Biathlon: MŚ juniorów w Soldier Hollow (zapowiedz)

W dniach od 23 lutego do 02 marca odbędą się Mistrzostwa Świata juniorów w biathlonie w amerykańskiej miejscowości w Soldier Hollow w Midway w stanie Utah.

Stadion biathlonowy w Soldier Hollow w Midway w stanie Utah (USA)

Dwunastoosobowa kadra Polski

W środę rozpoczynają się Mistrzostwa Świata juniorów i juniorów młodszych w biathlonie. Na liście uczestników widnieją nazwiska 139 kobiet i 169 mężczyzn z 33 federacji narodowych w tym także Polski. Na tym stadionie w 2002 roku swoje sukcesy osiągał Norweg Ole Einar Bjorndalen w ramach ZIO w Salt Lake City.

W programie mistrzostw tradycyjnie znalazły się cztery konkurencje. Rywalizację otworzą bieg długie, po których rozegrane zostaną sprinty. Ostatnie indywidualne medale do zdobycia będą w zaplanowanych na niedzielę biegach pościgowych. Zawody zakończą się w przyszłym tygodniu rywalizacją sztafet.

Wśród kobiet mocne powinny być te zawodniczki, które zdobywały medale na poprzednich mistrzostwa świata juniorów w niemieckim Obertillach. Warto zwrócić uwagę na drugą i trzecią zawodniczkę Pucharu Świata Juniorów Niemki Johanne Puff i Luise Muller. Norwegia ma w składzie Aasne Skrede, która w tym sezonie rywalizowała już w seniorskich zawodach Pucharu IBU oraz na Marren Bakken, która zdobywała już medale tego czempionatu. Włoszki w składzie mają zawodniczkę, która wygrała supersprint w Susjoen Lindę Zingerle, Hannę Auchentaller, która zaliczyła już starty w Pucharze Świata czy na trzykrotną medalistkę MŚ juniorów Rebeccę Passler. We Francji liczą na występ utalentowanej Camilli Coupe, która miesiąc temu zdobyła dwa złote medale podczas Mistrzostw Europy.

Rywalizacja mężczyzn będzie tak samo zacięta jak wśród kobiet. Wśród faworytów wymienia się m.in Niemca Dariusa Lodla, który aż pięciokrotnie zajmował miejsca na podium w ramach Pucharu Świata juniorów, Rosjanin Aleksandr Konev, który jest aktualnym liderem klasyfikacji łącznej IBU Junior Cup. Norwegowie po zeszłorocznym słabym starcie na Mistrzostwach Juniorów w Obertillach liczą na Vetle Paulsena. Ponadto o medale walczyć będzie Czech Jonas Marecek, który w zeszłym miesiącu zdobył tytuł mistrza Europy Juniorów w sprincie oraz kolega z drużyny Ondřej Manek. 

Polskę reprezentować będą Klaudia Topór, Daria Gembicka oraz Patrycja Stanek, które będą rywalizować wśród juniorek z rocznika 2000-2002. W Utah w zawodach rangi MŚJ zadebiutuje juniorka młodsza Emilia Zasadna. Obok niej w tej kategorii wiekowej wystartują również Barbara Skrobiszewska i Anna Nędza-Kubiniec. Obie mają już za sobą starty w światowym czempionacie. Lepiej radziła sobie Nędza-Kubiniec, która rok temu w Obertilliach była dwukrotnie trzynasta.

Duże nadzieje wiążemy ze startem naszych juniorów Jana Guńki i Marcina Zawóła, którzy świetnie spisywali się w grudniowych zawodach Pucharu IBU Juniorów w Martell, a w styczniu zdążyli już zadebiutować w Pucharze Świata. Rok temu obaj stawali na podium MŚJ w rywalizacji juniorów młodszych, teraz czekają ich starty w kategorii junior. Trzecim naszym reprezentantem jest Wojciech Janik, który w MŚJ wystartuje po raz piąty – ostatni. Tytułu mistrza świata juniorów młodszych w sztafecie bronić będzie Konrad Badacz, któremu partnerować będą tym razem Hubert Matusik oraz debiutujący na takiej imprezie Fabian Suchodolski.

Na starcie zawodów staną zawodnicy, którzy osiągnęli wiek poniżej 22 lat.

Amerykańska miejscowość w Soldier Hollow charakteryzuje się dużą wysokością i bardzo niską wilgotnością, co może okazać się wyzwaniem dla samych startujących tam zawodników. Oprócz długich i trudnych podbiegów, strzelnica może okazać się zmorą dla wszystkich, ponieważ jest tam bardzo wietrznie. Czy doczekamy się medalisty na miarę legendarnego króla biathlonu Norwega Ole Einara Bjoerdalena czy Niemki Kati Wilhelm?

5 / 5. Ocen: 1

Najnowsze wiadomości

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button

20 PLN bez depozytu - darmowa rejestracja!

X
0
Dodaj swój komentarz.x