Mateusz Oszust, nowy koordynator trenerów przygotowania motorycznego w PZPN, wprowadza rewolucyjne zmiany w systemie szkolenia reprezentacji Polski. Doświadczony specjalista, pracujący na co dzień z kadrą U-21, zapowiada stworzenie spójnego modelu przygotowania fizycznego dla wszystkich drużyn narodowych. Jego ambicją jest, by polskie reprezentacje wyróżniały się dominacją fizyczną na tle rywali.

W skrócie:
- Mateusz Oszust będzie nadzorował pracę wszystkich trenerów przygotowania motorycznego w kadrach narodowych
- Celem jest stworzenie jednolitego systemu pracy, który stanie się wizytówką polskiej piłki, podobnie jak „polska szkoła bramkarzy”
- Oszust łączy nowe obowiązki z pracą w reprezentacji U-21 prowadzonej przez Jerzego Brzęczka
Polski futbol potrzebuje motorycznej rewolucji
Nominacja Mateusza Oszusta na stanowisko koordynatora trenerów przygotowania motorycznego to znaczący krok w rozwoju polskiej piłki. Jak sam przyznaje w wywiadzie, jest to dla niego „wielka nobilitacja i bardzo poważna rola”, która wpisuje się w jego osobiste cele zawodowe.
„Będziemy chcieli budować fundamenty, wyznaczać standardy funkcjonowania trenerów przygotowania motorycznego, czy w ogóle pionu przygotowania motorycznego w reprezentacjach Polski, aby wszystko było spójne” – wyjaśnia Oszust. Jego ambicją jest stworzenie rozpoznawalnej marki, która mogłaby stać się wizytówką polskiej piłki, podobnie jak od lat jest nią polska szkoła bramkarzy.
Nowy koordynator podkreśla wysoką jakość polskich specjalistów: „W Polsce wiedza trenerów przygotowania motorycznego, czy to pracujących w klubach, czy w reprezentacjach, jest na naprawdę fajnym poziomie, nie musimy się niczego wstydzić„. Zaznacza jednak, że kluczowym wyzwaniem jest teraz usystematyzowanie tej wiedzy i skuteczniejsze przekazywanie jej zawodnikom.
Podwójna rola i codzienne wyzwania
Objęcie funkcji koordynatora nie oznacza dla Oszusta rezygnacji z dotychczasowych obowiązków.
„Moja rola jest dwojaka, bo trzeba pamiętać, że jestem też odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne w reprezentacji U-21 trenera Jerzego Brzęczka” – zaznacza. Godzenie tych dwóch funkcji stanowi istotną część jego zawodowej codzienności.
Ta podwójna rola może być jednak atutem. Praca z kadrą U-21 daje Oszustowi bezpośredni wgląd w praktyczne aspekty przygotowania motorycznego młodych zawodników, co pozwala na lepsze zrozumienie wyzwań stojących przed trenerami w innych reprezentacjach. Dzięki temu jego działania jako koordynatora mogą być bardziej trafne i odpowiadające na realne potrzeby.
Polska motoryka na światowym poziomie
Strategicznym celem, jaki stawia sobie Mateusz Oszust, jest doprowadzenie do sytuacji, w której polskie reprezentacje będą rozpoznawalne na arenie międzynarodowej ze względu na doskonałe przygotowanie fizyczne. Już sama nazwa wywiadu – „Chcemy, by polskie reprezentacje dominowały fizycznie” – wskazuje na kierunek, w którym zmierza nowy koordynator.
Osiągnięcie tego celu wymaga nie tylko systematycznej pracy z zawodnikami, ale również stałego podnoszenia kwalifikacji przez trenerów przygotowania motorycznego. Oszust planuje zatem wprowadzenie programów szkoleniowych i wymiany doświadczeń, które pozwolą na ciągły rozwój kompetencji polskich specjalistów.
W nowoczesnym futbolu przygotowanie motoryczne często stanowi czynnik decydujący o przewadze nad rywalem. Oszust doskonale rozumie tę zależność i dąży do stworzenia systemu, który zapewni polskim piłkarzom optymalne warunki rozwoju pod względem fizycznym.
Źródło: laczynaspilka.pl

