Historyczny wieczór w Udine! PSG i Tottenham zmierzą się dziś w meczu o Superpuchar UEFA. Dla mistrzów Francji to powrót do finału po blisko trzech dekadach, a dla „Kogutów” – pierwszy występ w tej prestiżowej rywalizacji.

Czym jest Superpuchar UEFA?
Superpuchar UEFA to tradycyjny mecz otwierający sezon w Europie, w którym mierzą się zwycięzca Ligi Mistrzów i triumfator Ligi Europy. Rozgrywki powstały w 1972 roku z inicjatywy holenderskiego dziennikarza Antona Witkampa. Pierwszy pojedynek rozegrano w formule dwumeczu, a Ajax pokonał Rangers 6:3.
Od 2000 roku grają w nim mistrzowie Champions League i Europa League, a trofeum trafia w ręce zwycięzcy jednego spotkania. Do 2012 roku finał rozgrywano w Monako, a od 2013 roku wybierane jest inne miasto gospodarza – w tym roku jest to Stadio Friuli w Udine. Dzisiejsze starcie będzie 50. edycją Superpucharu.
Bilans PSG w Superpucharze
PSG po raz drugi w historii zagra o to trofeum. W 1996 roku paryżanie przegrali z Juventusem aż 2:9 w dwumeczu. Teraz wracają do finału po zdobyciu pierwszej Ligi Mistrzów w historii klubu – w maju pokonali Inter 4:0 w wielkim finale.
Dla francuskiego futbolu to również ważny moment – PSG pozostaje jedynym klubem z tego kraju, który wystąpił w Superpucharze UEFA.
Pierwszy raz Tottenhamu
Tottenham, mimo triumfów w Pucharze UEFA w 1972 i 1984 roku, nigdy wcześniej nie zagrał w Superpucharze. Wynikało to z ówczesnego formatu rozgrywek – o trofeum grali wtedy zwycięzcy Pucharu Europy i Pucharu Zdobywców Pucharów. „Koguty” awansowały teraz po wygraniu Ligi Europy 2024/25.
Zawodnicy łączący oba kluby lub ligę
- Grał w PSG i Tottenhamie: Wilson Odobert – wychowanek PSG, który trafił do Troyes, a następnie do Anglii.
- Grali w Ligue 1: Pape Matar Sarr (Metz), Kevin Danso (Lens), Yves Bissouma (LOSC Lille), Djed Spence (Rennes), Mathys Tel (Rennes).
- Grali razem w klubach: Nuno Mendes i Pedro Porro (Sporting CP), Lucas Hernandez i Mathys Tel (Bayern Monachium).
- Reprezentacyjni koledzy: Donnarumma & Vicario, Udogie (Włochy); Fabián Ruiz & Porro (Hiszpania); Marquinhos, Beraldo & Richarlison (Brazylia).
Kluczowe fakty przed meczem PSG – Tottenham
- 50. edycja Superpucharu UEFA
- PSG po raz drugi w historii w finale
- Debiut Tottenhamu w tych rozgrywkach
- Mecz na Stadio Friuli w Udine, godz. 21:00 czasu polskiego
- Spotkanie rozstrzygane w 90 minutach, dogrywce lub rzutach karnych


