Co to jest handicap w zakładach bukmacherskich?

Siedząc dłużej w branży zakładów wzajemnych w końcu dochodzimy do momentu, w którym chcemy urozmaicić sobie typowanie i postawić na mniej standardowy rynek na wybrane przez nas spotkanie. Zauważamy wtedy, że rynków, na które możemy postawić jest całe mnóstwo, a wiele spośród nich dotyczy tak zwanych handicapów. Ale czym tak naprawdę owe handicapy są? Jakie są ich rodzaje i czy warto sięgać po każdy z nich? To wszystko postaramy się wyjaśnić w dzisiejszym wpisie.

co to jest handicap
Co to jest handicap w zakładach bukmacherskich?

Czym tak właściwie są handicapy w zakładach bukmacherskich?

Handicap jest tak naprawdę jednym z wielu dostępnych rynków bukmacherskich, w którym – najprościej rzecz ujmując – dodaje się lub odejmuje jednej z rywalizujących ze sobą drużyn punkty. W związku z tym drużyna z dodanymi punktami ma większe szanse na wygraną, a jej rywal – nieco cięższą sytuację. Ma to sens przede wszystkim wtedy, gdy rynek podstawowy nie oferuje odpowiednio wysokiej dla nas wygranej. Jeśli więc Polska gra z San Marino, kurs na jej wygraną będzie bardzo niekorzystny. Jeśli jednak obstawimy wynik przy założeniu, że San Marino ma na swoim koncie sześć dodatkowych bramek (dodawane są wirtualnie do ostatecznego wyniku), wtedy i szanse Polski na wygraną (już wirtualną) spadną i kurs gwałtownie pójdzie w górę.

Wyróżnia się różne rodzaje handicapów – o nich jednak opowiemy za chwilę.

Zalety sięgania po handicap w zakładach bukmacherskich

Handicapy nie bez powodu są jednymi z najczęściej używanych współcześnie rodzajów zakładów. Ich popularność wynika z mnóstwa towarzyszących im korzyści. Mowa tutaj między innymi o:

 • możliwości pozbycia się trójstopniowego podziału – handicap azjatycki bierze pod uwagę tylko wygrane, remis jest w nim zwrotem,
 • maksymalizacja wygranych – jeżeli często zdarza nam się obstawiać spotkania posiadające wyraźnych faworytów, wiemy, że kursy na nich są mizerne. Jeżeli “podkręcimy” nieco wynik i sprawimy, że faworyt będzie musiał wygrać odpowiednio wysoko, będziemy w stanie znacząco zwiększyć stawkę (im większy handicap ustawimy, tym większa ta stawka w ostatecznym rozrachunku będzie),
 • możliwość zapewnienia sobie większego poziomu bezpieczeństwa – choć handicapy ćwiartkowe są owiane złą sławą, tak naprawdę dają sporą szansę na zwrot przynajmniej połowie zakładu – oczywiście w momencie, gdy pomylimy się w niedużym stopniu,
Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl29 PLN bez depozytuBETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetBETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE
 • większa atrakcyjność zakładów – zakłady z handicapem znacząco podnoszą emocje towarzyszące obstawianiu i sprawiają, że nie musimy już decydować się wyłącznie na postawienie na zwycięzcę konkretnego spotkania. Choć technicznie rzecz biorąc nadal to będziemy robić, zrobimy to w znacznie ciekawszy sposób,
 • większe wyzwanie – typowanie z handicapami wymaga większego doświadczenia i minimalnych umiejętności matematycznych. W związku z tym potrafi stwarzać spore wyzwanie, co na pewno jest pewnym plusem.

Wady korzystania z zakładów z handicapem

Zakłady z handicapem to jednak nie tylko plusy. Wiele wad dostrzegą początkujący klienci serwisów bukmacherskich, dla których handicapy te są dość mało czytelnie. Zaawansowani użytkownicy serwisów bukmacherskich również odczują pewne niedogodności związane ze stawianiem zakładów z handicapem. Jakie są ich wady?

