Jastrzębski Węgiel półfinalistą Ligi Mistrzów CEV 2022/23! Z kim zagra?

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów i komentatorów siatkarze Jastrzębskiego Węgla losy rywalizacji o półfinał Ligi Mistrzów 2022/23 z VfB Fredrichshafen rozstrzygnęli już w dwóch pierwszych setach. Wobec zwycięstwa przed tygodniem w Niemczech w stosunku 3:0, wynik 2:0 po dwóch partiach rewanżu zamknął sprawę awansu!

Fot.: Piotr Sumara/PlusLiga (materiały prasowe)

Siatkarska LM: Jastrzębski Węgiel w półfinale

Jastrzębianie po raz drugi zdeklasowali wicemistrza Niemiec, zwyciężając w trzech partiach i różnicą dobrze ponad dwudziestu małych punktów.

Ze szczegółowym przebiegiem spotkania można się zapoznać dzięki relacji tekstowej przygotowanej przez Biuro Prasowe Jastrzębskiego Węgla, którą cytujemy w całości:

Już pierwsza akcja meczu sygnalizowała, z jakim nastawieniem podeszli do tego spotkania zawodnicy Jastrzębskiego Węgla. Atak z drugiej linii Tomasza Fornala, a następnie pojedynczy blok Stephena Boyera i wynik brzmiał już 2:0. Następny punktowy blok, tym razem Fornala na Michale Superlaku, liderze ofensywny drużyny z Friedrichshafen, dawał nam czteropunktową przewagę (6:2). Po pierwszym czasie, o który poprosił szkoleniowiec VfB Friedrichshafen, rywale zdołali częściowo odrobić stratę punktową. Najpierw błąd w ataku popełnił Boyer, następnie w kontrze zapunktował Superlak po złym przyjęciu naszej drużyny zagrywki Dejana Vincica (8:7). Jastrzębianie nie pozwolili jednak na wyrównanie wyniku i znowu zaczęli pracować nad przewagą. W polu zagrywki był wówczas Moustapha M’Baye, którego techniczna zagrywka skutecznie utrudniała skonstruowanie skutecznego ataku przeciwnikom. Kiedy wynik brzmiał 13:8, o drugi czas w tej partii poprosił Mark Lebedew. Nie zatrzymało to jednak rozpędzonych jastrzębian, którzy w kolejnej akcji po fenomenalnej obronie Fornala na linii dziewiątego metra, zdołali wyprowadzić skuteczny atak (14:8). Następnie na zagrywce zawitał Boyer. Po jego pierwszym serwisie, Fornal zaatakował z drugiej linii w kontrze. Następnie Jurij Gladyr wygrał pojedynek na siatce, przepychając piłkę na stronę rywali (17:9). Błąd przeciwników i as serwisowy Boyera dawał nam już ogromne prowadzenie (19:9). Piłkę setową wywalczył dla zespołu M’Baye, który po efektownej obronie Jakuba Popiwczaka zdołał zablokować atak kontrujący rywali (24:13). Partię pierwszą zakończył atak Boyera (25:14).

Drugiego seta jastrzębianie rozpoczęli równie agresywnie, co poprzednią partię. Pierwszy punkt zdobył Fornal bezpośrednio z pola zagrywki. Niestety później gra już nie układała się po naszej myśli. Zawodnicy VfB Friedrichshafen wyszli pierwszy raz na prowadzenie po bloku Andre Browna na środku (1:2). Następnie błąd w ataku popełnił Trevor Clevenot (4:5). Niedługo później udało nam się odzyskać prowadzenie, kiedy to rywale zaatakowali w antenkę (6:5). Niestety przewagi tej nie udało się utrzymać na długo. Po niewykorzystanym ataku z naszej strony, rywale zaczęli punktować. W polu zagrywki znajdował się wtedy Ziga Stern, który znacząco utrudniał skonstruowanie pierwszej akcji naszej drużynie (8:11). Po czasie dla szkoleniowca Marcelo Mendeza, przyjmujący niemieckiej drużyny pomylił się i to jastrzębianie zaczęli pracować nad zniwelowaniem dystansu punktowego. Do wyrównania doprowadziliśmy dzięki zagrywce M’Baye (12:12). Na prowadzenie natomiast wyszliśmy nieco później, a to za sprawą potrójnego bloku ustawionego przez naszą drużynę po serwisie Boyera (14:13). Na dwa punkty odskoczyliśmy znowuż po bloku, tym razem Fornala po serwisie Jurija Gladyra (17:15). Po akcji wypełnionej długimi wymianami, w swoim stylu na skrzydle zapunktował Clevenot, co dawało nam już czteropunktową przewagę (21:17). Piłkę setową zapewnił nam błąd rywali, a piłkę na wagę awansu do półfinału Ligi Mistrzów skończył w ataku Boyer (25:20).   

