FIFA zapowiedziała tworzenie „czarnych list” osób odpowiedzialnych za nadużycia w internecie, co uniemożliwi im zakup biletów na przyszłe turnieje piłkarskie. Federacja tylko w tym roku zgłosiła już 30 tysięcy postów internautów!

Realne konsekwencje za wirtualne nadużycia
Deklaracja FIFA, która zbiegła się z Międzynarodowym Dniem Tolerancji, ma na celu wyznaczenie nowego standardu w walce z mową nienawiści. Organizacja potwierdziła, że będzie aktywnie identyfikować i wpisywać na „czarną listę” osoby publikujące obraźliwe treści. Główną i najbardziej dotkliwą konsekwencją dla tych osób ma być permanentny zakaz kupowania biletów na jakiekolwiek wydarzenia i turnieje organizowane pod egidą światowej federacji.
Działania te są odpowiedzią na rosnący problem, który monitoruje specjalnie powołany Serwis Ochrony Mediów Społecznościowych (SMPS). Tylko w bieżącym roku (2025) usługa ta oflagowała ponad 30 tysięcy obraźliwych postów skierowanych m.in. do piłkarzy, trenerów czy sędziów.
Narzędzie zostało również użyte na dużą skalę podczas inauguracyjnych Klubowych Mistrzostw Świata, które odbyły się latem. Podczas turnieju przeanalizowano łącznie 5,9 miliona postów, z czego 179 517 zostało wstępnie oznaczonych do dalszej weryfikacji. Ostatecznie, 20 587 wpisów zgłoszono bezpośrednio do odpowiednich platform społecznościowych z żądaniem reakcji.
Od małych zgłoszeń do spraw dla Interpolu
FIFA podkreśla, że monitorowanie nie kończy się jedynie na zgłoszeniach do administratorów serwisów. W 2025 roku 11 indywidualnych przypadków, uznanych za szczególnie rażące, zostało przekazanych lokalnym organom ścigania. Jedna ze spraw, ze względu na swój międzynarodowy charakter, trafiła również do Interpolu.
Prezydent FIFA, Gianni Infantino, podkreślił determinację organizacji w tej kwestii.
„Na Międzynarodowy Dzień Tolerancji chcę jasno powiedzieć, że futbol musi być bezpieczną i inkluzywną przestrzenią – na boisku, na trybunach i w internecie” – oświadczył. Jak dodał, poprzez zaawansowaną technologię i ekspertyzę, „FIFA podejmuje zdecydowane działania, aby chronić zawodników, trenerów, zespoły i sędziów przed poważnymi szkodami, jakie powodują nadużycia w sieci”.

