PlusLiga: Nowa formuła rozgrywek w roku olimpijskim! [Format sezonu 2023/24]

Jednomyślną decyzją prezesów klubów PlusLigi w sezonie 2023/2024 rozegrana zostanie pełna faza zasadnicza, a rozgrywki o siatkarskie mistrzostwo Polski zwieńczy skrócona faza play-off. Pierwsza kolejka nowego sezonu rozpocznie się 20 października 2023, a mistrza Polski poznamy 27 lub 28 kwietnia 2024 roku.

Fot.: Piotr Sumara/PlusLiga (materiały prasowe)

PlusLiga 2023/24: Format rozgrywek

W ostatnich dniach i tygodniach szefowie klubów PlusLigi stanęli przed bardzo trudnym wyzwaniem – znalezieniem rozwiązania sytuacji, w której znowu ograniczony został czas, w jakim można rozgrywać sezon klubowy. W związku z kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Paryżu przyszłe rozgrywki można rozpocząć najwcześniej w dniu 20 października, czyli trzy tygodnie później niż pomału dobiegający końca sezon. Dodatkowo PlusLiga 2023/24 musi zakończyć się już w kwietniu przyszłego roku, bo na 4-5 maja zaplanowany jest turniej finałowy Ligi Mistrzów CEV. O skrócenie rozgrywek apelował też selekcjoner Biało-Czerwonych, Nikola Grbić.

BukmacherBonusKod
STS.pl1660 PLN w bonusach!BETONLINE
eFortuna.pl630 PLN w bonusachBETONLINE
Superbet.pl3754 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl200% do 300 PLNBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Wszyscy zadawali sobie pytanie: jak zatem będzie wyglądała PlusLiga sezonu 2023/2024? Debatowano nad trzema wariantami, ale ostatecznie wybrano ten, który wprowadza najmniejsze zamieszanie w stosunku do tego, co mamy obecnie. Rozegrana zostanie normalna faza zasadnicza – każdy z każdym, mecz i rewanż. Po zakończeniu rundy zasadniczej ostatnia drużyna opuści PlusLigę.

Czytaj też: Terminarz Siatkarskiej Ligi Narodów 2023 ogłoszony! Godziny meczów

Do fazy play-off awansuje tak jak teraz osiem ekip, które zagrają ćwierćfinały i półfinały systemem mecz i rewanż (w dwumeczu obowiązuje tzw. „złoty set” na identycznych warunkach jak w europejskich pucharach) oraz mecze o medale (rywalizacja do dwóch wygranych meczów, bez złotego seta).

„Przede wszystkim chcieliśmy zachować fazę play-off, żeby o mistrzostwie czy medalach nie decydował jeden mecz. Każdy z wariantów rozgrywek miał podobną liczbę rozgrywanych meczów, ostatecznie uznaliśmy, że rozwiązanie z całą fazą zasadniczą i skróconym play-off będzie najlepsze” – mówi Piotr Szpaczek, prezes Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle..

Jak to się przełoży na liczbę spotkań? W sezonie 2022/2023 mistrz Polski może rozegrać maksymalnie 45 meczów, w sezonie 2023/2024 mistrz Polski będzie mógł rozegrać maksymalnie 37 spotkań.

„Chcieliśmy wypracować takie rozwiązanie, które okaże się najlepsze dla nas wszystkich, w obliczu tak trudnych warunków. Rozpatrywane było kilka wariantów, ostatecznie szefowie klubów uznali, że najlepsze będzie zachowanie sposobu rozgrywania ligi jak najbardziej podobnego do obecnego. Nie było nawet konieczne głosowanie, kluby po prostu jednomyślnie przyjęły taki wariant. To z pewnością będą wymagające rozgrywki, ale dają one wszystkim równe szanse i zachowują rywalizację w fazie play-off” – mówi Artur Popko, prezes Polskiej Ligi Siatkówki.

Jak poinformował jeden z uczestników spotkania, wiceprezes LUK Lublin Maciej Krzeczek, takie rozwiązanie wybrano wspólnie, przez aklamację. Będzie ono bardzo wymagające dla pucharowiczów, ale z drugiej tylko nieznacznie zmieni obecny system, dzięki czemu będzie dla wszystkich kibiców zrozumiałe. Zostało one zgodnie ocenione jako dobry kompromis.

Sprawdź na naszej stronie ranking bukmacherów i przekonaj się, jaka oferta jest obecnie najlepiej oceniana!

Źródło: volley24.pl/Polska Liga Siatkówki

5 / 5. Ocen: 2

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button