Walka o przyznanie Mistrzostw Świata 2030 ograniczona do pojedynku pomiędzy Europą i Ameryką Południową

Konkurs na organizację finałów Mistrzostw Świata 2030 został definitywnie zawężony, gdyż wydaje się, że Arabia Saudyjska wycofała się z zawsze wątpliwego pomysłu na współorganizację z Egiptem i Grecją.

FIFA wyrzuca Kenię i Zimbabwe za politykę, ale Rosja nadal nietykalna
Walka o przyznanie Mistrzostw Świata 2030 ograniczona do pojedynku pomiędzy Europą i Ameryką Południową

Gdzie odbędą się piłkarskie Mistrzostwa Świata w 2030 roku?

Interesom Arabii Saudyjskiej zawsze wydawało się, że sensowniejsze jest skupienie się na finałach w 2034 roku, ponieważ rywale z Europy i Ameryki Południowej mają silne roszczenia do jubileuszowego Pucharu w 2030 roku, a koncepcja rotacji nie pozwala na organizację więcej niż jednego turnieju przez konfederację w ciągu trzech lat.

Katar, również z azjatyckiej konfederacji, był gospodarzem finałów w listopadzie i grudniu zeszłego roku. Ponadto, Arabowie z pewnością zauważyli gwałtowną krytykę i negatywną publiczność, która spadła na te finały z powodu kwestii takich jak prawa człowieka, warunki pracy, osoby LGBT oraz dostępność alkoholu na miejscu – lub raczej jej brak.

Jednocześnie FIFA ogłosiła, że głosowanie nad wyborem gospodarza Mistrzostw Świata 2030 na nadzwyczajnym kongresie w przyszłym roku zostało przesunięte z jesieni, być może na grudzień.

Sugeruje to, że prezydent FIFA, Gianni Infantino, ma nadzieję na zawarcie jakiegoś porozumienia między dwoma pozostałymi ofertami – propozycją Hiszpanii/Portugalii z Europy i czterostronną ofertą Ameryki Południowej, składającą się z Urugwaju, Argentyny, Chile i Paragwaju.

STS zakład bez ryzyka - kod promocyjny BETONLINE
STS zakład bez ryzyka – kod promocyjny BETONLINE

Aleksander Ceferin: MŚ w 2030 roku powinny być w Europie

Aleksander Ceferin, prezydent europejskiej federacji, zawsze twierdził, że 2030 roku powinna przypaść kolej na Europę, która gościła ostatnio w Rosji w 2018 roku. Natomiast oferta Ameryki Południowej przemawia do romantycznej duszy piłki nożnej, ponieważ pierwsze finały odbyły się w Urugwaju w 1930 roku.

Oferta Ameryki Południowej stoi jednak przed poważnymi problemami ze względu na swoją niewygodną naturę i fakt, że Urugwajczycy potrzebowaliby nowego głównego stadionu, ponieważ historyczny Estadio Centenario – na którym rozegrano pierwszy finał – nie spełnia współczesnych wymagań infrastrukturalnych, które są wymagane przy organizacji mistrzostw świata. Jako pomnik narodowy nie ma szans na zburzenie i odbudowę obiektu.

Sprawdź na naszej stronie ranking bukmacherów i przekonaj się, jaka oferta jest obecnie najlepiej oceniana!

Stąd spekulacje, że za kulisami Mistrzostwa Świata 2030 mogą zostać przyznane Hiszpanii i Portugalii, ale otwarcie meczu zostanie rozegrane w Buenos Aires, a kongres poprzedzający finały i „impreza” zostanie przyznana Urugwajowi.

Jeśli chodzi o czas podjęcia decyzji, oświadczenie FIFA mówi:

„Aby zapewnić dodatkowe konsultacje ze wszystkimi kluczowymi interesariuszami dotyczące Mistrzostw Świata FIFA 2030™, które będą stanowiły stulecie najważniejszego turnieju piłkarskiego mężczyzn, Rada FIFA [uzgodniła] przełożenie formalnego uruchomienia procesu składania ofert. W związku z tym, odpowiednie Regulacje dotyczące Składania Ofert zostaną przedstawione do zatwierdzenia na kolejnym posiedzeniu Rady FIFA, które odbędzie się we wrześniu/październiku 2023 roku, a proces składania ofert zostanie oficjalnie uruchomiony później. Spodziewane wyłonienie gospodarzy przez Kongres FIFA zostanie również przeniesione z [trzeciego kwartału] 2024 roku na [czwarte kwartały] 2024 roku.”

„Rada FIFA zatwierdziła również Przegląd Wymagań Organizacyjnych Mistrzostw Świata FIFA 2030™, który został przygotowany przez administrację FIFA, aby wszystkie zainteresowane związki członkowskie lepiej zrozumiały wymagania dotyczące organizacji turnieju, w tym wymaganej infrastruktury, ramy prawnej, która musi zostać ustanowiona, oraz celów środowiskowych i społecznych, które należy dążyć.”

5 / 5. Ocen: 11

Jarosław

Redaktor naczelny Sport1.pl. W branży od ponad 15 lat, pasjonuje się nie tylko sportem i biznesem, ale także uwielbia zakłady bukmacherskie. Tutaj udziela się tylko jeśli w redakcji brakuje rąk do pracy :)

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

Darmowe kody PPV na Fame Friday Arena 2!

X
0
Dodaj swój komentarz.x