ZIO Pekin 2022: Sadowski-Synnott z historycznym złotem dla Nowej Zelandii!

Zoi Sadowski-Synnott z Nowej Zelandii zdobyła złoty medal w slopestyle’u w snowboardzie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022 w Pekinie.

ZIO Pekin 2022: Sadowski-Synnott z historycznym złotem dla Nowej Zelandii!

Pierwszy złoty medal w historii Nowej Zelandii na igrzyskach!

Sadowski-Synnott zdobyła dla Nowej Zelandii pierwszy w historii złoty medal i po raz pierwszy hymn narodowy Nowej Zelandii zabrzmi na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich! 20-letnia Nowozelandka objęła prowadzenie z wynikiem 84.51 w pierwszym przejeździe. W drugim lepsza okazała się 24-letnia Amerykanka Julia Marino z wynikiem 87.68. W ostatnim, decydującym przejeździe Sadowski-Synnott uzyskała jeszcze lepszy wynik – 92.88 i triumfowała. Zoi wylądowała double-cork 1080 na drugim skoku i chociaż nie powtórzyła tego skoku w taki sposób, w jaki zrobiła to wygrywając Winter X Games w zeszłym miesiącu, to jej backside 1080 z finałowego przejazdu było wystarczające. Australijka Tess Coady, która uzyskała 84.15, zdobyła brąz w swoim debiucie olimpijskim. Przypomnijmy, że Coady doznała kontuzji na treningu podczas igrzysk w PyeongChang 2018 i nie wzięła wtedy udziału w zawodach.

Dzisiejszy medal jest dopiero czwartym dla Nowej Zelandii od czasu jej pierwszego startu na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 1952 roku w Oslo. Sadowski-Synnott zdobyła swój drugi medal, po tym jak wraz z Nico Porteousem wywalczyła brązowe medale w PyeongChang cztery lata temu.

Poniżej oczekiwań wypadła Amerykanka Jamie Anderson, która jest trzykrotną olimpijką i pionierką slopestyle’u a wcześniej zdobyła dwa złote medale z rzędu na igrzyskach w Soczi i PyeongChang. Tym razem zajęła dopiero dziewiąte miejsce z wynikiem 60.78.

Gratulacje od ministra sportu i rekreacji Nowej Zelandii

Minister sportu i rekreacji Nowej Zelandii Grant Robertson pogratulował snowboardzistce Zoi Sadowski-Synnott zdobycia złotego medalu w finale slopestyle’u kobiet na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w Chinach.

„To było bardzo wyjątkowe uczucie oglądać Zoi, która zapisała się w historii, zdobywając pierwszy w historii Nowej Zelandii złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich” – powiedział Grant Robertson. „Dzisiejsze osiągnięcie Zoi jest dowodem jej wyjątkowego talentu, dyscypliny i ciężkiej pracy. Jestem pewien, że Nowa Zelandia przyłączy się do mnie, doceniając jej niezwykłe osiągnięcia. Jesteśmy z niej bardzo dumni” – dodał Robertson.

Snowboard – slopestyle kobiet (finał):

 1. Zoi Sadowski Synnott (Nowa Zelandia) – 92.88
 2. Julia Marino (USA) – 87.68
 3. Tess Coady (Australia) – 84.15
 4. Laurie Blouin (Kanada) – 81.41
 5. Reira Iwabuchi (Japonia) – 80.03
 6. Anna Gasser (Austria) – 75.33
 7. Enni Rukajarvi (Finlandia) – 71.45
 8. Annika Morgan (Niemcy) – 64.13
 9. Jamie Anderson (USA) – 60.78
 10. Kokomo Murase (Japonia) – 49.05
 11. Hailey Langland (USA) – 48.35
 12. Ariane Burri (Szwajcaria) – 24.01

5 / 5. Ocen: 1

Tomasz Bysiewicz

Pasjonat sportu z ponad 15-letnim doświadczeniem dziennikarskim. Interesuję się wieloma dyscyplinami sportowymi a w szczególności piłką nożną, siatkówką i tenisem. Nie są mi obce również sporty zimowe. Nie potrafię żyć bez sportu i dobrej muzyki :)

Wiadomości sportowe

Back to top button