 • Mniejsza oferta na zakłady z handicapem – podczas gdy standardowy rynek na zakłady bukmacherskie znajdziemy wszędzie, te z handicapem – w dodatku konkretnym, który nas interesuje – może nam być ciężej odnaleźć. To powoduje problemy i często uniemożliwia nam realizację naszych planów związanych z obstawianiem
 • Kursy bukmacherskie na handicap nie zawsze są atrakcyjniejsze względem podejmowanego ryzyka. Bukmacherzy online mają tendencję do aktualizowania ich znacznie później niż standardowy rynek. To z kolei generuje pewne problemy właśnie z atrakcyjnością i może wprowadzać nas w błąd. Zmusza nas to więc do dużej czujności.
 • Handicapy mogą wywoływać frustrację – w zakładach handicapowych nawet jedno wydarzenie z boiska może powodować, że zakład okaże się przegrany – chociażby w połowie. To powoduje większą frustrację.
 • Większe wymagania co do wiedzy – zakłady z handicapem wymagają sporej wiedzy i umiejętności analitycznego myślenia. Konieczne jest przeprowadzenie świetnej analizy przedmeczowej i dokładna ocena ryzyka. Jeżeli więc planujemy obstawianie „bez większego myślenia i zastanowienia”, to opcja nie dla nas. Jeśli nie poznamy dokładnych zasad działania handicapu i nie przetestujemy go w praktyce, nie będziemy świadomi tego, skąd wzięła się nasza wygrana lub przegrana.
Betfan cashback bonus
Nowa oferta bonusów na start w Betfan online

Rodzaje handicapów i przykłady ich zastosowania

Na rynku bukmacherskim znaleźć można kilka rodzajów handicapów i początkującym osobom łatwo może być się w nich pogubić. Powinniśmy mieć świadomość, że dwoma głównymi ich rodzajami są handicap europejski (EH) oraz azjatycki (AH / AH0). Choć poniżej opiszemy również kolejne istniejące, z góry informujemy, że są one rzadko stosowane – czy to ze względu na stopień ich skomplikowania, czy też niewielki zysk, który byłby w stanie z nich płynąć.

Uwaga: w każdym z naszych przykładów posługujemy się przykładem meczu Polska – San Marino, którego oczywistym faworytem jest reprezentacja Polski. To na nią stawiamy w przykładzie.

Handicap europejski

Jest to zdecydowanie najczęściej występujący w naszym kraju handicap w zakładach bukmacherskich, którego działanie jest jednocześnie najmniej skomplikowane. Handicap ten opisuje się w sposób (a:b), przy czym a i b to liczby wskazujące na to, ile punktów dodajemy konkretnej drużynie (gospodarz:gość). Zakład ten tylko modyfikuje stan posiadania punktów w ostatecznym rozrachunku. Nie zmienia za to rynków, na które możemy postawić. Nadal są to wygrana gospodarza, remis i wygrana gości.

Przykład zastosowania – handicap europejski (0:4)

W przypadku zastosowania tego typu handicapu i postawieniu na wygraną reprezentacji Polski, będzie ona musiała wygrać przynajmniej pięcioma bramkami przewagi. Poniżej prezentujemy przykładowe sytuacje:

 • Wynik końcowy meczu to 4:0 – nasz kupon jest przegrany. Dodając 4 bramki San Marino, zakład na remis byłby wygrany.
 • Wynik końcowy meczu to 5:0 – nasz kupon jest wygrany. Biorąc pod uwagę handicap, Polska wygrywa 5:4.
 • Wynik końcowy to 7:2 – nasz kupon również jest wygrany. Polska wygrała bowiem 7:6 po rozliczeniu handicapu.
 • Wynik końcowy to 2:3 – nasz kupon jest przegrany. Wynik meczu po rozliczeniu to 2:7 dla drużyny San Marino.
Fuksiarz Polski bukmacher onlineBonus
Cashback bez limitu500 PLN
Zakład bez ryzyka500 PLN bez obrotu
Mega Kursy BoostTAK
Early-PayoutTAK
Rejestracjawww.Fuksiarz.pl
Nowa oferta bonusów Polskiego bukmachera Fuksiarz

Handicap azjatycki

Handicap azjatycki działa dość podobnie do europejskiego. Zasadniczą jego różnicą jest jednak to, że nie ma w nim remisu. Jeśli ten padnie, zakład zostanie rozliczony jako zwrot. Różni się także sposób prezentacji – w tym przypadku wygląda on w podobie do AH(a), gdzie a to wartość handicapu (na przykład 0,5). Cechą charakterystyczną tego handicapu jest możliwość stosowania “połówek”. W przypadku tego typu handicapu mamy do czynienia wyłącznie z dwoma rynkami do wyboru – wygraną gospodarzy lub gości. Stawiając na zwycięstwo gości z określony handicapem, dodajemy lub odejmujemy od ich wyniku wartość handicapu w ostatecznym rozliczeniu.

