Koniec marzeń Djokovicia, Serb nie zagra w Australian Open 2022!

W niedzielny poranek czasu polskiego australijski sąd federalny wydał orzeczenie o podtrzymaniu decyzji rządu, na mocy której Novak Djoković zostanie deportowany. Tym samym Serbowi nie będzie dane wystąpić w rozpoczynającym się już jutro turnieju Australian Open 2022 (17-31 stycznia), a co za tym idzie nie będzie w stanie w bieżącym sezonie skompletować Wielkiego Szlema, co pozostaje jego największym sportowym marzeniem.

Koniec marzeń Djokovicia, Serb nie zagra w Australian Open 2022!

Australian Open 2022 bez Novaka Djokovicia

Saga związana z Novakiem Djokoviciem trwała od kilku dobrych dni, ale wreszcie znalazła swój finał. Wreszcie, bo sytuacja męczyła już wszystkich. Począwszy od organizatorów, poprzez zawodników i kibiców tenisa aż po zwykłych obywateli, którzy podzielili się na dwa obozy. Ostateczna decyzja w sprawie pozostania serbskiego tenisisty w Australii, co byłoby równoznaczne z jego występem w AO 2022, należała do australijskiego sądu federalnego.

Wydał ją w niedzielny poranek czasu polskiego trzyosobowy skład sędziowski, który jednogłośnie podtrzymał decyzję wydaną w piątek przez ministra Alexa Hawke, który w oficjalnym komunikacie prasowym argumentował ją w następujący sposób:

„Dzisiaj skorzystałem z uprawnienia na mocy art. 133C ust. 3 Ustawy o migracji, aby anulować wizę posiadaną przez pana Novaka Djokovica ze względów zdrowotnych (…) Podejmując tę ​​decyzję, dokładnie rozważyłem informacje przekazane mi przez Departament Spraw Wewnętrznych, australijskie służby graniczne i pana Djokovica (…) Rząd Morrisona jest mocno zaangażowany w ochronę granic Australii, szczególnie w odniesieniu do COVID-19.” – tłumaczył swoją decyzje minister Alex Hawke, w oficjalnym oświadczeniu, które publikujemy w oryginale na końcu tekstu.

Decyzja o cofnięciu wizy i deportacji Novaka Djokovicia została podtrzymana przez sąd federalny, co oznacza, że Serb będzie musiał lada chwila opuścić Australię. Nie znamy jeszcze pełnego uzasadnienia, ale wiele wskazuje na to, że to nie wszystkie konsekwencje, jakie będzie musiał ponieść najlepszy tenisista świata. Zwykle w takich przypadkach nakładany jest także trzyletni zakaz wjazdu do kraju, co by oznaczało, że popularny „Nole” nie zagra w Australian Open także w 2023, 2024 i 2025 roku!!!

To z kolei oznaczałoby, że Serb prawdopodobnie nigdy nie będzie w stanie spełnić swojego największego marzenia sportowego, jakim było skompletowanie Wielkiego Szlema, czyli wygranie w jednym roku Australian Open, Rolanda Garrosa, Wimbledonu i US Open. Blisko tego było w minionym roku, ale w finale ostatniej z tych imprez serbski tenisista przegrał z Daniiłem Miedwiediewem.

Startuje AO 2022: Hurkacz na korcie już w poniedziałek!

Bez Novaka Djokovicia, który triumfował w Melbourne dziewięciokrotnie, to już nie będzie to samo, ale Australian Open 2022 jest niezagrożone. Już w poniedziałek swój pierwszy mecz rozegra rozstawiony z „10” Hubert Hurkacz, który zmierzy się z Białorusinem Jegorem Giersimowem. Mecz Polaka zaplanowano na godzinę 3:00 czasu polskiego.

Pozostałe spotkania reprezentantów Polski w I rundzie AO 2022, a jest ich łącznie aż pięciu, zaplanowano na wtorek. W szczegółach wygląda to tak:

 • Poniedziałek 17 stycznia 📅
  3:00 Hubert Hurkacz 🆚 Jegor Gierasimow
 • Wtorek 18 stycznia 📅
  Iga Świątek 🆚 Harriet Dart
  Magda Linette 🆚 Anastazja Sevastova
  Magdalena Fręch 🆚 Simona Halep
  Kamil Majchrzak 🆚 Andreas Seppi

5 / 5. Ocen: 1

Najnowsze wiadomości

Back to top button

200 PLN za min. 5 punktów Sochana!

X