28 sierpnia o godz. 20:00, znicz olimpijski ponownie zapłonie w Paryżu. To będzie oznaczało, że rozpoczynamy właśnie 17. edycję letnich igrzysk paraolimpijskich. Zawody potrwają do 8 września. Czy Polska ma szanse na jakieś medale?
W stolicy Francji, Polskę będzie reprezentowała 84-osobowa kadra, składająca się z 43 mężczyzn i 41 kobiet. Biało-Czerwoni wezmą udział w 15. z 22. dyscyplin olimpijskich.
Na poprzednich Igrzyskach Paraolimpijskich Tokio 2020, Polska zajęła 17. miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając kolejno 7 medali złotych, 6 srebrnych i 11 brązowych. Czy uda się powtórzyć ten bardzo dobry wynik we Francji?
Igrzyska Paraolimpijskiej 2024 w Paryżu: Skład polskiej kadry
Obecna kadra reprezentacji Polski, składająca się z 84. zawodników jest niewiele skromniejsza od tej, która delegowana została na poprzednie igrzyska w Tokio. Wówczas nasz kraj reprezentowało 90. paraolimpijczyków. Dokładnie tak samo pod względem szerokości kadry, wyglądaliśmy na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w roku 2016, gdzie wystąpiło również 90. zawodników i zawodniczek.
Bukmacher miesiąca (wrzesień 2024) – STS
Legalny bukmacher STS zwycięzcą rankingu bukmacherów w miesiącu wrzesień 2024. Sprawdź pełne zestawienie i wybierz dla siebie najlepszą stronę do obstawiania!
Reprezentacja Polski na Igrzyska Paraolimpijskie 2024 w Tokio
Dyscyplina | Reprezentanci |
---|---|
Boccia | Kinga Koza, Edyta Owczarz (operatorka rampy: Krystyna Owczarz), Damian Iskrzycki (operator rampy: Dariusz Borowski) |
Parabadminton | Oliwia Szmigiel, Bartłomiej Mróz |
Parakajakarstwo | Katarzyna Kozikowska, Monika Kukla, Mateusz Surwiło |
Parakolarstwo | Patrycja Suter (pilotka: Katarzyna Kornasiewicz), Otylia Marczuk (pilotka: Ewa Bańkowska), Karol Kopicz (pilot: Marcin Białobłocki), Zbigniew Maciejewski, Rafał Wilk |
Paralekkoatletyka | Barbara Bieganowska-Zając, Jagoda Kibil, Lucyna Kornobys, Faustyna Kotłowska, Róża Kozakowska, Karolina Kucharczyk, Klaudia Maliszewska, Joanna Mazur (przewodnik: Michał Stawicki), Joanna Oleksiuk, Ingrid Renecka, Renata Śliwińska, Anna Trener-Wierciak, Michał Derus, Bartosz Górczak, Robert Jachimowicz, Piotr Kosewicz, Aleksander Kossakowski (przewodnik Krzysztof Wasilewski), Michał Kotkowski, Maciej Lepiato, Damian Ligęza, Łukasz Mamcarz, Jakub Mirosław, Tomasz Pauliński, Rafał Rocki, Lech Stoltman |
Parałucznictwo | Ksenija Markitantowa, Milena Olszewska, Łukasz Ciszek |
Parapływanie | Zuzanna Boruszewska, Oliwia Jabłońska, Joanna Mendak, Jacek Czech, Michał Golus, Igor Hrehorowicz, Krzysztof Lechniak, Alan Ogorzałek, Kamil Otowski |
Parapodnoszenie ciężarów | Justyna Kozdryk, Paulina Przywecka-Puziak, Marzena Zięba, Wawrzyniec Larus |
Parastrzelectwo | Emilia Babska, Emilia Trześniowska, Marek Dobrowolski, Krzysztof Sowiński |
Paraszermierka | Kinga Dróżdż, Marta Fidrych, Jadwiga Pacek, Adrian Castro, Michał Dąbrowski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender |
Parataekwondo | Patrycja Zewar |
Paratenis stołowy | Dorota Bucław, Katarzyna Marszał, Natalia Partyka, Karolina Pęk, Patryk Chojnowski, Maksym Chudzicki, Rafał Czuper, Piotr Grudzień, Tomasz Jakimczuk, Igor Misztal, Maciej Nalepa |
Paratriathlon | Monika Belczewska, Marta Dzieciątkowska, Łukasz Wietecki (przewodnik Jacek Krawczyk) |
Paraujeżdżenie | Monika Bartyś |
Parawioślarstwo | Jolanta Majka, Michał Gadowski |
Ilość, nie zawsze oznacza jakość. Czy nasz skład osobowy pozwala na to, by myśleć o pobiciu lub choćby wyrównaniu wyniki z igrzysk w Tokio sprzed 4 lat?
Paraolimpiada 2024: Polskie szanse medalowe
O tym, jaka okaże się rzeczywistość, będziemy przekonywali się z dnia na dzień, podczas trwania Igrzysk Paraolimpijskich 2024, które odbywać będą się w Paryżu. Mamy jednak swoje oczekiwania, o których w komunikacie prasowym, opowiedział nieco Prezes Komitetu Paraolimpijskiego, Łukasz Szeliga:
Lepszy wynik niż w Tokio biorę dzisiaj w ciemno. Mistrzostwa świata i starty naszych zawodników, które poprzedzały igrzyska paralimpijskie, w zasadzie w każdym sporcie dają nam nadzieję na wynik lepszy niż w Tokio, ale wiadomo, to jest sport. Do tego mamy coraz więcej państw, które do tej pory nie liczyły się w klasyfikacji medalowej, ale to się zmieniło. Jesteśmy krajem, który bardzo szeroko zaprezentuje się na igrzyskach. Nie wszystkie państwa mają taki komfort, żeby w aż tylu sportach móc w ogóle walczyć o kwalifikacje paralimpijskie w poszczególnych dyscyplinach, coraz trudniej o zdobycie kwalifikacji.