Po wywalczeniu awansu, trener Marcelo Mendez zmienił cały skład naszej drużyny. Nie wpłynęło to jednak na obniżenie poziomu sportowego w tym meczu. Na początek mocnym atakiem ze środka popisał się Dawid Dryja, następnie w bloku zapunktowali Jakub Macyra i Rafał Szymura (2:0). Niedługo później rywale zdołali jednak nie tylko doprowadzić do remisu, ale też wyjść na prowadzenie (2:3). Sytuacja ta zmieniła się po asie serwisowym Macyry, który, jak się później okazało, dopiero zaczynał swoją serię w tym elemencie (6:5). W następnych akcjach punkty zdobywał Jan Hadrava ze skrzydła (8:5). O czas poprosił wtedy Mark Lebedew, jednak nie zdołało to wybić z rytmu naszych zawodników. Po dłuższej akcji znowu atakiem ze środka zapunktował Dryja, a następnie to rywale popełnili błąd (10:5). Po zaciętych wymianach wynik nie ulegał większym zmianom, jastrzębianie cały czas utrzymywali wysokie prowadzenie. W efektownej akcji zabłysnął Szymura, który zaatakował z drugiej linii, a piłka odbita od bloku rywali długo wracała na naszą stronę, by końcowo wylądować poza boiskiem (19:11). Później Szymura popisał się również wystawą do Hadravy, który zmieścił piłkę po ciasnym skosie (21:12). Asem serwisowym pochwalić się może również rozgrywający Eemi Tervaportti w końcówce tego meczu (22:12). Piłkę kończącą spotkanie ćwierćfinałowe zaatakował Szymura (25:16).  

Jastrzębski Węgiel – VfB Friedrichshafen 3:0 (25:14, 25:20, 25:16) ll Dwumecz: 6:0. Awans: JW

Jastrzębski: Toniutti, Boyer (8), Gladyr (6), Clevenot (9), Fornal (10), M’Baye (2), Popiwczak (libero) oraz Dryja (3), Hadrava (6), Dębski (2), Tervaportti (1), Szymura (5), Macyra (1), Granieczny (libero)
VfB: Nedeljković (5), Superlak (6), Vincić, Cacić (1), Stern (6), Brown (2), Bann (libero) oraz Peter (10), Biernat, Vicentin (2), Kohn

Wypowiedzi trenerów po meczu Jastrzębski Węgiel – VfB Fredrichshafen (15.03.2023)

Marcelo Mendez (JW)
Mark Lebedew (VfB)

Półfinałowe pary Ligi Mistrzów CEV 2022/23. Drabinka

Po środowych spotkaniach rewanżowych 1/4 finału siatkarskiej Ligi Mistrzów CEV znamy już trzech półfinalistów tegorocznej edycji zmagań. Czwartego wyłoni czwartkowy pojedynek Itasu Trentino z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2:3 w pierwszym meczu – przyp.), która zdobywała trofeum w 2022 i 2021 roku. Jak więc będą wyglądały półfinałowe pary? To już jasne:

  • Sir Sicoma Monini Perugia vs Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
  • Jastrzębski Węgiel vs Halkbank Ankara

Źródło: volley24.pl/Jastrzębski Węgiel (materiały prasowe)

5 / 5. Ocen: 3

Najnowsze wiadomości

Back to top button

100 PLN w prezencie od bukmachera STS!

X