Lekkoatletyka: Halowy rekord Polski Justyny Święty-Ersetic pobity!

Od 2018 roku na dystansie 400 metrów w hali panowała w Polsce Justyna Święty-Ersetic, która pobiła jedenastoletni rekord Grażyny Prokopek i jako pierwsza Polka w historii zeszła poniżej granicy 52 sekund, w kolejnych latach poprawiając ten rezultat jeszcze dwukrotnie. Od 3 lutego 2022 najlepszy wynik należy jednak do Anny Kiełbasińskiej, która zaliczyła kapitalny występ w czeskiej Ostrawie.

Lekkoatletyka: Halowy rekord Polski Justyny Święty-Ersetic pobity!

Anna Kiełbasińska nową rekordzistką Polski na 400 metrów w hali

Początek 2022 roku jest dla Anny Kiełbasińskiej wprost wymarzony. Już pod koniec stycznia 31-letnia biegaczka wygrała zawody z cyklu World Athletics Indoor Tour Gold w niemieckim Karlsruhe, gdzie uzyskała czas 51,92 i tym samym wypełniła minimum Polskiego Związki Lekkiej Atletyki (PZLA) na Halowe Mistrzostwa Świata 2022, które w dniach 18-20 marca odbędą się w Belgradzie.

Był to dobry prognostyk na przyszłość, ale chyba nikt się nie spodziewał tego, do czego doszło w czwartek 3 lutego w czeskiej Ostrawie, gdzie Kiełbasińska odsadziła konkurencję, uzyskując najlepszy wynik w 2022 roku nie tylko w Polsce i Europie, ale także na świecie, co odbiło się szerokim echem wśród ekspertów i kibiców!

O jakim dokładnie czasie mowa? Anna Kiełbasińska pobiegła szybciej niż Justyna Święty-Ersetic w 2021 roku, kiedy po raz drugi poprawiła własny rekord Polski w hali. Podwójna medalistka olimpijska z Tokio wyśrubowała go w Toruniu do poziomu 51,34 sekundy. Kiełbasińska zeszła do 51,10!!!

Przypominamy, że dotychczas największym sukcesem 31-letniej Polki jest srebro Igrzysk Olimpijski Tokio 2022, gdzie pobiegła w sztafecie 4×400 m. Kiełbasińska pozostająca długo w cieniu swoich reprezentacyjnych koleżanek w swoim dorobku ma również wicemistrzostwo świata w tej konkurencji z MŚ w Dausze (2019), a także złoto Halowych Mistrzostw Europy z Glasgow (2019). Przed 2018 rokiem startowała na o połowę krótszym dystansie i w kraju nie miała dla siebie konkurencji.

Halowy rekord Polski w biegu na 400 metrów kobiet

Kończąc temat mityngu w Ostrawie, mieliśmy jeszcze jeden polski akcent. Najlepszy w konkursie kulomiotów był Michał Haratyk, który w swoim najlepszym pchnięciu, podczas trzeciej próby, uzyskał 20,79 metra, dzięki czemu pokonał całą konkurencję.

5 / 5. Ocen: 1

Najnowsze wiadomości

Back to top button

20 PLN bez depozytu - darmowa rejestracja!

X