Organizm poddawany zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu wymaga szczególnej troski. Osoby regularnie uprawiające sport powinny dużą wagę przywiązywać do diety, właściwego nawodnienia i stosowania suplementów, których zadaniem jest wspieranie organizmu w procesie regeneracji i relaksacji. Warto przy tym pamiętać, że nieco inaczej należy dbać o organizm podczas uprawiania dyscyplin wymagających siły i szybkości, a inaczej w wypadku wyzwań wytrzymałościowych.
Dyscypliny wymagające szybkości i siły
Podnoszenie ciężarów czy biegi krótkodystansowe to dyscypliny, które zmuszają mięśnie do krótkotrwałego, ale bardzo dużego wysiłku. Unikaj więc diety niskowęglowodanowej, utrudniającej zmagazynowanie odpowiedniej ilości energii w tkankach.
Bezpośrednio przed treningiem przygotuj posiłek zawierający węglowodany w ilości do 4 g na każdy kilogram masy ciała. Pamiętaj też o odpowiedniej podaży białka. Nie powinno być ono jednak łączone w ramach jednego posiłku z nasyconymi kwasami tłuszczowymi.
Poziom płynów w organizmie uzupełniaj stale, dostosowując ilość wypijanej wody do warunków uprawiania sportu. Im wyższa panuje temperatura, tym więcej przyjmij płynów. Nie musi być to jednak wyłącznie woda. Sięgaj po napoje izotoniczne (np. po wodę kokosową), które dostarczą organizmowi również cennych składników mineralnych i elektrolitów. Są one bowiem wydalane z potem.
Dyscypliny wymagające wytrzymałości
Sporty wytrzymałościowe, takie jak kolarstwo, maraton czy pływanie, nie wymagają od organizmu dużego wysiłku w krótkim czasie, tak jak ma to miejsce w dyscyplinach siłowych i szybkościowych. W tym wypadku ważne jest równomierne rozłożenie energii nawet na kilka godzin.
W celu zmagazynowania glikogenu w mięśniach już kilka dni przed planowanym treningiem w każdym przygotowywanym posiłku powinny znaleźć się węglowodany w ilości do 4 g na kilogram masy ciała. W przypadku maratonów czy triatlonów ważne jest, by energię uzupełniać także w czasie wysiłku, a nie tylko przed nim. Natomiast po zakończeniu uprawiania sportu postaw na posiłek zawierający węglowodany o średnim lub wysokim indeksie glikemicznym.
Uzupełnienia wymagają płyny oraz elektrolity. Lepszym wyborem będą zatem izotoniki (np. woda kokosowa) zamiast samej wody mineralnej.
Jak można wesprzeć organizm w regeneracji po zawodach?
Poza właściwie zbilansowaną dietą i dostarczeniem organizmowi płynów zawierających elektrolity niezwykle ważne dla sportowca jest, by po treningu wspierać organizm w procesie regeneracji. Pamiętaj w szczególności o uzupełnieniu żelaza, cynku, wapnia oraz witaminy D. Ich zadaniem jest wspomaganie m.in. transportu tlenu w krwiobiegu, reakcji powstawania energii i prawidłowego funkcjonowania mięśni.
Wartą uwagi propozycją dla sportowców są suplementy z CBD, które można kupić na stronie producenta: https://cannabigold.pl/cannabigold-sport/. Są to produkty, które w zależności od potrzeb mogą działać relaksująco, wspomagać regenerację, dodawać energii czy wspierać organizm w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego.
Poza suplementami diety pamiętaj o odpoczynku. Możesz zdecydować się na medytację albo dłuższy sen. Regeneracji sprzyjać będzie też odpowiednio zbilansowana dieta. Niech przygotowywane przez Ciebie posiłki odbudowują zapasy glikogenu i białka w tkance mięśniowej. W tym celu wybieraj przepisy na dania węglowodanowo-białkowe w proporcji 1 : 4 lub 3 : 2.