Wicemistrz Polski blisko ostatecznego upadku!

GKS Bełchatów, występujący obecnie na poziomie eWinner 2 Ligi piłkarski wicemistrz Polski z 2007 roku, jeszcze we wtorek informował o wyborze nowego kapitana drużyny, a już w środę wystosował oficjalny komunikat prasowy, z którego jasno wynika, że górniczy klub z powodu długów może nie przystąpić do rundy wiosennej sezonu 2021/2022!

Fot.: Rafał Kurek

eWinner 2 Liga: GKS Bełchatów nie przystąpi do rundy wiosennej?!

GKS Bełchatów od dłuższego czasu boryka się z problemami natury organizacyjno-finansowej i to one są główną przyczyną kolejnych spadków. Wystarczy powiedzieć, że „Brunatni’ do sezonu 2021/2022 przystąpili z czterema ujemnymi punktami właśnie za zaległości finansowe. Ostatecznie bełchatowianie rundę jesienną eWinner 2 Ligi 2021/2022 zakończyli w strefie spadkowej, na szesnastym miejscu z dorobkiem osiemnastu oczek na koncie. Gdyby nie kara nałożona przez tzw, komisję licencyjną Polskiego Związku Piłki Nożnej, do bezpiecznego miejsca traciliby tylko jedno oczko.

We wtorek poinformowano, że nowym kapitanem biało-zielono-czarnych został doświadczony Łukasz Wroński. 28-latek po raz pierwszy został wybrany kapitanem na stałe, natomiast miał już okazję jednorazowo pełnić tę funkcję przy okazji wrześniowego, pucharowego meczu przeciwko Arce Gdynia.W trakcie gry w barwach „Brunatnych” wychowanek GKS Bełchatów zaliczył 125 oficjalnych meczów a w rundzie jesiennej wystąpił w 14 meczach, w których dwukrotnie wywalczył rzut karny i dwa razy asystował.

W komunikacie o wyborze nowego kapitana poinformowano, że GKS Bełchatów zgodnie z terminarzem eWinner 2 Ligi rundę wiosenną sezonu 2021/2022 rozpocznie wyjazdowym meczem ze Śląskiem II Wrocław. Górnicza jedenastka, pomimo wspomnianych wcześniej problemów, była pełna wiary, że uda się utrzymać w Bełchatowie futbol na szczeblu centralnym. Tymczasem w środowe popołudnie pojawił się szokujący komunikat prasowym, który cytujemy poniżej w całości.

Komunikat o stanie Spółki

Po uzyskaniu dostępu do dokumentów finansowych Rada Nadzorcza GKS „Bełchatów” S.A. oraz większościowy akcjonariusz przeprowadzili weryfikację stanu organizacyjno-finansowego Spółki. Poniżej przedstawiamy kluczowe elementy sprawozdania finansowego oraz stojące przed Spółką zagrożenia.

W konsekwencji narastającego od 10 lat zadłużenia, poziom zobowiązań Spółki na 31 grudnia 2021 r. wyniósł ok. 7 mln zł. Na wartość tę składają się zobowiązania wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, pracowników oraz kontrahentów. Zasadniczą część tej kwoty (ok. 4 mln zł) stanowią zobowiązania publiczno-prawne. Funkcjonowanie Spółki w poprzednich latach było możliwe dzięki podpisywanym porozumieniom z urzędami i rozkładaniu zobowiązań na raty. Działanie to podlega regulacjom rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie pomocy de minimis i pomocy publicznej, która limituje wysokość takiej pomocy (w tym umorzenie odsetek ZUS, umorzenie opłat publicznych, rozłożenie na raty płatności zaległości podatkowych) do poziomu 200.000 euro w ciągu trzech lat kalendarzowych.

Decyzje podjęte w roku poprzednim spowodowały wykorzystanie niemalże pełnego limitu dla GKS „Bełchatów” S.A., a to oznacza brak dalszej możliwości rozłożenia w czasie zobowiązań publiczno-prawnych, których data wymagalności przypada na najbliższe miesiące.

Do przeprowadzenia procesu licencyjnego, uregulowania ww. zobowiązań oraz pokrycia kosztów bieżącego funkcjonowania w rundzie wiosennej Spółka potrzebowałaby ok. 6,5 mln zł.

Biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas do rozpoczęcia rundy oraz na pozyskanie dodatkowego finansowania umożliwiającego regulowanie przyszłych zobowiązań Spółki, Zarząd nie ma możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w postaci m.in. kontraktów zawodników oraz zapewnienia przystąpienia do zaplanowanego na najbliższą sobotę ligowego meczu ze Śląskiem II Wrocław.

W następnych dniach podejmowane będą kolejne kroki dotyczące przyszłości Spółki i drużyny.

Z powyższego wynika, że nie dojdzie do skutku zaplanowany na godzinę 14:00 w sobotę 26 lutego wyjazdowy mecz GKS Bełchatów ze Śląskiem II Wrocław. Teoretycznie ostateczna decyzja, co do rezygnacji z udziału w całych rozgrywkach nie została jeszcze ogłoszona, ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że tym razem nie uda się uratować górniczego klubu. Przynajmniej jego pierwszej drużyn. Zaskoczenia takim obrotem spraw nie kryją sami piłkarze i szkoleniowiec, który wypowiedział się dla TVP Sport.

Ciężko mi powiedzieć, jak będzie wyglądała przyszłość klubu. Od osoby pełniącej funkcję prezesa, Szymona Serwy, usłyszeliśmy, że mamy wolną rękę w poszukiwaniu nowych pracodawców i w każdej chwili możemy rozwiązać kontrakt z GKS-em. Na mecz do Wrocławia w najbliższej kolejce nie jedziemy, to jest oficjalna informacja. Co dalej? Tego nam nie powiedziano. Nie wiem, czy zagramy następne spotkanie u siebie. Część chłopaków szuka już sobie innych zespołów, więc nawet nie wiem, kogo mógłbym wystawić w takim meczu (…) Cały czas powtarzano nam, że jest dobrze i że są pieniądze na tę rundę i że naszym celem jest walka o utrzymanie. Udało mi się ściągnąć bardzo wartościowych zawodników, w sparingach wyglądało to dobrze i byliśmy bardzo mocno nastawieni na walkę o pozostanie w lidze. Wierzyliśmy, że możemy ten cel osiągnąć, a dzisiaj dowiedzieliśmy się, że nie zagramy ze Śląskiem. W życiu by mi nie przyszło do głowy, że ktoś może nam coś takiego zrobić – powiedział trener Kamil Socha (cytaty za sport.tvp.pl).

Szkoda, bo choć „Brunatnych” nie można nazwać jednym z najważniejszych klubów w historii polskiej piłki, to klub ze Sportowej w Bełchatowie wywalczył wicemistrzostwo naszego kraju i wypuścił w świat wielu świetnych piłkarzy, żeby wymienić tylko reprezentantów Polski, Radosława Matusiaka i Łukasza Gargułę.

Źródło: newsbet.pl

5 / 5. Ocen: 2

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

20 PLN bez depozytu - darmowa rejestracja!

X
0
Dodaj swój komentarz.x