El. MŚ 2022 w piłce nożnej : Iran zapewnił sobie awans

Iran przypieczętował swoje miejsce na Mistrzostwach Świata FIFA 2022 w Katarze po pokonaniu Iraku

Mehdi Taremi strzelił jedynego gola w meczu eliminacyjnym grupy A w Teheranie

Piłkarze reprezentacji Iranu jako pierwsi ze strefy azjatyckiej wywalczyli awans na tegoroczne mistrzostwa świata w Katarze. Na stadionie Azadi w Teheranie zgromadziło się 10 000 kibiców, w którym po raz pierwszy od prawie trzech lat dopuszczono kobiety. Bramkę na wagę awansu strzelił gwiazdor FC Porto Mehdi Taremi. Zwycięstwo sprawiło , że ​​irańska drużyna trenera Dragana Skocica ma teraz 10 punktów przewagi nad trzecim miejscem w azjatyckiej grupie kwalifikacyjnej, a do rywalizacji pozostało do zgarnięcia tylko dziewięć punktów. Po raz pierwszy zespół narodowy Iranu zagrał na mundial w roku 1978, a także w latach 1998, 2006, 2014 i 2018 roku.

Do tej pory 14 drużyn przypieczętowało awans do finału w Katarze. Są to Niemcy, Dania, Brazylia, Belgia, Francja, Anglia, Chorwacja, Hiszpania, Serbia, Szwajcaria, Holandia, Argentyna oraz gospodarze imprezy Katar. Łącznie na mundialu będzie mogło wystąpić 32 drużyny.

Dzisiejszy mecz był również przełomowy jeszcze z innego powodu, na trybuny stadiony w Teheranie mogły wejść po blisko trzech latach kobiety. Ostatnim meczem na którym pozwolono kobietom wejść na stadion był mecz kwalifikacyjny do Mistrzostw Świata 2022 między Iranem a Kambodżą na stadionie Azadi w 2019 roku. Agencja informacyjna ISNA poinformowała, że ​​z 10 000 sprzedanych biletów , 2000 zostało sprzedanych wyłącznie kobietom. 

Irak po porażce nadal zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli z 4 punktami na koncie , bez możliwości awansu. Ciekawostką wartą odnotowania jest wejście na boisko na mniej niż 10 minut przed końcem niespełna 18- letniego pomocnika Manchesteru United Zidane Iqbal.

Pierwszego lutego awans z tej grupy może zapewnić sobie Korea Południowa , wystarczy jej remis w spotkaniu z Syrią.

Grupa A:

  1. Iran 19 pkt. – awans
  2. Korea Południowa 17 pkt
  3. ZEA 9 pkt.
  4. Liban 5 pkt
  5. Irak 4 pkt
  6. Syria 2 pkt.

5 / 5. Ocen: 1

Paweł Mikulski

Uwielbiam muzykę Krzysztofa Krawczyka i grać w gry retro. A poza pracą aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.

Najnowsze wiadomości

Back to top button