Karol Butryn „Jurajskim Rycerzem”! Aluron CMC Warta Zawiercie zbroi się na potęgę

To kolejna bomba transferowa w PlusLidze! Wicelider rankingu najlepiej zagrywających siatkarzy minionego sezonu zmienia barwy klubowe. W nadchodzących rozgrywkach Karola Butryna będziemy oglądać w barwach Aluron CMC Warty Zawiercie.

Karol Butryn nowym atakującym Aluronu CMC Warty Zawiercie!
(Fot.: @AluronCMC on Twitter)

Karol Butryn w Aluronie CMC Warcie Zawiercie

29-letni atakujący do klubu z Jury Krakowsko-Częstochowskiej przenosi się po dwóch latach gry w Indykpolu AZS-u Olsztyn, a ogłoszenie jego transferu nastąpiło tuż po kapitalnym występie w barwach reprezentacji Polski w meczu Ligi Narodów 2023 przeciwko Francji. Spotkanie to zostało rozegrane w japońskiej Nagoi i właśnie stamtąd nowy bombardier przywitał się z kibicami Aluronu CMC Warty:

W minionym sezonie Karol Butryn był jedną z wyróżniających się postaci nie tylko w swoim zespole, ale także w całej PlusLidze. Zagrał w 33 spotkaniach i zdobył w nich 553 punkty. Skończył 448 z 943 ataków, co dało mu 47,51% skuteczności i 28,73% efektywności. Jego bardzo mocną stroną była zagrywka, o czym boleśnie przekonali się w ćwierćfinale rozgrywek zawiercianie. Łącznie w sezonie 2022/2023 ustrzelił aż 71 asów serwisowych, co było drugim wynikiem po Stéphenie Boyerze i jednocześnie czwartym w całej historii PlusLigi. Ponadto, zaliczył także 34 punktowe bloki.

300 PLN - wygraj razem z siatkarkami!
300 PLN – wygraj razem z siatkarkami!

Jego dobra gra w Olsztynie już rok temu została zauważona przez Nikolę Grbicia, który po raz pierwszy powołał go do reprezentacji Polski. W Bolonii Butryn zdobył brązowy medal Ligi Narodów. Nowy atakujący Aluron CMC Warty Zawiercie znalazł się w kadrze na tegoroczną edycję tej imprezy.

„Zdecydowałem się na przenosiny do Zawiercia, bo to bardzo dobra drużyna i gra tu wielu bardzo dobrych zawodników. Dodatkowym powodem był fakt, że jestem w takim momencie mojej przygody z siatkówką, w którym jest już pora na osiągnięcia i walkę o najwyższe cele” – mówi Karol Butryn.

Atakujący pierwsze siatkarskiej kroki stawiał na rodzinnej lubelszczyźnie, skąd przeniósł się do zespołu ZAKSY Kędzierzyn-Koźle występującego w Młodej Lidze. Nie dostał jednak szansy w pierwszej drużynie, więc seniorską karierę rozpoczął w pierwszoligowym KPS Siedlce, w którym spędził sezon 2014/2015. Po jego zakończeniu przeniósł się do GKS-u Katowice, który miał zamiar walczyć o awans do PlusLigi. Udało się to już w 2016 roku, a sam Butryn został wybrany MVP oraz najlepszym atakującym finału I Ligi. W stolicy województwa śląskiego spędził cztery lata.

Czytaj też: Terminarz Liga Narodów siatkarzy 2023!

Na sezon 2019/2020 przeniósł się do Cerradu Czarnych Radom. Rozgrywki przerwała pandemia koronawirusa, ale Butryn zdążył się w nim pokazać ze znakomitej strony. W 23 spotkaniach zdobył 430 punktów, co poskutkowało przenosinami do Asseco Resovii Rzeszów. Tam, mimo świetnej postawy, spędził tylko sezon, zastąpiony następnie przez Macieja Muzaja. W związku z tym w 2021 roku dołączył do ekipy Indykpolu AZS-u Olsztyn, której barwy reprezentował przez ostatnie dwa lata.

Sytuacja na rynku transferowym była w tym roku bardzo nietypowa, bo w pewnym momencie, gdy wydawał się już niemal zamknięty, otworzył się na nowo. Karol od lat udowadnia swoją klasę w PlusLidze, o czym boleśnie przekonaliśmy się choćby w kwietniu w Iławie. Gdy okazało się, że pojawiła się możliwość pozyskania Karola, nierozsądnym byłoby jej nie rozważyć. Po długich rozmowach doszliśmy do porozumienia i bardzo cieszę się, że w przyszłym sezonie będzie zdobywał punkty dla naszej drużyny – zdradza prezes Aluron CMC Warty Zawiercie, Kryspin Baran.

Przypominamy, że Karol Butryn miał się wcześniej związać umową przedwstępną z PGE Skrą Bełchatów, ale w klubie z województwa łódzkiego doszło do zmian we władzach klubu. Priorytetem stało się wyprowadzenie sytuacji finansowej na prostą. Mniejszy budżet oznaczał konieczność renegocjacji czy wręcz rezygnacji z niektórych lukratywnych kontraktów.

W efekcie na rynku transferowym pojawiło się ponownie kilku wartościowych graczy i właśnie z takiej okazji skorzystali „Jurajscy Rycerze”, którzy wyrastają na króla transferowego polowania w PlusLidze. Wcześniej zawiercianie poinformowali o zakontraktowaniu Mateusza Bieńka. Niewykluczone, że do drużyny dołączą też libero Luke Perry i przyjmujący Trevor Clevenot.

Kwalifikacje do IO za darmo w STS TV
Kwalifikacje do IO za darmo w STS TV

Źródło: Aluron CMC Warta Zawiercie/volley24.pl

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button

Kurs 200.0 na Liverpool - West Ham!

X