Przykład zastosowania – handicap azjatycki (1,5)

W przypadku tego rodzaju handicapu, stawiając na reprezentację Polski wygramy wtedy, gdy ona zremisuje w dowolny sposób lub przegra maksymalnie jedną bramką. Przykładowe sytuacje:

 • Wynik końcowy to 2:0 – kupon wygrany. Polska wygrywa, po zaaplikowaniu handicapu wynik to 3,5:0 dla niej.
 • Wynik końcowy to 0:1 – kupon wygrany. Wynik handicapu to 1,5:1 dla Polski.
 • Wynik końcowy to 3:5 – kupon przegrany. Wynik handicapu to 4,5:5 dla San Marino.
 • Wynik końcowy to 0:0 – kupon wygrany. Polska według handicapu wygrywa 1,5:0. 

Handicap ćwiartkowy

Handicap tego typu uważany jest za najbardziej skomplikowany – przez to też jest on bardzo rzadko wykorzystywany. Jest on swoistym połączeniem handicapu europejskiego i azjatyckiego (z tego drugiego bierze fakt, że nie może tu paść remis), w którym nasz zakład musimy rozdzielić na dwie części – do każdej z nich dodajemy ćwiartkę (stąd też określenie tego rodzaju handicapu).

 1. Pierwsza część to zakład, w którym dodajemy do wyniku określony handicap+0,25.
 2. Druga część to zakład, w którym dodajemy od wyniku określony handicap-0,25.
sts online voucher sts
Aktualna oferta darmowych bonusów w STS online

Obie wspomniane części są odpowiedzialne za połowę naszej stawki. Stawiając ten handicap możemy więc wygrać całość lub połowę lub przegrać.

Przykład zastosowania – handicap ćwiartkowy (+1.25)

Stawiając na reprezentację Polski, pozytywny dla nas wynik otrzymamy, gdy Polska zwycięży lub zremisuje. Poniżej przykłady:

 • Wynik końcowy to 2:0 – kupon w pełni wygrany. Polska wygrywa zarówno w pierwszej części handicapu (3,5:0), jak i w drugiej (3:0).
 • Wynik końcowy to 1:1 – kupon w pełni wygrany. Wynik handicapu to 2.5:1 oraz 2:1 dla Polski.
 • Wynik końcowy to 3:4 – jedną część kuponu w całości wygrywamy (to 4,5:4 dla Polski). Z drugiej otrzymujemy zwrot (bo to handicap azjatycki, a wynik handicapu to remis 4:4). Zwrot ten obejmie połowę naszej stawki.
 • Wynik końcowy to 0:0 – kupon w pełni wygrany. Polska według handicapu wygrywa 1,5:0 i 1:0.. 

Handicap równy

Handicap równy to dość prostolinijny handicap, który stosuje się w przypadku spotkań drużyn na podobnym poziomie. W jego przypadku wystarczy poprawnie obstawić zwycięstwo drużyny, by wygrać. Jest to zatem odpowiednik zakładu bez remisu (często ten ostatni jest jego zamiennikiem).

Legalny bukmacherOferta bonusówKod
STS.pl29 PLN bez depozytuBETONLINE
Superbet.pl34 PLN freebetBETONLINE
eFortuna.pl2230 PLN w bonusachBETONLINE
Betfan.pl600 PLN cashbackBETONLINE
Fuksiarz.pl500 PLN bez obrotuBETONLINE

Przykład: jeśli wynik meczu to 2:1, kupon jest wygrany, gdyż to Polska wygrała. Jeśli zaś wynik to 1:1, kupon zostanie zwrócony – handicap ten bowiem wyklucza remis.

Handicap pojedynczy

Czasem w świecie bukmacherskim można się spotkać również z handicapem pojedynczym. W zasadzie jest to inne przedstawienie handicapu europejskiego (+x lub -x, gdzie x to liczba), w którym danej drużynie dodaje lub odejmuje się liczbę punktów / bramek lub czegokolwiek, czego dotyczy zakład.

Przykład zastosowania – handicap pojedynczy (+2)

W tym przypadku Polska musi wygrać, zremisować lub nie przegrać więcej niż jedną bramką. Wtedy też wynik dla niej będzie korzystny. Przykłady:

 • Wynik końcowy to 2:0 – kupon wygrany. Polska wygrywa, po handicapie wynik to 4:0.
 • Wynik końcowy to 0:1 – kupon wygrany. Polska wygrywa 2:1.
 • Wynik końcowy to 3:5 – kupon przegrany. Według handicapu pada remis 5:5.

5 / 5. Ocen: 4

Jarosław

Redaktor naczelny Sport1.pl. W branży od ponad 15 lat, pasjonuje się nie tylko sportem i biznesem, ale także uwielbia astronomię i psychologię. Tutaj udziela się tylko jeśli w redakcji brakuje rąk do pracy :)

Najnowsze wiadomości

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Dodaj swój komentarz.x