Jean Patry nowym atakującym Jastrzębskiego Węgla!

Nowym zawodnikiem siatkarskiego mistrza Polski został Francuz Jean Patry! Kontrakt z 27-letnim atakującym będzie obowiązywać przez najbliższy sezon, ale zawiera też opcją przedłużenia o kolejny rok. Tym samym jednego mistrza olimpijskiego w Jastrzębskim Węglu zastąpił drugi. To największa dotychczas bomba transferowa przed sezonem 2023/24 na siatkarskich parkietach w Polsce.

Jastrzębski Węgiel zakontraktował kolejnego mistrza olimpijskiego! (Fot.: Jastrzębski Węgiel/materiały prasowe)

Jastrzębski Węgiel: Jean Patry nowym atakującym

Prawdziwym fanom siatkówki francuskiego zawodnika nie trzeba szerzej przedstawiać, ale w takim momencie warto przypomnieć jego sylwetkę, bo wciąż stosunkowo rzadko zdarza się, żeby do klubu PlusLigi trafiał gracz tego kalibru, co stało się faktem we wtorek 4 lipca.

Jean Patry jest podstawowym atakującym reprezentacji Francji, z którą w 2021 roku sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w Tokio. Za osiągnięcie to został odznaczony Orderem Narodowym Legii Honorowej. Rok później wygrał z Trójkolorowymi Ligę Narodów, kończąc te rozgrywki z tytułem najlepszego atakującego turnieju finałowego. Jeśli chodzi o wyróżnienia indywidualne, to w 2020 roku został wybrany najlepszym atakującym kontynentalnych kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich, a w 2021 roku był MVP turnieju finałowego Pucharu Challenge. W Lidze Narodów zdobywał z kadrą swojego kraju także srebrne (2018, Lille) i brązowe medale (2021, Rimini).

„Kiedy stało się jasne, że w sezonie 2023/2024 naszych barw nie będzie już reprezentować Stephen Boyer, staraliśmy się pozyskać możliwie najbardziej wartościowego zmiennika za niego. Wybór szybko padł na innego z grona złotych medalistów olimpijskich. Stephen Boyer ma za sobą świetny sezon, ale głęboko wierzę w to, że Jean Patry wypełni po nim lukę optymalnie. Historia Jastrzębskiego Węgla pokazuje, że siatkarze francuscy zawsze czuli się u nas bardzo dobrze i praktycznie w każdym przypadku stanowili wartość dodaną. Dlatego cieszę się z tego, w jaki sposób obsadziliśmy tę ważną pozycję w naszym zespole” – mówi Adam Gorol, prezes Jastrzębskiego Węgla.

Fortuna bonus na mecz Tottenham - Liverpool
Fortuna bonus na mecz Tottenham – Liverpool

Jak przebiegała dotychczasowa kariera klubowa najnowszego nabytku siatkarskich mistrzów naszego kraju? Jean Patry reprezentował tylko trzy kluby. Pierwsze kroki stawiał w Montpellier UC z rodzinnego miasta i występował w nim przez sześć lat. Następnie skierował swoje kroki na Półwysep Apeniński, gdzie przez rok występował w klubie Top Volley Cisterna, a później przez trzy lata w Power Volley Milano. Z klubem z Mediolanu w 2021 roku wygrał Puchar Challenge. Teraz w barwach Jastrzębskiego Węgla zadebiutuje w PlusLidze.

„Przed przyszłorocznymi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu postawiłem sobie za cel, by grać w jak najlepszym z możliwych klubów, a Jastrzębski Węgiel to wspaniały klub. PlusLiga będzie dla mnie czymś nowym, ale chciałbym z moim nowym klubem kontynuować zwycięski kurs i zdobywać kolejne trofea. Nie mogę doczekać się już występów przed jastrzębską publicznością, która tworzy niesamowitą atmosferę w hali” – mówi nowy atakujący Jastrzębskiego Węgla.

STS zakład bez ryzyka - kod promocyjny BETONLINE
STS zakład bez ryzyka – kod promocyjny BETONLINE

Wcześniej jastrzębianie poinformowali o przedłużeniu umów z wieloma liderami mistrzowskiej drużyny (Toniutti, Fornal, Gładyr, Popiwczak, M’Baye, Szymura) i trenerem Marcelo Mendezem oraz o zakontraktowaniu Mateusza Jóźwika z LUK Lublin. Jastrzębski Węgiel łączony jest również ze środkowym Norbertem Huberem, którego już pożegnała Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, oraz przyjmującym Marko Sedlackiem.

Czytaj też: Wyniki i terminarz Siatkarskiej Ligi Narodów 2023

Ogłoszono też kilka rozstań. Ten najważniejsze to koniec współpracy z francuskimi mistrzami olimpijskimi, atakującym Stephenem Boyerem (zagra w Rzeszowie) oraz przyjmującym Trevorem Clevenot (być może trafi do Zawiercia).

Jean Patry w Jastrzębskim Węglu (WIDEO)

Kwalifikacje do IO za darmo w STS TV
Kwalifikacje do IO za darmo w STS TV

Źródło: Jastrzębski Węgiel/volley24.pl

5 / 5. Ocen: 1

Bartosz Kamiński

Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Najnowsze wiadomości

Back to top button

Darmowe kody PPV na Fame Friday Arena 2!

X