UEFA zatwierdziła reformę europejskich pucharów! [Lista zmian w LM, LE i LKE]

Rewolucyjny wręcz projekt zmian w europejskich pucharach od sezonu 2024/2025 Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) pojawił się wiele miesięcy temu, ale dopiero 10 maja 2022 roku zapadły ostateczne decyzje, co do kształtu Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji Europy. Jak będą wyglądały te rozgrywki za nieco ponad dwa lata?

UEFA zatwierdziła reformę europejskich pucharów! [Lista zmian]

Rewolucyjne zmiany w europejskich pucharach od sezonu 2024/25

Decyzje podjęte we wtorek 10 maja 2022 roku przez Komitet Wykonawczy UEFA zostały ogłoszone w oficjalnym komunikacie prasowym, który nie pozostawia pola do spekulacji medialnych. Wszystko zostało zapisane czarno na białym. Jakie czekają nas zmiany?

Zdecydowano o wprowadzeniu tzw. „systemu szwajcarskiego”, który oznacza rezygnację z tradycyjnych ośmiu czterozespołowych grup. Najprościej będzie to pokazać na przykładzie Ligi Mistrzów, która w sezonie 2024/2025 będzie wyglądać tak:

  • 36 drużyn w jednej grupie (na potrzeby losowania terminarza zostaną one podzielone na cztery koszyki wg rankingu klubowego UEFA)
  • Każda drużyna rozegra osiem meczów z różnymi rywalami (po cztery u siebie i na wyjeździe)
  • Bezpośredni awans do 1/8 finału wywalczy najlepsza ósemka
  • Zespoły z miejsc 9-24 zagrają w 1/16 finału, zwycięzcy awansują do 1/8 finału LM, przegrani zagrają w fazie play-off LE

Jako że reforma europejskich pucharów została przygotowana niejako w kontrze do projektu SuperLigi, aż trzy z czterech dodatkowych miejsc w fazie grupowej otrzymają ekipy z TOP 5 lig Starego Kontynentu, a tylko jedno przypadnie mistrzowi z ligi niżej notowanej w rankingu krajowym UEFA. W szczegółach będzie wyglądać to tak:

  • 1 miejsce – trzecia drużyna piątej federacji w pięcioletnim krajowym rankingu UEFA 2018/19-22/23,
  • 2 i 3 miejsce – dwie drużyny z dwóch najlepszych federacji w krajowym rankingu UEFA za poprzedni sezon,
  • 4 miejsce – jedna drużyna z eliminacji w ścieżce mistrzowskiej.

Również w Lidze Europy i Lidze Konferencji Europy rywalizować będzie 36 ekip. Z tym, że w tych pierwszych rozgrywkach zagrają one po osiem spotkań, a w tych drugich tylko sześć.

Ponadto Komitet Wykonawczy UEFA po raz kolejny potwierdził, że wszystkie mecze przed finałem nadal będą rozgrywane w środku tygodnia, uznając tym samym wagę krajowego kalendarza rozgrywek w całej Europie.

Prezydent UEFA skomentował zmiany w formacie europejskich pucharów

W oficjalnym komunikacie prasowym Unii Europejskich Związków Piłkarskich znalazł się również dość obszerny komentarz szefa europejskiej centrali, Aleksandera Ceferina, który zamieszczamy poniżej w całości.

„UEFA wyraźnie pokazała dzisiaj, że jesteśmy w pełni zaangażowani w poszanowanie podstawowych wartości sportu i obronę kluczowej zasady otwartych rozgrywek, z kwalifikacjami opartymi na zasługach sportowych, w pełni zgodnymi z wartościami i solidarnym europejskim modelem sportu. Dzisiejsze decyzje kończą szeroko zakrojony proces konsultacji, podczas którego wysłuchaliśmy pomysłów kibiców, zawodników, trenerów, krajowych stowarzyszeń, klubów i lig, by wymienić tylko kilka, w celu znalezienia najlepszego rozwiązania dla rozwoju i sukcesu europejskiej piłki nożnej. , zarówno w kraju, jak i na międzynarodowej scenie klubowej. Jesteśmy przekonani, że wybrany format zapewnia odpowiednią równowagę i poprawi równowagę konkurencyjną oraz wygeneruje solidne przychody, które mogą być dystrybuowane do klubów, lig i futbolu amatorskiego na całym naszym kontynencie, jednocześnie zwiększając atrakcyjność i popularność naszych rozgrywek klubowych. Bardzo się cieszę, że była to jednogłośna decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA, w której Europejski Związek Klubowy, Ligi Europejskie i Związki Narodowe zgodziły się z przedstawioną propozycją. Kolejny dowód na to, że europejska piłka nożna jest zjednoczona bardziej niż kiedykolwiek. Kwalifikacje będą zatem opierać się wyłącznie na wynikach sportowych, a marzenie o uczestnictwie pozostanie dla wszystkich klubów”.
Źródła: UEFA.com

Spieszmy się oglądać Ligę Mistrzów UEFA w starym formacie, bo już za dwa sezony rozgrywki przybiorą zupełnie inny kształt.

Źródło: meczyki.org

5 / 5. Ocen: 1

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bartosz Kamiński
Bartosz Kamiński
Co ja robię na Sport1? Głównie zajmuje się wiadomościami ze świata siatkówki, gdyż to właśnie siatka to moja pierwsza miłość. Dodatkowo typuję w zakładach online, póki co bez sukcesów :)

Podobne do: UEFA zatwierdziła reformę europejskich pucharów! [Lista zmian w LM, LE i LKE]

Sport w Polsce

Wiadomości sportowe

0
Dodaj swój komentarz.x
P