IO Pekin 2022: Pierwszy dzień za nami (5 luty 2022)

Wiele dni odliczania za nami. Zapraszamy na podsumowanie pierwszego dnia igrzysk olimpijskich odbywających się w Państwie Środka.

IO Pekin 2022

Poznaliśmy pierwszych medalistów olimpijskich

Therese Johaug z Norwegii została mistrzynią olimpijską w biegu łączonym 2×7,5 km! Dla Norweżki to pierwsze olimpijskie złoto w karierze. Drugie miejsce po emocjonującym finiszu na metę wpadła Natalia Niepriajewa z ROC, a trzecie miejsce zajęła Austriaczka Teresa Stadlober. Sensacyjnie bez medalu Szwedki, faworytka Frida Karlsson zakończyła zmagania na 5 miejscu. Warto docenić sukces Polki Izabeli Marcisz która przybiegła na metę 16. Obrończyni tytułu Charlotte Kalla zakończyła zmagania za Polką. 59 lokatę zajęła druga z Polek Magdalena Kobielusz.

Irene Schouten z Holandii mistrzynią olimpijską na 3000 metrów w łyżwiarstwie szybkim z nowym rekordem olimpijskim – 3:56,93! Na drugim miejscu zmagania zakończyła faworytka wyścigu Włoszka Francesca Lollobrigida, a najniższym stopniu podium zmagania zakończyła reprezentantka Kanady Isabelle Weidemann. Finał tego wyścigu odbywał się bez udziału Polek.

Norwegia w składzie: Marte Olsbu Roiseland, Tiril Eckhoff, Tarjei Boe oraz Johannes Thignes Boe wygrali sztafetę mieszaną w biathlonie. Po emocjonującym finiszu srebro przypadło Francji, a brąz reprezentacji Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. Na starcie zabrakło Polaków, gdyż w Pekinie na igrzyska zakwalifikował się jedyny Polak Grzegorz Guzik. Czwarte miejsce przypadło Szwedom z Sebastianem Samuelssonem na ostatniej zmianie.

Słowenka Ursa Bogataj zdobyła dziś złoty medal w skokach narciarskich na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Drugie miejsce dla Niemki Kathariny Althaus, która straciła do zwyciężczyni 2,2 pkt. Trzecia zaś kolejna ze Słowenek Nika Kriznar. Czwarte miejsce dla Japonki Sary Takanashi, która ciągle czeka na swój pierwszy indywidualny złoty medal olimpijski. Na poprzednich igrzyskach osiem lat temu w Soczi Sara była również 4, a w Pjongczangu zdobyła brąz. Na starcie zabrakło liderki Pucharu Świata Austriaczki Marity Kramer, która ze względu na pozytywny wynik testu na COVID-19 została w kraju.

Szwed Walter Wallberg został nowym sensacyjnym mistrzem olimpijskim w jeździe po muldach. Na drugim miejscu Kanadyjski obrońca tytułu Mikael Kingsburry, podium uzupełnił natomiast Japończyk Ikuma Horishima.

Gospodarze igrzysk Chiny ze złotym medalem olimpijskim w rywalizacji sztafet mieszanych w konkurencji short track. Srebro przypadło Włochom, którzy złoto przegrali dosłownie o kilka milimetrów. Trzecie miejsce dla reprezentacji Węgier.

Jak się spisali pozostali Biało-czerwoni??

W komplecie do jutrzejszego konkursu na skoczni normalnej (K-95) zakwalifikowali się Polscy skoczkowie narciarscy. Kwalifikacje wygrał Norweg Marius Lindvik. Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajął Piotr Żyła, pozostali Polacy zaprezentowali się ze zmiennym szczęściem. Dawid Kubacki – 16. miejsce, Stefan Hula – 27. miejsce, Kamil Stoch – 36 miejsce.

W saneczkarskich jedynkach po dwóch ślizgach prowadzi Niemiec Johannes Ludwig, który o złoto powinien rywalizować z Wolfgangiem Kindlem. Trzecie miejsce zajmuje Dominik Fischnaller. Na półmetku rywalizacji Polak Mateusz Sochowicz zajmuje 27. miejsce.

Na ćwierćfinale swój udział w igrzyskach zakończyli Polacy w sztafecie mieszanej w short tracku- 2:50,513 minuty. Najszybsze Chiny z rekordem olimpijskim – 2:37,535 minuty. Drugie miejsce dla Włoch z czasem – 2:38,308 minuty.

Bez Natalii Maliszewskiej w składzie z powodu znowu pozytywnego wyniku testu na obecność COVID-19, Polki przystąpiły do rywalizacji w biegu eliminacyjnym na 500m w konkurencji na łyżwiarskim krótkim torze. Kamila Stormowska, Nikola Mazur i Patrycja Maliszewska nie przeszły eliminacji i nie zobaczymy ich w ćwierćfinale.

Klasyfikacja medalowa:

Jedenaście reprezentacji po pierwszym dniu igrzysk zdobyło medale olimpijskie, ale to Norwegia jako jedyna mogła się cieszyć ze dwóch złotych medali i przewodzi w klasyfikacji medalowej przed Słowenią, które za sprawą skoczkiń narciarskich zdobyły złoto i brąz oraz Chiny, Holandię oraz Szwecję które mogą dopisać na swoje konto po jednym złotym medalu.

0 / 5. Ocen: 0

Najnowsze wiadomości

Back to top button

20 PLN bez depozytu - darmowa rejestracja!

X