Oficjalne oświadczenie ws. przerwanego meczu Brazylia – Argentyna

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia wydało oświadczenie w sprawie incydentu do jakiego doszło w spotkaniu Brazylia – Argentyna.

Przerwany mecz Brazylia - Argentyna
Oficjalne oświadczenie ws. przerwanego meczu Brazylia – Argentyna

Przerwany mecz Brazylia – Argentyna

Na 5 września zaplanowany został pojedynek Brazylia – Argentyna w ramach eliminacji do MŚ 2022, które odbędą się w Katarze. Dla kibiców w Ameryce Południowej pojedynek obu tych drużyn to zawsze spore wydarzenie. Niestety, tym razem wszyscy mówią o nim nie w piłkarskim kontekście.

Po niespełna dwóch minutach rywalizacji spotkanie zostało przerwane przez policjantów, którzy pojawili się na stadionie wraz z przedstawicielami brazylijskiego sanepidu. Wszystko poszło o piłkarzy występujących w klubach Premier League: Emiliano Martinez, Emiliano Buendia, Cristian Romero oraz Gio Lo Celso. Zawodnicy Aston Villi oraz Tottenhamu powinni poddać się kwarantannie po przylocie do Brazylii, a tego nie zrobili i brali udział w wydarzeniu sportowym. To niezgodne z obecnie panującymi w Brazylii przepisami.

Oficjalne oświadczenie ws. całego zajścia

Ministerstwo Zdrowia w Brazylii wydało oświadczenie w sprawie całego incydentu. W ten sposób postanowiło wyjaśnić sytuację.

„W związku z informacją, że czterech argentyńskich graczy wjechało do Brazylii z naruszeniem krajowych przepisów sanitarnych, rzekomo deklarując nieprawdziwe informacje w oficjalnej formie brazylijskiego organu sanitarnego, Anvisa (Narodowa Agencja Nadzoru Zdrowotnego) spotkała się z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia i Koordynacji Kontroli Chorób w Departamencie Zdrowia Stanu São Paulo w sobotę (4 września).

Po spotkaniu z władzami ds. zdrowia potwierdzono, po zapoznaniu się z paszportami czterech zaangażowanych zawodników, że sportowcy nie przestrzegali zasady wjazdu podróżnych na brazylijską ziemię, przewidzianej w rozporządzeniu międzyresortowym nr 655 z 2021 r. które stanowi, że podróżni z zagranicy, którzy przejechali przez Wielką Brytanię, RPA, Irlandię Północną i Indie w ciągu ostatnich 14 dni, nie mogą wjechać do Brazylii.

Gracze, o których mowa, zadeklarowali, że nie grali w żadnym z czterech krajów objętych ograniczeniami w ciągu ostatnich 14 dni. Podróżni przybyli do Brazylii samolotem z Caracas/Wenezueli do Guarulhos. Jednak nieoficjalne wiadomości, jakie dotarły do Anvisy sugerują, że są to rzekomo fałszywe oświadczenia składane przez podróżnych.

W związku z tymi wiadomościami Agencja niezwłocznie powiadomiła Centrum Strategicznej Informacji o Narodowym Nadzorze Zdrowotnym (Cievs/MS), która koordynuje sieć Cievs odpowiedzialną za dochodzenie epidemiologiczne ze stanem São Paulo i gminą Guarulhos, aby to zostało zbadane i dalej śledzone. Po potwierdzeniu, że informacje przekazane przez podróżnych były nieprawdziwe, Anvisa wyjaśnia, że poinformowała już o tym fakcie Policję Federalną, aby można było niezwłocznie podjąć działania w ramach organu policji.

Istnieje notoryczna niezgodność z rozporządzeniem międzyresortowym 655/2021 oraz z brazylijskimi przepisami dotyczącymi kontroli imigracyjnej. Anvisa uważa tę sytuację za poważne zagrożenie dla zdrowia i dlatego doradziła lokalnym władzom ds. zdrowia, aby określiły natychmiastową kwarantannę graczy, którym uniemożliwia się udział w jakiejkolwiek działalności i należy uniemożliwić im pozostanie na terytorium Brazylii, zgodnie z warunkami art. 11 ustawy federalnej 6.437/1977.”

Kiedy wznowienie meczu?

Warto dodać, że przed samym meczem mówiono otwarcie o tym, że czterej zawodnicy z Argentyny otrzymają zwolnienie z odbycia kwarantanny po spełnieniu przez nich odpowiednich procedur. Sprawa cały czas wydaje się więc nie do końca rozwiązana.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy przerwany mecz Brazylia – Argentyna zostanie dokończony. Nie ma obecnie żadnych wiarygodnych danych o możliwości przyznania walkowera którejkolwiek z ekip.

5 / 5. Ocen: 1

Maksymilian Kotowski
Maksymilian Kotowski
Miłośnik sportów drużynowych. Spędzam najwięcej czasu na oglądaniu piłki nożnej i NFL. Na Sport1 odpowiedzialny jestem za wszystko oprócz gradobicia, tornado i PHP. Sporo czasu zajmuje mi także obstawianie meczów w zakładach sportowych, niestety jeszcze nie udało mi się wygrać! Zwariowany, chociaż nie za często uśmiechnięty ;)

Podobne do: Oficjalne oświadczenie ws. przerwanego meczu Brazylia – Argentyna

Sport w Polsce

Wiadomości sportowe

P