W czwartkowy wieczór na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyła się uroczysta Gala ORLEN Złote Kolce 2024, podczas której wyróżniono najlepszych lekkoatletów w Polsce oraz podziękowano zawodnikom, którzy zdecydowali o zakończeniu swoich sportowych karier. Kto znalazł się w gronie nagrodzonych?
ORLEN Złote Kolce 2024: Natalia Bukowiecka i Wojciech Nowicki najlepsi w sezonie olimpijskim
W czwartek 24 października uroczyście podsumowano sezon olimpijski w polskiej lekkoatletyce. Obyło się bez większych zaskoczeń, bo główne nagrody trafiły w ręce biegaczki Natalii Bukowieckiej (Kaczmarek) oraz młociarza Wojciecha Nowickiego.
Bukmacher | Bonus | Kod |
---|---|---|
🔵 STS.pl | 760 PLN w bonusach | BETONLINE |
🟡 eFortuna.pl | 145 PLN w bonusach | BETONLINE |
🔴 Superbet.pl | 3754 PLN w bonusach | BETONLINE |
🟢 Betfan.pl | 200% do 400 PLN | BETONLINE |
Natalia Bukowiecka, startująca jeszcze pod panieńskim nazwiskiem Kaczmarek, była zdecydowanie najlepszą reprezentantką Polski na lekkoatletycznych stadionach w 2024. Wystarczy przypomnieć, że jako jedyna przedstawicielka „Królowej Sportu” wywalczyła dla naszego kraju medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu, stając na najniższym stopniu podium w biegu na 400 metrów.
Sukcesów było jednak znacznie więcej. Bukowiecka została również mistrzynią Europy na 400 metrów i po raz pierwszy poprawiła rekord Polski legendarnej śp. Ireny Szewińskiej (na 48.98), który poprawiła na 48.90 sekundy kilka tygodni później podczas Diamentowej Ligi w Londynie. Fantastyczny sezon, wręcz bajkowy.
– To był dla mnie niesamowity rok, a jego ukoronowaniem są takie nagrody. Bardzo dziękuję tym, bez których tego sukcesu by nie było. Przede wszystkim mam na myśli trenera Marka Rożeja – powiedziała laureatka, której statuetkę wręczył honorowy redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego”, Maciej Petruczenko.
Wojciech Nowicki również ma powody do zadowolenia w związku z minionym sezonem, ale nie ma też co ukrywać, że wszyscy liczyliśmy na więcej. Zwłaszcza podczas olimpijskiego startu w Paryżu. Warto jednak docenić wywalczony w czerwcu tytuł mistrza Europy.
Natalia Bukowiecka zdobyła Złote Kolce po raz drugi w karierze. Dla Nowickiego tegoroczny triumf w rankingu, którego historia zaczęła się w roku 1970, jest już piątym. Oboje charakterystyczne statuetki złotych pantofli lekkoatletycznych odebrali również w minionym roku.
Orlen Złote Kolce Śląskie 2024 – nagrody i wyróżnienia:
Przypomnijmy, że Złote Kolce to wspólna nagroda Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Przeglądu Sportowego. Inicjatorem jej powstania był nieżyjący już redaktor katowickiego dziennika „Sport” Andrzej Gowarzewski. Wręczana jest od 1970 roku. Jej pierwszymi laureatami byli Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski. W kolejnych latach triumfatorami rankingu były takie sławy polskiej lekkiej atletyki jak Irena Szewińska, Władysław Kozakiewicz, Jacek Wszoła, Robert Korzeniowski, czy Szymon Ziółkowski. W ostatnich latach absolutną dominatorką jest Anita Włodarczyk, która od 2009 do 2021 roku sięgała po nagrodę aż dziesięciokrotnie. Jak wygląda klasyfikacja za 2024 rok?
KOBIETY:
- 1. Natalia Kaczmarek (400 metrów)
- 2. Anita Włodarczyk (rzut młotem)
- 3. Ewa Swoboda (60 i 100 metrów)
- 4. Pia Skrzyszowska (60 i 100 metrów przez płotki)
- 5. Maria Andrejczyk (rzut oszczepem)
MĘŻCZYŹNI:
- 1. Wojciech Nowicki (rzut młotem)
- 2. Paweł Fajdek (rzut młotem)
- 3. Jakub Szymański (600 i 110 metrów przez płotki)
- 4. Michał Haratyk (pchnięcie kulą)
- 5. Piotr Lisek (skok o tyczce)
Uroczysta gala na Stadionie Śląskim była również okazją do podziękowania sportowcom, którzy zdecydowali się zejść ze sceny. Gratulacje oraz okolicznościowe patery z rąk władz Polskiego Związku Lekkiej Atletyki odebrali Rafał Augustyn, Angelika Cichocka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska, Jakub Krzewina, Joanna Linkiewicz, Przemysław Słowikowski, Henryk Szost, Robert Urbanek oraz Paweł Wojciechowski.
Ponadto przyznano wyróżnienia w dziesięciu innych kategoriach. Trenerem roku został Marek Rożej, szkoleniowiec Natalii Bukowieckiej, a odkryciem roku Hubert Trościanka, 18-letni wieloboista.
- Trener roku: Marek Rożej
- Odkrycie roku: Hubert Trościanka
- Paralekkoatleta: Barbara Bieganowska-Zając
- Mecenas polskiej LA: Ministerstwo Sportu i Turystyki
- Sponsor roku: Grupa Orlen
- Promotor polskiej LA: Województwo Śląskie
- Wydarzenie roku: Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej
- Partner medialny: TVP Sport
- Przyjaciel polskiej LA: Marcin Rosengarten
- Sponsorzy PZLA: 4F, Nestle, Polanik, Toyota Okęcie, Tryumf, Business Travel Club
Sprawdź na naszej stronie ranking bukmacherów i przekonaj się, jaka oferta jest obecnie najlepiej oceniana!
Źródło: PZLA / TVP Sport / własne