Największe szanse medalowe Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich 2024 w Tokio:
Natalia Partyka – 35-letnia polska tenisistka stołowa 🏓, jest niekwestionowaną faworytką w swojej dyscyplinie. Natalia zdobywała złote medale igrzysk paraolimpijskich w Atenach (2004)🥇, Pekinie (2008)🥇, Londynie (2012)🥇, Rio de Janeiro (2016)🥇 i Tokio (2020)🥇. Natalia Partyka ma również ogromne szanse na to, by sięgnąć po złoty medal w Paryżu. Co ciekawe, Natalia reprezentuje nasz kraj w tenisie stołowym zarówno w zawodach z pełnosprawnymi uczestnikami, jak i z niepełnosprawnymi. Najciekawsza sytuacja miała miejsce podczas Igrzysk w Pekinie w roku 2008, gdzie Natalia najpierw wystąpiła właśnie z pełnosprawnymi, by kilka tygodni później wziąć udział w Igrzyskach Paraolimpijskich.
Lucyna Kornobis – kulomiotka, obrończyni trofeów z Rio de Janeiro (2016)🥇 i Tokio (2020)🥇. Pewni jakiegoś medalu Lucyny zdecydowanie możemy być. Liczymy oczywiście na złoty krążek, ale na ostatnich mistrzostwach świata, Lucyna musiała uznać wyższość innej rywalki. Za Lucynę będziemy trzymali kciuki w wyjątkowo mocny sposób. Z ciekawostek: Lucyna została wyznaczona do bycia jednym z chorążych podczas ceremonii otwarcia XVII Letnich Igrzysk Paralimpijskich w Paryżu.
Maciej Lepiato – dosłownie chwilę temu wspomnieliśmy o jednym z dwóch chorążych. Tym drugim jest właśnie Maciej Lepiato, dwukrotny mistrz olimpijski z Rio de Janeiro (2016) 🥇 oraz Tokio (2020) 🥇 w skoku wzwyż. Maciej jest także pieciokrotnym mistrzem świata oraz rekordzistą świata z wynikiem 2,19 cm ⭐.
Patryk Chojnowski – mamy swoją światową gwiazdę w żeńskim tenisie stołowym. Mamy i w męskim. Kolejny zawodnikiem, który ma realne szanse na awans, jest Patryk Chojnowski. Tenisista stołowy może poszczycić się dwoma złotymi medalami igrzysk paraolimpijskich w Londynie (2012)🥇 oraz Tokio (2020)🥇. W Paryżu, oprócz startów w singlu, będzie też mierzył się w deblu, a jego partnerem sportowym będzie Piotr Grudzień.
Lech Stoltman – polski kulomiot po raz kolejny stanie w szranki w zawodach igrzysk paraolimpijskich. Do tej pory Lechowi złota wywalczyć się nie udało, choć sportsmenem jest wielkim. Zdobył on brązowy medal na Igrzyskach w Londynie (2020🥉). Jest także wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy oraz świata.
Barbara Bieganowska-Zając 🏃♀️ – czterokrotna mistrzyni paraolimpijska z Sydney (2000)🥇, Londynu (2012)🥇, Rio de Janeiro (2016)🥇 oraz Tokio (2020)🥇. Do tego wielokrotna mistrzyni świata i mistrzyni Europy. Dzierży dwa rekordy świata. Na 800 metrów w kategorii T20 z wynikiem wynoszącym 2:15,79 min ⭐ oraz na 1500 metrów w tej samej kategorii, z wynikiem 4:23,37 min⭐. Jest zdecydowaną faworytką biegową. Trzymamy kciuki za Barbarę.
Piotr Kosewicz – polski atleta, specjalizujący się w rzucie dyskiem. Złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio (2020)🥇 Medal ten wywalczył niesamowitym rzutem na odległość 20,02 m. Piotr jest także mistrzem i wicemistrzem Europy oraz wicemistrzem świata w tej dyscyplinie. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu 2024, będzie głównym faworytem do zdobycia tytułu najlepszego dyskomiota.
Karolina Kucharczyk – polska mistrzyni paraolimpijska w skoku w dal z Londynu (2012)🥇 i Tokio (2020)🥇, wicemistrzyni paraolimpijska z Rio de Janeiro (2016)🥈, trzykrotna mistrzyni świata i Europy oraz rekordzistka świata z rezultatem 6,14 m⭐. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu 2024, występować będzie jako główna faworytka do sięgnięcia po złoty medal. Karolina występuje w kategorii T20 (niepełnosprawność intelektualna).
Polskich występów zasługujących na uwagę będzie rzecz jasna zdecydowanie więcej. My wymieniliśmy wyłącznie te, które na taką uwagę zasługują po prostu według nas. My z całą pewnością gorąca zachęcamy do oglądania Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu.
Igrzyska Paraolimpijskie Paryż 2024: Transmisja, gdzie oglądać?
Co ciekawe, Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu 2024, nie będzie można obejrzeć na stacjach Telewizji Polskiej. W telewizji, Paraolimpiada będzie transmitowana za pośrednictwem kanału Super Polsat.
Dla tych, którzy nie będą mogli śledzić za dnia poczynań polskich reprezentantów, Super Polsat przygotował program „Magazyn Paraolimpijski”, który będzie niejako skrótem wszystkich zmagań sportowców.
Zmagania paraolimpijczyków śledzić będzie można również za pośrednictwem strony internetowej polsatboxgo.pl oraz w aplikacji Polsat Box Go.