świata, a jedna trzecia drużyn wraca do domu po dwóch meczach?

To pytanie nigdy nie było w stanie przekonać FIFA, ale Mistrzostwa Świata w Katarze w 2022 roku tak. W fazie grupowej, w której panowała duża konkurencja, doszło do wielu dramatycznych meczów w ostatniej kolejce. FIFA to polubiła. W zasadzie spodobało się to tak bardzo, że postanowiono zrezygnować z formatu trzech drużyn.

mundial 2026 miasta gospodarze
W tych miastach odbędą się MŚ 2026

Ile meczów odbędzie się na Mistrzostwach Świata w 2026 roku?

Więcej drużyn oznacza więcej meczów. Tak po prostu działa matematyka. Na Mistrzostwach Świata w 2026 roku odbędą się 104 mecze, co oznacza wzrost o 40 w stosunku do innych ostatnich edycji. To dużo dodatkowej piłki nożnej do rozegrania.

To oczywiście spodoba się widzom. Mecze na żywo transmitowane kolejno od rana do wieczora to część tego, co czyni Mistrzostwa Świata tak wyjątkowymi.

W tym sensie dodatkowe 24 mecze brzmią bardzo dobrze, ale co to oznacza z praktycznego punktu widzenia?

W Katarze każda z ośmiu grup miała po sześć meczów, więc w sumie w tej fazie rozgrywek było ich 48. Na Mistrzostwach Świata w 2026 roku, ponieważ FIFA utrzymuje format czterozespołowy, liczba ta wzrośnie do 72. Z punktu widzenia widza oznacza to 24 dodatkowe mecze.

Faza grupowa odbywała się w Katarze przez 13 dni, więc w tym czasie rozgrywano cztery mecze dziennie. Jednak aby rozegrać fazę grupową w tym samym czasie, co na Mistrzostwach Świata w 2026 roku, trzeba by rozegrać sześć meczów dziennie, a na to oczywiście nie ma czasu.

FIFA nie chce przedłużać mundialu, więc zamiast tego chce zdenerwować zawodników i trenerów, skracając im czas przygotowań.

Katar był wyjątkiem, ponieważ był to bezprecedensowy mundial w środku sezonu, ale zazwyczaj drużyny mają trzy tygodnie na przygotowanie się poprzez mecze towarzyskie i obozy treningowe. Zgodnie z planami FIFA czas ten zostanie skrócony do dwóch tygodni.

„Musimy być odpowiedzialni” – powiedział Montagliani. „W latach 2014 i 2018 obowiązywał limit dni i nie możemy go przekroczyć. Nie możemy mieć trzymiesięcznych mistrzostw świata”.

Jest też kwestia podróży. W przeciwieństwie do Kataru, Mistrzostwa Świata w 2026 roku będą rozgrywane w trzech rozległych krajach. Aby zapobiec problemom związanym z podróżami, zwłaszcza zmęczeniem i troską o środowisko, drużyny będą grać w „strąkach”.

„Harmonogram meczów jest bardzo ważny” – wyjaśnia Montagliani. „Nie możesz pozwolić, aby drużyny podróżowały z Nowego Jorku do Los Angeles. „Drużyny będą grać w grupach. Jedna grupa będzie grała w Bostonie, Filadelfii i Nowym Jorku. Inna w Vancouver i Seattle, a jeszcze inna w LA i San Francisco. „Są też inne strategie, które trzeba zastosować, więc trzymamy się tego, co jest zawarte w ofercie”.

Format Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 2026 roku

Rozszerzenie Pucharu Świata oznacza pewne zmiany w formacie rozgrywek, choć nie są one tak znaczące, jak mogłyby być – lub jak się początkowo wydawało – będą.

Jak zwykle, dwie najlepsze drużyny z każdej z 12 grup automatycznie zakwalifikują się do fazy pucharowej. Do tych 24 drużyn dołączyłoby osiem najlepszych drużyn z trzecich miejsc.

Pierwsza faza pucharowa będzie zawierała dodatkową rundę, więc zamiast rozegrać siedem meczów, aby wygrać Mistrzostwa Świata, trzeba będzie rozegrać osiem.

Najważniejsze daty Mistrzostw Świata w 2026 roku

Na razie nie podano jeszcze pełnego harmonogramu, w tym daty ceremonii otwarcia i pierwszego meczu.

Wiemy jednak, że finał Mistrzostw Świata 2026 rozpoczną się w niedzielę 19 lipca.

Mistrzostw Świata 202619.07.2023
Ile drużyn na mundialu 2026?48 drużyn
Gdzie MŚ 2026?USA, Meksyk, Kanada

Mistrzostw Świata w piłce nożnej – historia turnieju

Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to jedno z największych wydarzeń sportowych na świecie, które odbywa się co cztery lata i przyciąga miliony kibiców. W turnieju do tej pory brało udział 32 drużyny narodowe, które rywalizują o tytuł mistrza świata.

Historia Mistrzostw Świata w piłce nożnej sięga 1930 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja turnieju w Urugwaju. Od tamtej pory Mistrzostwa Świata stały się jednym z najbardziej prestiżowych turniejów sportowych na świecie.

Najbardziej utytułowane drużyny Mistrzostw Świata to Brazylia, która zdobyła pięć tytułów mistrzowskich, oraz Niemcy i Włochy, które wygrały turniej po cztery razy. Inne znaczące drużyny to Argentyna, Francja, Anglia i Hiszpania, które również osiągały sukcesy na Mistrzostwach Świata.

Najbardziej znani i utytułowani zawodnicy, którzy brali udział w Mistrzostwach Świata to między innymi: Pele, Diego Maradona, Ronaldo, Lionel Messi, Cristiano Ronaldo, Zinedine Zidane, Franz Beckenbauer, Michel Platini i Johan Cruyff.

W poniższej tabeli drużyny z ilością zdobytych tytułów Mistrzostw Świata:

DrużynaIlość tytułów
Brazylia5
Niemcy4
Włochy4
Argentyna2
Urugwaj2
Francja2
Anglia1
Hiszpania1
Rosja1
Polska0

Warto zaznaczyć, że Polska nie zdobyła jeszcze tytułu mistrza świata, ale kilkukrotnie brała udział w Mistrzostwach Świata i rzadko niestety odnosiła sukcesy.

5 / 5. Ocen: 66

Jarosław

Redaktor naczelny Sport1.pl. W branży od ponad 15 lat, pasjonuje się nie tylko sportem i biznesem, ale także uwielbia astronomię i psychologię. Tutaj udziela się tylko jeśli w redakcji brakuje rąk do pracy :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x